Позакласне читання. Ігор Калинець "Про що розповіли Незабудки".

Про матеріал
Удосконалення техніки читання прозових творів, насичених діалогами; відпрацювання навичок чіткої й виразної вимови; вправляння голосом, інтонацією передавати настрій дійових осіб.
Перегляд файлу

 

Тема уроку. Ігор Калинець "Про що розповіли Незабудки".

 

Мета. Удосконалювати техніку читання прозових творів, насичених діалогами;

виробляти навички чіткої й виразної вимови; вчити голосом, інтонацією передавати

настрій дійових осіб. Виховувати бережне ставлення до природи.

 

Обладнання. Малюнки квітів (кульбаба, тюльпан, дзвіночок, бузок, волошка,

ромашка, фіалка, незабудка), картки зі словами.

 

Методи і прийоми: ”Асоціативний кущ”, ”Передбачення ”, ”Мозковий штурм”,              ”Мікрофон”.

 

Форми: робота в парах, групова форма роботи.

Хід уроку

І. Організація початку уроку.

 Привітання.

Я усміхаюсь сонечку –

Здрастуй, золоте!

Я усміхаюсь квіточці –

Хай вона цвіте!

Я усміхаюсь друзям –

Зичу їм тепла.

Гостям усміхаюся –

Зичу їм добра.

- Сьогодні на уроці багато гостей. Вони прийшли, щоб побачити, як ви вмієте працювати на уроці читання, які ви слухняні. Наші предки вірили, що кожний гість посланий від Бога; гостей частували, радо зустрічали. А сьогодні для наших гостей ми подаруємо цей урок.

Саморефлексія

  • А чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? (Діти відповідають).

Хочу дізнатися …

Хочу навчитися …

Я ціную нові знання, корисні поради.

Чекаю на мудрі думки своїх товаришів.

Дисципліни на уроці.

Активності цілого класу і т.п.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

      Тести

  1. Підкресли якості, притаманні молодшому брату.

       Лагідність, жадібність, щирість, заздрісність, доброта, злість.

  1. Обери правильні відповіді.

У казці «Чому в морі вода солона» засуджується:

О лякливість         

О брехливість               

О лінощі

О жадібність

О байдужість

ІІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1. Гра "Переплутанка".

    Читання анаграм.

 

сніжпідник (підсніжник)     астрай (айстра)    ,

нятрода (троянда)       каалфі (фіалка)

шоквола (волошка)       гаритмарка (маргаритка)

циснар (нарцис)       кам (мак)

темазанхри (хризантема)   пантюль (тюльпан)

шокамар (ромашка)       азканедбу (незабудка)

 

  •   Яким одним словом можна узагальнити усі ці слова? (Квіти.)

 

„ Мозковий штурм”

 

  •   Які квіти ви ще знаєте?

 

  •   Які квіти називаються лісовими, польовими, декоративними?

 

  1. Розмовна хвилинка.

 

 Квіти — це вічні і прекрасні супутники нашого життя. А чи знаєте
ви, що квіти насправді чарівні? Вони розмовляють між собою, сміють
ся, люблять, як і ми, вранці умиватися, грітися на сонечку і навіть бачать різнокольорові сни. Зараз ми з вами відгадаємо, які сни бачать деякі
квіти.

Учитель показує малюнки квітів. Діти повинні назвати цю квітку і колір її сну; всі інші слова говорить учитель.

„ Асоціативний кущ”

Кожній квітці уночі

 Сняться кольорові сни.

... (Кульбабі) сняться ... (золоті),

 ... (Тюльпану) — сни ... (червоні).

 І дуже-дуже ... (голубі) —

 ... (Дзвіночку) лісовому.

 ... (Бузку) — ... (бузкові) сняться сни,

... (Волошці) — ... (волошкові).

 ... (Ромашці) — ... (білі) від роси.

 ... (Фіалці) — ... (фіалкові).

