1
Позакласне заняття з української мови
Підготувала вчитель початкових класів
Баранник Л.О.
Тема Виникнення слів, походження топонімів і антропонімів
Мета: ознайомити дітей з поняттями «етимологія», «антропоніми»,
«топоніми», з етимологічним словником, словниками імен та
географічних назв ; вчити дітей правильно формувати свої
думки, висловлювати їх в логічній послідовності ; збагачувати
активний запас слів ; розвивати зв’язне мовлення, мислення,
спостережливість.
Обладнання: етимологічний, тлумачний словники, словники імен та геог-
рафічних назв, предметні малюнки.
Хід заняття
1. Організаційна частина.
2. Мовна розминка.
Загадка Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкидає
Та у лісі в холодку
Все кує: «Ку-ку! Ку-ку!» ?
3. Виникнення слів.
- Як ви здогадалися, що це зозуля ?
- Чи можете ви сказати, як з’явилося, виникло слово «кукушка» в російсь-
кій мові? Чому так назвали птаха? (Птаха назвали за співзвуччям звуків,
які він видає.)
- Як ви думаєте, чому рябчика так назвали ? (Цей птах названий уже не
за звуками, які видає, а за забарвленням, оперенням.)
- Тобто, в основу назв птахів, розглянутих нами, було покладено 2 озна-
ки: спів, голос і оперення.
- А тепер визначте, які ознаки були покладені в основу назв музичних
інструментів : скрипка, балалайка, сопілка (за особливостями звучання),
гармоніка-однорядка (з одним рядом клавіш), гармоніка-двурядка (з дво-
ма рядами кнопок), триструнка(балалайка з трьома струнами),
2
семиструнка (гітара з сьома струнами) ( за будовою інструмента.)
- А за якими ознаками названі гриби : підберезник, опеньок ? (За місцем,
в якому вони виросли.)
- А за якими ознаками названо дні тижня ? (Неділя-день, коли відпочи-
вають, російською «ничего не делают» ;понеділок- день після неділі…)
4. Ознайомлення з поняттям «етимологія».
- А тепер скажіть, чому «стіл» так названий ?
- Виявляється, не завжди ми можемо сказати, чому так названий той або
інший предмет. Це відбувається тому, що ознака, покладена в основу
найменування, забувається, стирається. І треба провести ціле наукове
дослідження, щоб відповісти на запитання про виникнення слова.
Наука, що займається питаннями походження слів, називається
«етимологія». З цією метою навіть складаються етимологічні словники.
Заглянемо в такий словник і дізнаємося, як виникло слово «стіл». Так,
слово «стіл» утворилося від стьляти , тобто стелити. Первісне значен-
ня слова – «підстилка», на якій приймали їжу.
- Знайдіть в етимологічному словнику слова та поясніть їх походження.
Бутерброд (з німецької мови, «бутер»-масло, «брот»-хліб)
Велосипед (з французької мови, «велокс»-швидкий, «педіс»-нога)
Газета (з італійської мови, «газетта» спочатку мало значення «дрібна
монета,за яку можна було спочатку прочитати, а потім і ку-
пити газету)
Козак (з тюркської мови, «козак»-вільна людина)
Колобок(східно-слов’янське,«колоб»-круглий невеликий хліб+суфікс -ок)
Префікс (з латині, «прае»-попереду)
5. Ознайомлення з поняттям «антропоніми».
- Виникнення імен власних для нас теж загадка. Власні імена мають
наукову назву - антропоніми (від грецьких слів «антропос» і «оні-
ма» - ім’я). Імена наші запозичені переважно з грецької мови. Власне
слов’янських імен мало: Любов, Віра, Надія, Людмила, Володимир. Во-
ни нам зрозумілі. А запозичені імена неясні. Наука досліджує, вивчає
імена і дає тлумачення, з якої мови це ім’я прийшло, яке це ім’я мало
3
значення. Для цього складають словники.
- Хто знає про походження свого імені ? (Діти розказують, вчитель до-
помагає, дає довідки про походження імен дітей)
6. Ознайомлення з поняттям «топоніми».
- Однак не тільки імена людей належать до власних імен. Згадайте, що
ще відноситься до власних імен ? (Географічні назви: назви держав,
рік, гір, міст, вулиць і т.ін.)
- Це великий шар слів. Усі географічні назви називаються топонімами
( від грецьких слів «топос»-місце, «оніма»-ім’я).
- Пригадайте, що ви знаєте про походження назв деяких міст, річок…..
7. Підсумок заняття.
- Що вивчає етимологія?
- Що таке антропоніми, топоніми ?
- Чи дізналися ви щось нове про значення та походження слів ?
- Ми сьогодні познайомились з процесом виникнення слів, дізналися про
науку етимологію. Ця наука дуже цікава. Як цікаво дізнатися, чому
предмет названий саме так, а не інакше! Проте для цього треба багато
вчитися.