19 серпня о 18:00Вебінар: Ментальна арифметика: розвиваємо обидві півкулі головного мозку

Позакласний захід "Ой, ви, стрільці січовії..."

Про матеріал

Позакласний захід «Ой, ви, стрільці січовії…»

Мета.Ознайомити присутніх з бойовим шляхом усусів; розвивати естетичні почуття учнів;виховувати почуття патріотизму.

Перегляд файлу

Позакласний захід «Ой, ви, стрільці січовії…»

Мета.Ознайомити присутніх з бойовим шляхом усусів; розвивати естетичні почуття  учнів;виховувати почуття патріотизму.

1ведучий. Усього було в нашій історії: і високого, і трагічного. Як ніякий інший народ, українці заплатили на своє право на волю мільйонами життів синів і дочок, навчилися мовчки вмирати за свою волю, віру, своє майбутнє. Гинули по світах за ту ідею,без якої будь-який народ перестає бути народом.Кожна епоха народжувала нових героїв, готових до самопожертви.

2ведучий.Про них мовчали. І враз заговорили…Провітрився мозок, зникає дурман.А хто нам покаже, де їхні могили?Зрівняв із землею проклятий тиран.

1ведучий. Новітніми лицарями Вітчизни, яким судилося відродити героїчну славу предків, стали галицькі юнаки і дівчата, що ввійшли в історію як українські січові стрільці.

Учень. То хто ж вони, Українські Січові Стрільці  , мужні сини і дочки України? Звідки почалася їхня слава, мученицька історія? Звідки почалася вірність присязі, мужність, нескореність, патріотизм і сила?

Учениця. Батьком Галицької Січі, з якої постали Українські Січові Стрільці, був відомий публіцист, адвокат Кирило Трильовський родом із сім’ї священика Золочівського повіту на Львівщині.

Учениця. Перша «Січ» – спортивно-пожежне товариство, засноване Кирилом Трильовським 5 травня 1900 р. в с. Завалля на Снятинщині. Дуже скоро такі товариства виникли в багатьох селах Галичини. У містах організовували «Соколи».

Пісня «Соколи, соколи»

Товариства займалися пробудженням національної свідомості, вели велику просвітницьку діяльність.

Учень. Уже 1902 р. в Коломиї організоване перше загальне січове свято. А друге з участю 19 «Січей» Галичини та однієї «Січі Буковини» відбулось 23 червня 1903 року.

Учениця. 1913 року у Львові виникло товариство «Сі­чо­ві Стрільці», а вже 1914 р. спортивні військові «Січі» взяли активну участь у відзначенні 100-річчя від дня на­роджен­ня Т. Шевченка. (Святкувала «Січ» і в Косові біля пам’ятника Т. Шевченку). Це був їхній перший громадський виступ.

Учень. Легіон Українських Січових Стрільців, як військове формування, було утворено в серпні 1914 р. після початку Першої світової війни для боротьби за визволення Східної України з ярма Російської імперії.

Учениця. 2 серпня 1914 року створено Центральну бойову Управу, що вимагала від австро-угорського уряду сформувати легіон Українських Січових Стрільців.

Учень. 2 серпня 1914 року було утворено Головну Українську Раду, яка закликала всіх українських юнаків зголоситися добровольцями і стати в ряди Українських Січових Стрільців. «Нехай через весь край котиться наш поклик! Нехай пориває до бою всіх, і тисячі нехай стануть в ряди Українських Січових Стрільців».

Пісня «На вулиці сурма грає».
Учень. Добровольцями за короткий час зголосилося 28 тисяч передових молодих людей. Серед них – дівчата і жінки.

Ось як відповідав один з добровольців:

 

Хлопець:«Ми знаємо добре, що то є війна. Але нам би був навіки сором і ганьба в таку хвилю сидіти дома. За Україну боротися, то нам не страшно, а мило... Раз мати родила, раз гинути. Хоч згину у боротьбі за Україну, то знаю, що це є геройська смерть і Богу дякувати , що дочекали сеї хвилі...»