3.Читання вірша із пропущеними літерами, що позначають голосні звуки.

 

_ вр_нц_ пр_к_д_ _тьс_

 Кв_т_:  т_м _ т_т. _

   р д  жн м  згр_йк_м_

 Дл_ вс_х  нвкрг цв_т_ть.

(А вранці прокидаються

 Квіти: там і тут.

 І райдужними зграйками

 Для всіх навкруг цвітуть.)

 

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

 

  •   Чарівний світ казкового квіткового царства. Скільки легенд, ка
     

зок, віршів складено про них! І кожна ще й досі таїть у собі чимало
 

незвіданого, загадкового, таємного. Ось подивіться на цю квітку. Ви впізнали її?

 

- А ось послухайте, про що розповіли незабудки українському письменнику Ігорю Калинцю. Він усе запам'ятав і записав для вас.

V. Опрацювання казки І. Калинця "Про що розповіли Незабудки".

 

   Розповідь про автора твору

 

  • Ігор Калинець — наш земляк, який живе і працює у Львові. З раннього

 

дитинства майбутній поет цікавився історією своєї Батьківщини, культурою рідного

 

народу. І, звичайно, коли почав писати свої твори, то в них висловлював любов до

 

неньки-України, до звичаїв рідного народу. Та за тодішньої влади це був злочин.

 

Поет встиг видати лише однісіньку маленьку книжечку «Вогонь Купала» в 1966

 

році, і за це був засланий у далекий холодний Сибір. Понад двадцять років ми не

 

чули його чистого голосу. Його твори друкувались лише за кордоном. Тепер,

 

нарешті, починають друкувати поезію Калинця і в Україні.

 

                  Важко було людині, яка всім серцем любила Україну, жити так далеко від неї,

 

від друзів, від рідних. Та була в нього єдина втіха, яка підтримувала поета. Ось

 

послухайте, як про це говорить сам І.Калинець:     «Я жив далеко від рідного краю,

 

від рідного міста. І була в мене єдина радість — невеличка грядка квітів. Щодень я

 

милувався нею, спостерігав, як поспішають квіти вибуяти за коротке північне літо,

 

зацвісти і дати насіння».

 

       Вижити, не скоритися та ще й писати такі мудрі,  добрі, красиві твори допомагала

 

поетові його маленька  донечка Дзвінка. Для неї тато написав цілу книжечку,  яка так і

 

називається «Книжечка для Дзвінки». ; У ній поет учить нас у буденному бачити

 

незвичайну, дивовижну красу. Минули роки, маленька Дзвінка Е стала дорослою,

 

красивою дівчиною. Та поезія  І.Калинця безсмертна, бо підростають нові Дзвінки,

 

Михайлики, Лесики, Юрчики, які читають твори цього  автора. Ось і ми з вами

 

сьогодні будемо вивчати один  з його творів.

 

1. Слухання казки. Перевірка первинного сприймання.

 

Характеристика головних дійових осіб твору.

— Назвіть дійових осіб казки.

— Хто з них є головним героєм?

— Які слова використовує автор, щоб ми змогли побачити характер дівчинки?

— Чому чаклунка вирішила допомогти дівчинці?

— Яка біда була у дівчинки?

— Хто допоміг їй позбутися забудькуватості?

 

Робота за малюнком на с. 102

Якою зображено дівчинку?

Які слова із казки відповідають малюнку? (І тут вона полюбила квіти...)

 „Передбачення

 

Дочитайте речення. (Учитель читає початок речення. Учні мають знайти його в підручнику і дочитати.)

 

  • Та була в дівчинки одна біда: вона ... (плутала назви квітів і різного зілля, а то й зовсім забувала, як вони називаються).

 

  • Дівчинка виглянула у вікно: ... (а в саду біля квітів якась бабуся).

 

  • Винесла вона для ... (незнайомої бабусі молока з коржиком).

