Конспект позакласного заходу зі зарубіжної літератури
Тема: «Моїм віршам, як дорогоцінним винам, настане своя черга ...»
Форма проведення заходу : літературний вечір
Мета:
Навчальна : ознайомити учнів з особливостями життєвого і товорчого шляху М. І. Цвєтаєвої;
Розвивальна : формувати емоційну сприйнятливість, навички вдумливого і виразного читання віршів;
Виховна: прищепити інтерес до особистості поетеси, її творчості; виховувати почуття поваги до літературної спадщини М. І. Цвєтаєвої.
Обладнання : плакати, проектор, фотографії з сімейного альбому Марини Цвєтаєвої, ілюстрації, аудіопрогравач, презентація, запис віршів М. Цвєтаєвої у виконанні Аліси Фрейндліх, К. Гусєвої (https://www.youtube.com/watch?v=lGHfGc_XK3M), (https://www.youtube.com/watch?v=pLDJ8BlsUs0), звуковий музичний фон протягом всього уроку: звуки шуму моря, концерт № 2 для фортепіано з оркестром С. Рахманінова, «Місячна соната» Л. Бетховена, «Жовтень» з циклу «Пори року» П. Чайковського, спокійна інструментальна мелодія.
Оформлення приміщення : актовий зал стилізовано у вигляді читальні, з оксамитом, канделябрами та фоліантами книг.
Методи і прийоми: інформаційний, ілюстративний, творчий, виразне читання, читання напам'ять, повідомлення учнів, бесіда, слухання
Хід заняття
I. Організаційний момент. (Привітання учнів, гостей)
II. Вступне слово вчителя. (На тлі спокійної класичної мелодії).
Вчитель:
ІІІ. Основна частина
На проекторі з’являється презентація (див. ДОДАТОК). Ведучі коментують побачене.
Ведучий: Поет вмирає - його поезія залишається. Здійснилося пророцтво Цвєтаєвої, що її віршам «Настане свій час». Зараз вони увійшли в культурне життя світу, в наш духовний ужиток, зайнявши високе місце в історії поезії.
Ведуча: Марина Іванівна Цвєтаєва ... Довгі роки ім'я і творчість її незаслужено було забуте. Безцінний літературну спадщину залишалося незатребуваним: збірники лірики, сімнадцять поем, вісім драм у віршах, автобіографічна, мемуарна, історико - літературна проза, листи, щоденники і записи. Доля цієї жінки безмірно трагічна: після революції - смерть від голоду молодшої дочки Ірини, сімнадцятирічна еміграція, репресії чоловіка і старшої дочки Аріадни, війна, голод, загибель сина Георгія, про яку Марина Іванівна не знала, тому що, зневірившись, в 1941году в далекій Єлабузі покінчила з собою. Так розпорядився час, занадто насичений диктаторським режимом. (слайд 1)
Ведуча: «Народилася повз часу», - зізнається сама Цвєтаєва. Особистість поета була надзвичайно складна, суперечлива. Грішна та водночас праведна душа, що рветься з побуту в буття, що не знає міри ні в чому, і тому - лякає.
Цвєтаєвської поезію неможливо відкрити для себе відразу. На це йдуть роки, життя. Аріадна Ефрон, яка виросла, за словами Марини Цвєтаєвої, з її віршів, що розділила з матір'ю все прикрощі та біди (8 років сталінських таборів, 6 років заслання - і тільки потім реабілітація), писала: «Потрібно було стільки пережити і перестраждати, щоб дорости до розуміння своєї матері ». (слайд
2) Декламація вірша
Учень 1 : …Я бы хотела жить с Вами в маленьком городе,
Где вечные сумерки , и вечные колокола.
И в маленькой деревенской гостинице
Тонкий звон старинных часов — словно капельки времени.
И иногда, по вечерам, из какой-нибудь мансарды —
Флейта,
И сам флейтист в окне,
И большие тюльпаны на окнах.
И, может быть, Вы бы даже меня не любили…
Звучить «Місячна соната» Бетховена
Ведучий. Батько - Іван Володимирович Цвєтаєв - професор, засновник і збирач Музею витончених мистецтв (нині Музею образотворчих мистецтв ім. Пушкіна).
Відомий філолог і мистецтвознавець, він познайомив Марину з історією і культурою Еллади, з її міфами і легендами, звичаями, з поезією Гомера і Гесіода, Анакреона і Сапфо, трагедіями Софокла і Евріпіда. Античний світ поступово ставав невід'ємною частиною духовного світу майбутньої поетеси. Сюжети і образи грецького епосу, співзвучні її світовідчуттям, зустрічаються в самих різних цветаевских творах.
Ведуча. Мати - Марія Олександрівна Мейн - пристрасна музикантка, пристрасно любить вірші і сама їх пише. Пристрасть до віршів - від матері, пристрасть до роботи і природі - від обох батьків.
У нарисі «Мати і музика» (1934 г.) Цвєтаєва згадує про своє захоплення і заняттях музикою і, тієї, яка щедро дарувала їй скарби свого таланту, - матері - Марії Олександрівні Мейн, прекрасної піаністки, «яка на роялі могла все», прищепити дочці любов до Шуману, Бетховену, Моцарту, Верді, Чайковського, Шопену...