Учень:

Ой, обріжу чуба -

Подамся в Січові Стрільці.

Мама білую сорочку

Вишиють мені.

Хай тоді дивуються

Хлопці-небораки,

Як до Львова я приїду

Верхи на коняці.

Учень : Австрійський уряд  погодився тільки на 2,5 тисячі добровольців. 3.09.1914р. вони склали присягу у місті Стрий.

Учень говорить присягу. Я, український Січовий Стрілець, присягаю українським князям та гетьманам, Запорізькій Січі, могилам і всій Україні, що вірно служитиму рідному краєві, воюватиму за честь української зброї до останньої краплі крові. Так мені, Господи Боже й Архангеле Михаїле, допоможіть. Амінь!

Учень:У зв’язку з погіршенням ситуації на фронті , 10 вересня  січові стрільці  були  кинуті на фронт.

 

Пісня «Гей зі Львова до Мукачева».

 

28 вересня 1914р. січовики обороняли Верецький перевал.

20 жовтня сотня Дмитра Вітовського зайняли Стрий.

У першій половині грудня 1914р. стримували наступ росіян у бік Сваляви.

 Учень На фронті Січовим Стрільцям нерідко протистояли й українці-наддніпрянці в шинелях  російської царської армії. Ця обставина сприймалася галичанами як національна трагедія. Нерідко з протилежних окопів, особливо у період позиційної війни, лунали однакові українські пісні. Полонених наддніпрянців січовики приймали як братів, що не з своєї волі потрапили у воєнний вир.

Учень:Новий 1915р. усуси зустріли на Бескидах.Наступальні дії почалися 21 січня 1915р.Після впертих кількаденних боїв на вершинах фронт перейшов до Галичини.

 Учень.Справжнє бойове хрещення Січові Стрільці  отримали у  битва  на горі Маківці з 28 квітня по 3 травня 1915 р.
 зранку 29 квітня, відбивши атаку російських військ, стрільці пішли в контратаку.  Стрілецький контрнаступ скінчився проривом ворожої лінії, та здобуттям трьох кулеметів і 173 полонених.

Пісня «Там , на горі , на Маківці».
Учень:27 червня курінь Косюка зайняв Галич.У липні обидва курені УСС перебували в тилу, розкинувши свій табір над Золотою Липою.однак наприкінці серпня галицькі частини знову втягнулися у запеклі бої.Особливо тяжкі бої велися за село Семиківець,

Де загинуло 49 борців,168 поранено,157 попали у полон.

 

Пісня «Ой ,там при долині».

 

Учень:Усю зиму до травня 1916 р. полк УСС перебував у тилу.З червня 1916р.легіон УСС був перекинутий на фронт у районі Бережан.Особливо кровопролитні бої точилися за гору Лисоню.Тільки за один день, 28 вересня російські війська тричі проводили наступ проти стрільців.Однак не змогли ліквідувати їх.

Пісня «Стрілецька».

Учень: 17 лютого 1917 р.полк УСС знову повернувся на фронт.У червні бої розгорнулися за село Конюхи.Тут завдано значних втрат усусам.

Ведуча:     Серед кола широкого

Попід гаєм скраю,

Там стрілецька могилонька

Забута стояла,

Тихо, глухо кругом нас,

Сумно тут довколо,

Хрест дубовий похиливсь

Із жалю додому.

 

Пасло дівча три корови

У полі під гаєм.

Поглянуло на могилку -

Та плакала з жалю.

 

Бо братчика нагадало,

Що загинув в бю,-

І його десь поховали

Отак в чистім полі.

 

Ведучий:    Поплакала і блавату

Синього нарвала,

І з братчиків і дзвіночків

Віночок сплітала.

 

Сплела вінок, барвінковий, хрестить

Із цвіття живого.

Уквітчала ним могилу

Братчика чужого.

 

І тихенько помолилась

І мо відмолилась,-

А могилка не та стала

І мов звеселилась.

 

І зозулька на край гаю

Кувати почала.

І щороку щастя - долю

Комусь-то кувала.

 

Кому? Кому? - Спитається

Тій любій дівчині,

Що стрілецьку могиленьку

Уквітчала мені.

 

 Учень: У грудні 1917р. українські січові стрільці були розташовані у складі австрійських військ на Східній Україні.Приймали активну участь у революційних подіях 1917 р.

1листопада 1918 р.  1200 стрільців , очолені сотником Дмитром Вітовським підняли повстання проти  австрійців у Львові .так було проголошено ЗУНР.Найбільш свідомі стрільці стали ядром формування Української галицької армії(УГА).

Учениця. Відтоді важке криваве колесо історії про­коти­лося по українській землі, забравши із собою життя міль­йонів патріотів. Спільними зусиллями польських, румунських інтервентів та більшовиків було знищено Українську державу. Український народ знову опинився в неволі.

 

Учень. Майже всі Українські Січові Стрільці, що потрапили на територію Російської імперії під свавільну владу Сталіна та його поплічників, були безжально розстріляні, як і жертви під Крутами і Базаром, або закатовані у сталінських застінках Удмуртії, Казахстану, на Соловках.

Хвилина мовчання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ РЕПРЕСІЙ


Кістками вкриті Соловки
Твоїх дітей, Вкраїно-Мати!
Там мучились сини, батьки
І в муках мусіли вмирати.


І Біломор-канал в крові
Невинні жертви теж купає,
І Казахстан, Сибір вдалі
Від нас могили їх ховає.


Вони лежать в сирій землі,
До тих доріг стежок немає.
Покриті тайною, в імлі,
З журбою вітер там блукає.

 Ведуча: Пізніше почалося нечувана у своєму безумстві і антигуманності друга війна проти Українських Січових Стрільців - війна з їхніми могилами.

 

Ведучий: І, здавалось, пропало все, що зникне  слід по-нашому стрілецтву. Та лишилося те, що в народі убити нікому не можна. Лишилася вічно жива стрілецька пісня.

Учень:

Січові стрільці – наша гордість!

Наша честь!

Наша слава!

Так гарно, так пишно рядом виступають.

Чола їх завзяті скрасили вінці!

Як орли, до сонця погляд піднімають-

Юнаки кохані! Січові стрільці!

Чи може неправда що груди зі сталі,

А серце у грудях, як молотом б´є!

А що вже співають!

Ой, як же співають!

Аж серденько мліє!

Аж серденько мре!

 

Ведучий: Стрілецтво дало нам не тільки невмиручі приклади боротьби за волю України, а й дало нам цілу плеяду легендарних поетів, художників, скульпторів, композиторів, письменників, артистів.

 Ведучий: Це Роман Кульчинський, Михайло Гайворонський, Лесь Курбас, Іван Білюк, Юрій Шкрумеляк, Левко Лепкий. та багато інших.

Ведуча: І нині, і вічно співатиме український народ, їх пісні "Ой у лузі червона калина", "Чуєш брате мій", "Ось видно село" , « Повіяв вітер степовий» і багато інших маршових, любовних, жартівливих пісень.

Пісня «Стрілецький романс».

Учень. Сьогодні  ми, молоде покоління, повинні зробити все від нас залежне, щоб бути достойними спадкоємцями героїзму, самовідданої праці і слави попередніх поколінь борців. І ми гордимося цим. Хай Бог нам допомагає!

1-й учень.

Нехай ім´я  Твоє святиться,

Ті жертви, труд і кров,

Батьківська земле, Україно,

Для Тебе вся любов.

2-й учень.

Нехай буде навіки слава,

Батьківщино, Тобі,

І тим усім синам Твоїм,

Що впали в боротьбі.

 

Слава Україні! Героям слава!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
16 липня 2018
Переглядів
230
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку