Поглибити знання учнів про життя і творчість Т. Шевченка, ознайомитися з поезією періоду заслання, опрацювати зміст творів, з'ясувати їх ідейно-тематичне спрямування; залучати учнів до читання художніх творів самостійно і під керівництвом учителя; розвивати пам'ять, увагу, вміння виразно читати, робити висновки, грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; раціонально використовувати навчальний час.
Тема. Позакласне читання. Тарас Шевченко. «За сонцем хмаронька пливе», «І небо не вмите, і заспані хвилі»
Мета: поглибити знання учнів про життя і творчість Т. Шевченка, ознайомитися з поезією періоду заслання, опрацювати зміст творів, з’ясувати їх ідейно-тематичне спрямування; залучати учнів до читання художніх творів самостійно і під керівництвом учителя; розвивати пам’ять, увагу, вміння виразно читати, робити висновки, грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; раціонально використовувати навчальний час. Тип уроку: аналіз художнього твору
Обладнання: портрет Т. Шевченка, бібліотечка його творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ХІД УРОКУ
І.Підготовчий етап (15 хв)
Ø Установлення рівня готовності учнів продовжувати навчання Гра «Так – ні»
1. Т. Шевченко народився у селі Моринці (так).
2. Перша збірка поета називалася «Кобзар» (так).
3. У неї ввійшло 10 творів (ні).
4. Сума викупу з кріпацтва Т. Шевченка становила 250 крб (ні).
5. Поет тричі відвідував Україну (так).
6. Кобзар 15 років провів на засланні (ні).
7. Т. Шевченко навчався у Петербурзькій академії мистецтв (так).
8. У грудні 1845 р. поет захворів на запалення легень (так).
9. Т. Шевченко не писав п’єс (ні).
10. Кобзар мав звання академіка-гравера (так)
11. Поет прожив 47 років (так).
12. Державну премію України ім.. Т. Шевченка присуджують у галузі літератури та мистецтва (так).
Ø Конкурс «Найкращий читець «Заповіту» Т. Шевченка»
ІІ. Орієнтація (1 хв)
Учитель. Повне зібрання творів Т. Шевченка налічує 12 томів: збірка поетичних творів «Кобзар», 9 повістей, п’єса «Назар Стодоля», щоденник та листи. ІІІ. Презентація (4 хв)
Прослуховування поезії Т. Шевченка «Чи то недоля та неволя» у виконанні Б. Ступки https://www.youtube.com/watch?v=j7P7YAlPiWE.
ІV. Практика на прикладах (6 хв)
Виразне читання поезії «За сонцем хмаронька пливе» (1848), створення асоціативної карти на вірш.
Обговорення змісту поезії.
- Який настрій викликала у вас ця поезія?
- Про що автор розповідає вигаданому співрозмовнику?
- Як у вірші Кобзар зображує вечір?
- Які кольори використав автор?
- Які асоціації викликає слово «сонце»?
- Чому, на думку автора, туман – ворог?
- Якими словами закінчується поезія?
Тема : змалювання вечірньої пори та очікування нового дня.
Ідея : туга за рідним краєм, його чарівною природою.
Головна думка : батьківщина – рідна домівка.
Жанр : пейзажна лірика.
Художні особливості твору.
Епітети: червоні поли, синє море, рожевою пеленою, хмароньку рожевую, туман сивий, тьмою німою.
Метафори: хмаронька пливе, поли розставляє, сонце спатоньки зове, серце одпочине, серце заговорить, туман оповиє душу.
Порівняння: мов мати дитину, неначе ворог, мов матері діти.
Отже, Сонце — уособлення тепла, світла й радості, туман же, навпаки, — уособлення темряви, небезпеки. Та людина має завжди вірити, що сонце зійде, прожене пітьму, обігріє, як мати дитину. V. Керована практика (12 хв)
Учитель читає вірш «І небо не вмите, і заспані хвилі» (1848), а учні відтворюють його зміст за допомогою малюнків (піктограм).
Обговорення змісту поезії.
- Хто виступає ліричним героєм у вірші?
-Що можна сказати про композиційну структуру поезії? (складається з 3 частин)
-Який настрій домінує в поезії? (пригноблений)
-Яке море поет називає у творі «нікчемне»? (Аральське) -Зобразіть провідний настрій кожного уривку.
-Поясніть, що символізує зображення?
Метафори : небо невмите, заспані хвилі, мовчить і гнеться трава, нудиться світом.
Порівняння : неначе п’яний, очерет; трава, мов жива.
Епітети : нікчемним морем, пожовклая трава.
Риторичні оклики : Боже милий!
VІ. Незалежна практика (5 хв)
1. Дібрати епітети до слів :
- хвилі – - очерет –
- берег –
- вітер –
- море –
2. Дописати рядки вірша, використовуючи довідку
3. Прочитати вірш, використовуючи пікторгаму.
VІІ. Домашня практика (2 хв)
1. Вивчити одну з поезій.
2. Намалювати ілюстрацію.
Додаток
За сонцем хмаронька пливе, Червоні поли розстилає І сонце спатоньки зове У синє море: покриває Рожевою пеленою, Мов мати дитину. Очам любо. Годиночку, Малую годину Ніби серце одпочине, З Богом заговорить... А туман, неначе ворог, Закриває море І хмароньку рожевую, |
І тьму за собою
Розстилає туман сивий,
І тьмою німою
Оповиє тобі душу,
Й не знаєш, де дітись, І ждеш його, того світу, Мов матері діти.
***
І небо невмите, і заспані хвилі;
І понад берегом геть-геть, Неначе п’яний, очерет
Без вітру гнеться. Боже милий!
Чи довго буде ще мені
В оцій незамкнутій тюрмі,
Понад оцим нікчемним морем
Нудити світом? Не говорить,
Мовчить і гнеться, мов жива,
В степу пожовклая трава;
Не хоче правдоньки сказать, А більше ні в кого спитать.