Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦
Шкільні обіди напряму залежать від економічних і культурних особливостей країни. 10 країн – 10 коротеньких екскурсів (Фінляндія, Нідерланди, Гондурас, Франція, Японія, Велика Британія, Малаві, Південна Корея, Індія та Іспанія).

Діти проводять у школі багато часу: тут вони і пізнають нове, напрацьовують навички, вчаться спілкуватися тощо. Під час обіду учні також у школі. Але в обідню перерву в українських школах, вони, як правило, не біжать до їдальні з усіх ніг. Бо в більшості шкіл, асортимент страв досить малий, і вони не надто смачні. До того ж, в українських школах безкоштовно надається обід лише для першачків і окремих груп школярів, передбачених законом.

Часто школярі обираючи між обідом і перекусом, обирають останнє. А тим часом, вчені довели, що збалансоване харчування підвищує розумові здібності дітей на 7-12%.

А як харчуються школярі в інших країнах? Чи схожі шкільні обіди в зовсім різних країнах?

1. Фінляндія

У фінських їдальнях школярі можуть самі собі обрати обід до вподоби. Жорсткого меню немає, але педагоги працюють над тим, щоб переконати учнів, що обіди мають складатися наполовину із салатів та іншої корисної їжі. Наприклад, суп, житній хліб, салат з морквою, салат з буряком, млинці з полуницею та чорницею тощо.

Враховуючи той факт, що вік вступу до школи у Фінляндії – 5 років, то розуміння правильного харчування тут формується у досить ранньому віці.

2. Нідерланди

У голландських школах годувати дітей сніданками та обідами не передбачено. Тому на спеціальній обідній перерві, яка триває 45 хвилин, школярі харчуються тим, що взяли із собою з дому. Як правило, це сандвічі та фрукти.

У школах нема типових для України їдалень, лише невеликі кафетерії. В них можна купити печиво, лимонад, чай, сандвічі тощо. Гаряча їжа у шкільних закладах відсутня.

3. Гондурас

Гондурас – одна з найменш розвинених країн у Західній півкулі, 53% населення якої живе за межею бідності. Економіка країни є однією з найменш розвинених у Латинській Америці. Але не дивлячись на це, 92% школярам надається безкоштовне харчування у школах згідно з національною програмою шкільного харчування Гондурасу.

Для більшості дітей обіди у школі – єдина їжа за день (рис, кукурудзяний млинець тощо).

4. Франція

Обіди у французьких школах  безкоштовні тільки для учнів молодшої школи, для інших школярів платні, але їх вартість напряму залежить від статків сім'ї. Тому перед початком кожного навчального року батьки повинні надати повну інформацію про зарплату, соціальні дотації, декларації тощо. А далі за результатами цих документів обчислюється коефіцієнт вартості шкільних обідів для конкретної сім'ї.

На ланч у школі виділяється 1-2 години. В цей час учні можуть або залишитися на обід у школі або сходити додому. Але завдяки великому асортименту страв у меню шкільної їдальні, більшість дітей обирають саме обід у школі, в раціоні якого є і свіжі овочі, і червона риба, і равлики, і устриці, і безліч сортів сиру.

5. Японія

В Японії до харчування школярів ставляться дуже відповідально. Обід обов'язково має складатися з гарячого супу, рису, чогось м'ясного, салату і молока. Школярам не можна приносити свою їжу, а у їдальнях немає автоматів зі снеками.

Цікаво, що школярі харчуються не в їдальні, а у класній кімнаті. Для цього спеціально накривають стіл, а учні надягають перед обідом білі халати. А після цього самі й прибирають за собою.Діти пробують на смак шкільні обіди з різних країн


 6. Велика Британія

Часто шкільне харчування у закладах Великої Британії не є зразковим. Зазвичай до його складу входить сосиска, гамбургер або курячі нагетси, салат, певні фрукти (частіше, яблука).

Але, зважаючи на те, що у школах цієї країни навчається багато учнів-індусів, в шкільному меню є вегетаріанський варіант обіду. Зазвичай це горох, печена картопля або кольорова капуста з сиром, тістечко із заварним кремом тощо.

7. Південна Корея

Система шкільного харчування у Південній Кореї вважається однією з найкращих в світі. В нижніх великих отворах спеціальної тарілки розташовують суп і гарнір (зазвичай рис), у верхніх – салати, морепродукти, овочі та фрукти.

Цікаво, що худорлявим дітям обов'язково на обід дають риб'ячий жир у мірних ложках. Популярними стравами є кимчи, кунжутне листя, фаршироване рисом під медовим соусом, суп з картоплі й гарбуза, оладки з зеленою цибулею, перцем і восьминогом, салат з огірка та моркви.

8. Малаві

Малаві – бідна країна на південному сході Африки. Тому шкільний обід не відрізняється особливим різноманіттям – варена картопля, пиріг з кукурудзяної муки та чорний чай з цукром.

9. Індія

Індія є другою за чисельністю населення в світі. У країні досі існує кастова система, хоча офіційно вона скасована. Зважаючи на це, харчування у школах, як і самі школи для різних каст, дуже відрізняється.

В цій країні діє найбільша в світі програма, за якою безкоштовні обіди надаються більше, ніж 120 млн школярам Індії.

Більшість жителів країни сповідують індуїзм, тому шкільне меню переважно вегетаріанське. В даному випадку рис, соус каррі і масала.

10. Іспанія

В цій країн з дитинства виховується культ їжі. Так на обідню сієсту виділяється 3 години між уроками. В цей час школярам дозволяється сходити додому, або залишитися у школі – погуляти, пограти, а учні молодших класів у школі можуть навіть поспати.

Харчування у шкільній їдальні платне, але батьки його сплачують лише частково, більша частина покривається коштом державних субсидій.

Меню видається щомісяця на руки тим батькам, чиї діти на час сієсти залишаються у школі. У склад шкільного меню обов'язково входять свіжі фрукти і овочі, салати, часто йогурти, а іноді – навіть морозиво. Серед регулярних складових – овочеві супи-пюре, спагеті, риба, тушковане м'ясо.


Асортимент страв шкільних обідів обумовлений культурним особливостями країни та рівнем її економічного добробуту. Тому одні й ті ж страви далеко не завжди смакуватимуть школярам, які мешкають у різних країнах світу.

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter