Тема позакласного заходу: «Барви рідного слова. Літературна студія»
Мета:
- вшанувати пам'ять Т.Г.Шевченка, І.Я.Франка, Лесі Українки;
- викликати інтерес до української поезії та високої естетики слова поетів;
- виховувати почуття патріотизму та гордості за свій народ і його талановитих людей.
Обладнання: портрети письменників, книжкова виставка, вишитий рушник,проектор, комп’ютер, підключений до мережі Інтернет.
Тип заходу: засідання літературної студії.
Ще не було епохи для поетів,
але були поети для епох.
Ліна Костенко
Перебіг заходу
1. Вступне слово вчителя.
Звучить вірш «РЕВЕ ТА СТОГНЕ ДНІПР ШИРОКИЙ»
З цих слів: «Реве та стогне Дніпр широкий» з поеми «Причинна» розпочинається «Кобзар» великого Тараса. З цих слів йде початок Шевченка, як поета. Такі прості, доступні і водночас геніальні рядки стали і відомою народною піснею, (але її написав український композитор Д. Крижанівський) і символом України, її другим гімном, яку знають у Європі і в усьому світі.
Наш урочистий захід ми присвячуємо генію українського народу, великому патріоту України, її Пророку. Пошана і вдячність наповнюють серця усього людства, бо Тарас ШЕВЧЕНКО – не тільки співець України, він митець на всі часи, на всі віки для всіх людей на землі. Ми пишаємось тим, що він – наш земляк, а ми прагнемо бути достойними його нащадками. У багатьох оселях наших земляків і сьогодні можна побачити портрет ШЕВЧЕНКА, заквітчаний вишитим українським рушником.
2. Перегляд відео «Цікаві факти з біографії Т.Шевченка»
3. Розповідь учнями віршів напам'ять.
4. Слово переможцям мовно – літературного конкурсу імені Тараса Шевченка.
5. Виступ учителя.
Поет, прозаїк, драматург, перекладач, літературний критик, літературознавець, журналіст, фольклорист, етнограф, публіцист, видавець, філософ, мовознавець, економіст, історик і теоретик літератури, театру, мистецтва, один з найвизначніших політиків Галичини кінця XIX — початку XX століття. За 40 років свідомого життя він написав близько 6 тисяч праць найрізноманітніших жанрів. Це в середньому 2-3 твори в день. 50-томне академічне видання творів Франка — то лише частина із залишеного великим подвижником думки спадку своїм нащадкам.
Любов великих людей — завжди легенда. Про їх особисте життя треба говорити дуже делікатно й обережно. Бо це та сфера життя людини, яка часто не піддається логіці.
6. Показ відеоролика «Іван Франко».
7. Розповідь учнями віршів напам'ять.
8. Виступ учителя.
«Коли б треба було окреслити творчість Лесі Українки одним словом, – писав Максим Рильський, – то найвідповідніше слово було б – боротьба». З’явившись на рубежі двох століть і двох епох, ця творчість стала однією з вершин української літератури.
Ім’я поетеси овіяне всенародною любов’ю. Це була людина виняткової мужності і принциповості, духовної краси і мистецького обдарування, її талант виявился у багатьох різновидах літературної праці – поезії, драматургії, прозі, літературній критиці і публитистиці, перекладацькій роботі і фольклористиці.
9. Показ відеоролика «Леся Українка».
10. Розповідь учнями віршів напам'ять.
11. Рубрика «Юні таланти» (учні читають власні вірші).
12. Підсумок.
Учні! Наше свято закінчилось, але ми не прощаємося з вами. Ще раз запрошуємо завітати до бібліотеки. Наодинці пройтися життєвим шляхом поетеси Лесі Українки. А може й взяти її твори, з яких долинуть до вас слова Лесі Українки.
Довго щирими сими словами
До людей промовлятиму я…