Урок української літератури для учнів 7 класу на тему "Моральний заповіт нащадкам (О. Теліга "Сучасникам")". Форма уроку: урок-усний журнал
Українська література 7 клас
Урок № ___
Тема: Моральний заповіт нащадкам (Олена Теліга «Сучасникам»)
Мета: формувати ключові компетентності:
Формувати систему предметних компетентностей і компетенцій шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма уроку: урок-усний журнал
Міжпредметні зв’язки: українська література, історія України
Дизайн уроку: портрет О. Теліги, бібліотечка творів, презентація «Струни
життя і творчості О. Теліги», опорні таблиці, дидактичний
матеріал
Перебіг уроку
Рідне слово і рідні пісні,
Рідна мова і рідна держава,
Україно, явися ві сні,
Україно, явися в уяві!
І. Організаційний момент
1. Створення позитивного емоційного настрою учнів
* «Моделюємо настрій разом!»
* Ви – співпраця, ви – єднання, ви – це безліч «Я»!
* Ви – веселі, ви – щасливі! Ви – одна сім’я!
2. Аутотренінг.
Учитель. Тож сядьмо обличчям один до одного, відчуймо тепло долонь, заплющіть очі та промовте :
Розплющте очі й подаруйте один одному посмішку! Сподіваюсь, ваш
позитивний настрій сприятиме успішній роботі.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Гра «Так чи ні».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Цілевизначення та планування роботи на уроці
1. Повідомлення теми уроку та її аналіз.
2. Вибір цілей із запропонованих учителем.
3. Колективне планування роботи на уроці.
Учитель. Ми поміркуємо над такими запитаннями:
1) Як ви розумієте прислів’я «Кожному мила своя сторона»?
2) За що ми любимо рідний край?
V. Опрацювання навчального матеріалу
4. Консультація з теорії літератури
Емігранти – це люди, які з різних причин покинули рідний край і переїхали в іншу країну для постійного чи тривалого проживання.
Еміграційна література
Еміграційною літературою дослідники називають тільки ту, яка з’явилася після Другої світової війни, зокрема 1945-1950 рр., коли значна кількість українських письменників остаточно порвала зі своїм рідним середовищем і опинилася в оточенні чужорідних культур. На початку 20-х років поети-емігранти, чия творчість почалася в Празі чи Подєбрадах, презентували «Празьку школу».
«Празька школа» – це не тільки літературне явище, але й чинник пробудження національної свідомості, боротьби за встановлення України.
Етапи існування «Празької школи»
Перший етап |
Другий етап |
Третій етап |
1922 – 1928 рр. |
1929 – середина 40-х рр. |
З кінця 40-х рр. |
Формування творчого «ядра школи». |
Творче зростання «Празької школи».
Вихід у менші літературні угрупування («Танк», «Варяг»).
Знищення поетів-пражан під час Другої світової війни.
|
Вихід у повоєнний світ тих членів угрупування, які залишилися живими.
Оцінка поетами нових ідеологічних та естетичних реалій.
Відмежування від ідеалів пражан.
|
2. Огляд життєвого і творчого шляху Олени Теліги
Усний журнал «Моральний заповіт нащадкам»
Сторінка 1. Дитинство і навчання.
Сторінка 2. Життєві випробування.
Сторінка 3. Туга за рідною землею.
Сторінка 4. Літературна спадщина.
3. Презентація «Струни життя і творчості О. Теліги»
4. Вправа «Асоціативний кущ»
Олена Теліга – це…..
5. Проведення хвилинки відпочинку
Треба, діти, нам хвилинку приділити відпочинку:
Помахайте головою, мов не згодні ви зі мною.
Вправо, вліво поверніться, до сусіда посміхніться.
Від роботи відпочили? Знов приймаємось за діло!
6. Виразне читання поезії «Сучасникам» (с.250)
7. Робота над змістом твору
7.1 Проведення полілогу:
– Без чого в світі немає щастя?
– Що понад усе потрібно любити в житті?
7.2 Робота в парах. Художній аналіз поезії
Завдання: складіть художній паспорт поезії:
7.3 Творча лабораторія. Уявіть, що ви журналіст, вам потрібно написати відгук про поезію Олени Теліги «Сучасникам».
На що ви зосередите головну увагу читача?
7.4. Дослідження-спостереження над поетичною мовою вірша.
Робота у групах
Завдання: випишіть художні засоби
7.5. Панорама учнівських ідей. З якою метою автор використовує
ці художні засоби?
VІ. Осмислення вивченого матеріалу
1. Вправа «Сенкан» .
Місце і роль творчості письменниці-емігрантки в контексті літератури свого часу
1-й рядок |
Одне слово (іменник), яке позначає тему |
2-й рядок |
Два прикметники, які описують тему |
3-й рядок |
Три дієслова |
4-й рядок |
Фраза (чотири слова), що виявляє ставлення автора до теми |
5-й рядок |
Одне слово (іменник) – асоціація до теми |
2. Рубрика «Коротко про головне»
- Висловіть свої враження про творчість О. Теліги.
- Поміркуйте, чому О. Теліга взяла в лапки першу строфу вірша «Сучасникам». Як із цим пов’язана назва поезії?
VІІ. Рефлексивно-оцінювальний етап
1. Метод « Мікрофон»
На уроці я відкрив ( ла ) …
Сьогодні я задумався (лася) …
Я зрозумів (ла) …
2. Оцінювання словесником роботи учнів.
VІІІ Домашнє завдання: с.250, написати міні-твір на тему «Ідея
патріотизму в творах О. Теліги».
Список використаних джерел
1. Авраменко О. М. Українська література: підручник для 7 кл. загальноосвітн. навч. закл. – К.: Грамота, 2015
2.Великий довідник школяра: 5-11 класи. Ч.1. – Харків: ВД «Школа», 2004. – 528 с.
3. Нечволод Л. І. Українська література. Літературознавчий словник.
Видавничий дім «Весна». Харків 2011.
4.Нетрадиційні уроки з української літератури 5-11 класи. Видавництво
«Торсінг» Харків 2014.