 

  • Глянула вона на квіти, а ... (вони мовчать, ніби й не виростали на очах і не розмовляли щойно).

 

2. Словникова робота.

 

а) Вправа на миттєве сприймання слів.

 

Слова на картках-блискавках: дівчина, квіти, незабудка, забула, забудько, пригадала.

  • Які спорідненні слова запам'ятали? А слова, протилежні за значенням?

б) Тлумачення незрозумілих слів.

 Літепло — тепла вода.

Гайовик — лісовик.

Знітилася — засоромилась.

Хутко — швидко.

Фізична хвилина
 

3. Гра „ Знайди і прочитай ”. Вибіркове читання. (Робота в парах).

  • Прочитайте, як дівчинка доглядала квіти. Як квіти дякували їй за це?
  • Прочитайте, яка біда була у дівчинки.
  • Прочитайте уривок, який показує, що дівчинка була доброю не тільки до квітів, а й до людей.
  • Чому дівчинка плакала у лісі? Що з'явилося від її сліз? Прочитайте опис цих квітів.
  • Що змінилося у дівчинки з часу пригоди у лісі? Прочитайте.
  • Чому з'явилися квіти незабудки?

4. Робота над планом.

Робота в малих групах.

  •   Прочитайте  план. Чи все тут правильно?

Розташуйте пункти в такому порядку, у якому розгортаються події в казці.

План

1.Заблукала в лісі.

    2.Розмова чарівниці з квіточками.

    3.Дівчинка приїхала в село.

    4.Незабудки допомагають дівчині.

 5.Біда дівчини.

 

 

 

5.Читання уривка казки в особах.

Діти визначають, хто читатиме слова автора, дівчинки, гайовика, квітів, незабудок і чарівниці.

 

6. Робота з деформованими реченнями.

 

Діти в групах складають речення зі слів на картках, що є в них на партах у

 

конвертиках. Лідер групи презентує роботу, читає фрагмент казки, в якому є це

 

речення.

 

1-ша група. Бризнули з очей дрібні сльози і покотилися в траву.

 

2-га група. От котрась із нас почує тебе, хоч би де ти була, і допоможе в скруті.

 

3-тя група. З того часу дівчинка рідко коли щось забуває.

 

4-та група. Коли б не була ота дівчинка забудьком, то, може, не було б і нас,

 

Незабудок.

 

VІ. Підсумок уроку.

Судовий процес

Секретар. Встати. Суд іде.

Суддя. Слухається справа про знищення природи: зривання квітів з метою продажу, дарування. Прошу сторони надати свої свідчення.

Незабудка. В Конституції України записано берегти природу. Мене топчуть, виривають з корінням. Я хочу жити.

Учень. А як жити без подарунків – квітів? Я вважаю, що квіти треба зривати. Вони ще виростуть. А від квітів  –радість.

Еколог. Почекайте. Ви порушуєте закони природи, Конституції. За це треба судити порушників.

Суддя. Заслухавши сторони. Зобов’язую вас насадити клумби біля школи. І квітів не зривати, а ними милуватися. Пам’ятайте! Найкраща квітка незірвана.

Вирок остаточний. Оскарженню не підлягає. (бам).

 

„ Мікрофон ”

  •   А що треба робити, щоб ця квіткова краса прикрашала нашу землю постійно?

 (Треба бережно ставитись до квітів.)

  •   Гуляючи у лісі чи гаю, садку чи полі, прислухайтеся до тихих розмов квітів. І,

можливо, ви почуєте, як вони звертаються до вас:

— Ми завжди були б щасливі,

І пахучі, і красиві,

Якби в полі, в лісі, в лузі

Бачили ми тільки друзів.

                            Тих, які б нас не топтали,

Без потреби не зривали.

                          А на клумбах вдома, в школі

Висівали нас доволі,

Доглядали, поливали.

                            Ми б всім радість дарували!

 

doc
Додано
6 жовтня 2020
Переглядів
1197
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку