Тема «Невичерпне джерело народної мудрості»
Мета: формувати ключові компетентності:
формувати предметні компетентності:
поглибити знання учнів з даної теми; розвивати уяву, логічне мислення, образну пам'ять; виховувати інтерес до усної народної творчості.
Обладнання: складова таблиця, малюнок хмаринки і краплинок дощу, виставка книг, мультимедійна презентація до уроку.
Хід уроку
І.Організаційний момент (слайд 1)
Наш девіз:
Думати — швидко,
Відповідати — чітко,
Працювати — дружно,
Запам'ятовувати — міцно.
ІІ. Мовна розминка (слайд 2)
Га-га-га – цікава в мене книга.
Го-го-го – немає нікого.
Ги-ги-ги – кіт і собака вороги.
Гі-гі-гі – у Каті гостинці дорогі.
Уг-уг-уг – книга вірний друг.
2. Гра «Хто більше слів складе?» (слайд 3)
З'єднати склади правої і лівої колонки, щоб утворилися слова.
со тон
ба ва
ри бка
сон це
3. Скоромовка (слайд 4)
Хитру сороку спіймати морока,
А на сорок сорок — сорок морок.
- Прочитати напівголосно і повільно; голосно і швидко; весело, сердито.
Їжак покликав їсти й пити
Своїх маляток-їжачків.
Та не схотіли їсти діти, -
Він їхню їжу сам поїв.
Н. Забіла
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
На (слайді 6) зображено зображення хмаринки з краплинками дощу.
Перед вами виставка книг, яку ви ж самі й створили, готуючись до сьогоднішнього уроку.
ІV. Робота над змістом уроку
З «м» - красою забавляю,
Росту в полі і садку.
З «р» - за пальці я щипаю,
Живу в річці у піску. (Мак – рак)
Морж у морі днями кисне,
Море для моржа корисне.
3. Гра-змагання «Хто кого?»(слайд 9)
Робота в групах
Завдання для команд.
Підведення підсумків гри.
V. Опрацювання казки «Чарівне горнятко» слайд 10)
- Що означає слово «чарівне»?
2. Читання вчителем казки
3. Робота над змістом казки
- Що приснилося чоловікові і жінці?
- Що вони зробили після цього?
- Яку плату взяв дідусь за лікування хворих?
- Що зробив чоловік із сиром?
- Як поділив золото дідусь?
- Які слова доносилися здалеку?
4. Робота в парах
— Знайдіть слова, у яких міститься головна думка казки.
VI. Фізкультхвилинка слайд (11)
Ось до лісу ми дійшли,
Малинку знайшли.
І грибочок там знайшли.
Нагнулися, підняли,
У кошик поклали
І рушили далі.
Ми лісочком йшли,
Пташеня знайшли.
Нахилилися, підняли,
В гніздечко поклали
І рушили далі.
VІI. Хвилинки-веселинки (слайд 12)
* * *
Батько та мати поїхали з дому, а Данилко залишився нагосподарстві, до школи не пішов. Раптом телефонний дзвінок. Данилко впізнав по голосу свою вчительку.
- Чому сьогодні Данилко не прийшов до школи?
- Бо захворів.
- А хто це розмовляє зі мною?
- Мій тато.
* * *
Завтра буде пізно
Був пізній вечір, а Миколка все сидів та читав книжку.
- Лягай спати, бо пізно, - нагадала мама.
- Ні, мамочко, я повинен обов'язково прочитати книжку сьогодні.
- Чому так спішиш?
- Тут на обкладинці написано: "Книжка для дітей від шести до восьми років", а мені завтра буде дев'ять!
6. Робота в групах (слайд 13)
- Прочитати в особах бувальщину «Хто розумніший?» (І група)
- Прочитати в особах смішинку «Розумний Івась» ( ІІ група)
- Прочитати і розучити гру «Пень» (ІІІ група)
Виступ груп.
VІІI. Стратегія критичного мислення. Вправа «Асоціативний кущ» (слайд 14)
Загадки Прислів’я Народні казки
Притчі Усна народна творчість Легенди
Скоромовки Народні пісні Ігри Жарти
IХ. КАЗКОВА ВІКТОРИНА (слайд 15)
1. Хто з’їв Колобка?
а) Вовк;
б) лисиця;
в) дід.
2. Хто врятував Івасика-Телесика?
а) Орел;
б) гуска;
в) качка.
3. Хто загубив рукавичку?
а) Баба;
б) дід;
в) собачка.
4. Яке яйце знесла Курочка-Ряба?
а) Дерев’яне;
б) срібне;
в) золоте.
5. Кого покликала кішка тягнути ріпку?
а) Мишку;
б) собачку;
в) дочку.
6. З чого пригощала Лисичка Журавля?
а) 3 глечика;
б) з тарілки;
в) з банки.
Х. Підсумок уроку (слайд 16)