Чи можливо прочитати важливий нормативний документ на одному диханні, як художній твір улюбленого автора? Навряд чи. Нерідко доводиться перечитувати пункт за пунктом по декілька разів, щоб зрозуміти його сенс. А якщо формулювання певної норми неоднозначне, то воно може трактуватись абсолютно по-різному й призвести до хибного тлумачення. Тож вміння читати закони, постанови та накази – це особливий вид мистецтва. Як його опанувати? На що звертати увагу при роботі з «нормативкою»? У нас є для вас декілька порад!
Порада № 1. Користуйтеся виключно офіційними джерелами
Не варто користуватись текстом нормативного акту з неперевірених джерел. Адже законодавство часто змінюється, тож ви можете потрапити на застарілу редакцію документа або документ, який вже втратив чинність. Використовуйте лише офіційні видання для вивчення законодавчих нюансів та обов'язково звертайте увагу на такі складники:
- дата прийняття/затвердження нормативу;
- дата набуття чинності. Досить часто нормативні документи вступають в дію не в день затвердження, а після реєстрації в Міністерстві юстиції України та офіційного оприлюднення;
- зміни та доповнення до нього (їхній список зазвичай розташований одразу під назвою акту). І цей момент дійсно важливий! Адже текст документа може багаторазово піддаватись коригуванням, тому остання його редакція може значно відрізнятись за змістом від першої.
Найоптимальнішим ресурсом для пошуку нормативних документів є інформаційна-пошукова система «Законодавство України». Тут в оперативному режимі ви зможете знайти всі актуальні нормативи, активні посилання на пов'язані документи та внесені зміни.
Порада №2. Читайте кожне слово
Коли ви вперше відкриваєте нормативний документ, налаштуйте себе на повільне, вдумливе та ретельне читання. Адже прочитаний законопроєкт «по діагоналі» може дати неправильне уявлення про юридичний бік справи і навіть нашкодити. Уважно читайте назву документа (розділів, підрозділів, статей), звертайте увагу на кожне речення, слово та навіть коми, крапки та тире.
Порада №3. Користуйтеся друкованою та електронною версією документа
Ідеальний варіант роботи з нормативною документацією – це коли у вас під рукою є роздрукований та електронний варіант. Чому так? Бо:
- роздруковані документи зручно читати (але варто зазначити на ньому дату друку, щоб ви мали змогу визначити зміни, які були внесені після). Працювати з паперовим варіантом краще з кольоровими олівцями, фломастерами чи ручками - їхній колір допоможе вам відмічати важливі нюанси;
- в електронних документах зручно шукати потрібну інформацію. За допомогою вбудованого пошуку ключових слів ви дуже швидко знайдете потрібний текст.
Команда Освітнього проєкту «На Урок» приділяє певну увагу напряму роботи закладів освіти з нормативними-правовими документами. Аби допомогти вам докладніше розібратися з законодавчою базою, ми розпочинаємо серію проведення тематичних заходів і готуємо до публікації низку статей. Наша перша зустріч відбудеться у межах Всеукраїнської інтернет-конференції «Підвищення кваліфікації та професійне зростання педагогів» (18-19 листопада 2022 року). Під час її проведення Любов Цукор проаналізує нормативні документи, які регламентують цей напрям, розставить акценти та надасть корисні поради.
А далі буде цікавіше! Тож, слідкуйте за анонсами наших заходів і читайте наш Журнал!
Порада №4. Опрацюйте значення термінів
Терміни законодавства мають конкретні та технічні визначення, які іноді відрізняються від нашої повсякденної розмови. Аби правильно розуміти зміст нормативного документа, потрібно обов'язково опрацювати термінологію, яка в ній використовується (як правило, вона розміщується на початку документа). Під час роботи визначайте ключові поняття та їхні ознаки, виписуйте невідомі терміни й шукайте їм визначення в інших законодавчих актах.
Крім того, слід пам'ятати, що норми законодавства мають тлумачитися відповідно до буквального значення їхнього словесного вираження. Тож не допускається часткове вилучення фрази зі зв'язаного смислового блоку («виривання з контексту»).
Порада №5. Визначайте головне
Нормативні документи написані досить щільно й містять велику кількість складних речень та службових частин мови. Аби не заплутатись у великій кількості слів і знаків, спочатку знайдіть головну думку, ігноруючи залежні речення (для зручності її можна підкреслити). Як тільки ви це зробили, прочитайте все речення повністю та зробіть вже ключовий висновок з усіма складовими. Такий підхід допоможе розібратися з нормативом невеликими порціями та виокремити ключовий зміст.
Будьте уважні до логічних зв'язків і розділових знаків, які відокремлюють речення одне від одного. Звертайте увагу на застосування таких частин мови, як «і», «або», «якщо», «коли», «але», «але якщо» та інших. Адже, сенс розділу, який складається за допомогою сполучника «І» повністю відрізняється від розділу, в якому пункти розділені «АБО». Залежно від того, як складено список, сполучник може змінити весь список або надати варіанти, що базуються на певних вимогах.
Порада №6. Звертайте увагу на вказівку щодо дій
Нормативний акт має чітко визначати обов'язки відповідальної сторони за виконання певних дій. Тож вирішальними словами в будь-якому документі є:
- «може» – зазвичай свідчить про можливість сторони обирати, як діяти у межах компетенції (робити чи не робити);.
- «повинен» – зазвичай вказує на те, що особа зобов'язана виконати певні дії.
Слово «слід» має більш невизначений зміст і, залежно від контексту, може функціонувати як «повинен» або вказувати на щось, що не є обов'язковим, але наполегливо рекомендується.
Порада №7. Ставте собі запитання
Користь від читання визначається не кількістю прочитаного, а кількістю зрозумілого. Перечитуйте складний чи спірний уривок декілька разів, дізнавайтеся про значення незнайомих слів і термінів, про суть теорії чи дослідження. Якщо ви прочитали один абзац, але сенс його вам не дуже зрозумілий, поставте собі питання про те, що ви щойно дізналися. Перевіряйте самі себе і не лінуйтеся шукати інші нормативні акти відповідної тематики, читайте іншу додаткову літературу.
Порада №8. Шукайте практичне застосування нормативного документа
Кожен документ несе в собі правове та логічне навантаження. Тож при читанні варто одразу уявляти, яким чином ця норма може бути застосована (або застосовувалася раніше) у вашій професійній діяльності чи особистому житті. Переходьте за активними посиланнями, читайте пов'язану інформацію, вибудовуючи в голові загальну картину застосування документа в певній ситуації. І це дуже ефективний спосіб запам'ятати важливий документ! Адже за допомогою асоціацій та розуміння він засвоюється природно, причому не уривчасто, а цілісною картиною.
Порада №9. Користуйтеся офіційними експертними коментарями
Що ми зазвичай робимо в першу чергу, коли нам щось незрозуміло? Звісно, відкриваємо інтернет! Адже, як прийнято вважати, саме у соціальних мережах, різноманітних тематичних сайтах можна знайти відповідь на будь-яке запитання. Так, можна довіряти інтернету, якщо ви шукаєте інформацію, що не потребує підтверджень та перевірки. А ось при роботі з нормативними документами це краще не робити. Бо тлумачення певної законодавчої норми можуть написати люди, які не зовсім компетентні у цій сфері, або люди, які мають суб'єктивну думку з цього приводу. Такі «аргументи» навряд чи допоможуть вам правильно зрозуміти нормативний акт і довести правильність своєї позиції у разі необхідності.
При виникненні складнощів варто звертатися до офіційних відомств, які є їхніми авторами, або до посадової особи, на яку законодавством покладено виконання завдань із захисту прав у сфері освіти (освітній омбудсмен, освітянська профспілка). Таким чином ви зможете отримати компетентний та розгорнутий коментар, який допоможе розібратися з незрозумілою нормою.
Уміння читати нормативні документи дійсно є цінною інвестицією у ваш професійний розвиток. Долучайтеся до нашої конференції та підвищуйте майстерність разом з вчителями-новаторами, які відкриті для обміну досвідом і мають бажання змінювати українську освіту на краще!
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.