«Музика сповнювала дім радістю», - відзначала сестра Анастасія.
«Музика обернулася Лірикою - писала поетеса, з вдячністю згадуючи музичні вечори в батьківському домі, гру матері на роялі, її спів під гітару дивовижних за красою романсів.
Саме Марія Олександрівна помітила в дочки дар поета. Вона залишила в щоденнику запис: «Моя чотирирічна Маруся ходить навколо мене і все складає слова в рими. Можливо, буде поетесою ?»
Марина Цвєтаєва, дійсно стала поетом, через чотирнадцять років написала вірші «Мамі», що нагадують лист, відправлений з Пам'яті у Вічність.
Звучить декламація вірша:
Как много забвением темным
Из сердца навек унеслось!
Печальные губы мы помним
И пышные пряди волос,
Замедленный вздох над тетрадкой
И в ярких рубинах кольцо,
Когда над уютной кроваткой
Твое улыбалось лицо.
Мы помним о раненых птицах,
Твою молодую печаль
И капельки слез на ресницах,
Когда умолкала рояль. (1910 год)
Ведуча. В 1910 р, ще в гімназії, видає свою першу книгу віршів - «Вечірній альбом» - вірші 15 -17 років - і знайомиться з поетом М. Волошиним, який написав про неї першу велику статтю. Влітку їде до нього в Коктебель і знайомиться там з майбутнім чоловіком - Сергієм Ефроном, якому 17 років і з яким вже не розлучається.
Інсценізація спогадів М. Цвєтаєвої з книги «Живе про живе»
Марина Цвєтаєва: «Він став передо мною вперше в дверях нашого будинку в Трьохпрудному. Дзвінок. Відкриваю. На порозі циліндр. З-під циліндра непомірне особа в оправі кучерявою недовгої бороди. Вкрадливий голос.
Волошин: - Можна мені бачити Марину Цвєтаєву?
Марина: - Я.
Волошин: - А я Макс Волошин. До вас можна?
Марина: - Проходьте.
Волошин: - Ви читали мою статтю про Вас?
Марина: - Ні.
Волошин: - Я так і думав і тому Вам її приніс.
Марина: - Вся стаття - найбеззавітніший гімн жіночій творчості і сімнадцятиріччю.
Волошин: - Вона давно з'явилася, більше місяця тому, невже вам ніхто не сказав?
Марина: - Я газет не читаю і нікого не бачу. Мій батько до сих пір не знає, що я випустила книгу. Може бути, знає, але мовчить. І в гімназії мовчать.
Волошин: - А Ви в гімназії? Авжеж, Ви ж у формі. А що Ви там робите?
Марина: - Пишу вірші.
І ось бесіда - про те, що пишу, як пишу, що люблю, як люблю ...
Через день лист, відкриваю: « Вірші. Волошин»
Звучить аудіозапис:
К вам душа так радостна влекома!
О, какая веет благодать
От страниц Вечернего Альбома!
(Почему альбом, а не тетрадь?)…
Кто вам дал такую яркость красок?
Кто вам дал такую точность слов,
Смелость все сказать от детских ласок
До весенних новолунных снов?
Ваша книга – это весть оттуда,
Утренняя благостная весть.
Я давно уж не приемлю чуда,
Но как сладко слышать: чудо – есть!
Сцена зустрічі Марини зі Сергієм Ефроном
Вони зустрілися - сімнадцятирічний і вісімнадцятирічна - 5 травня 1911 року на пустельному, засіяному дрібною галькою коктебельському волошинському березі. Вона збирала камінці, він став допомагати їй - красивий сумний, лагідної красою юнак ... з вражаючими, величезними, в пів обличчя очима.
Учень 3-й: декламація вірша під звуки шуму морських хвиль
Есть такие голоса,
Что смолкаешь, им не вторя,
Что предвидишь чудеса.
Есть огромные глаза
Цвета моря…
Ведучий : Заглянувши в них і все прочитавши наперед, Марина загадала: якщо він підійде і подарує їй сердолік, то вийде за нього заміж! Звичайно, сердолік цей він знайшов одразу ж, на дотик, тому що не відривав своїх сірих очей від її зелених, - і вклав їй його в долоню, зсередини освітлений великий камінь, який вона зберігала все життя. Через півроку Марина і Сергій одружилися.
Цвєтаєва обіцяє собі ніколи не розлучатися з чоловіком, щоб не трапилося.
Спогади сестри М. Цвєтаєвої Анастасії Іванівни:
«Я ніколи за все життя не бачила такої метаморфози в зовнішності людини, яка відбувалася і сталася в Марині: вона ставала красунею. Все в ній змінювалося, як тільки буває уві сні. Кудрі незабаром лягли кільцями. Очі стали широкими, навколо них лягла темна тінь. Марина має бути ще росла? І худла. У жодній ілюстрації до книги казок я не зустріла такого поєднання юнацької та дівочої краси ».
Звучить вірш ( 4-ий читач)
Ждут нас пыльные дороги,
Шалаши на час
И звериные берлоги
И старинные чертоги …
Милый, милый, мы, как боги:
Целый мир для нас!
Ведучий.
На чорно - білій фотографії 1911 року Сергій і Марина стоять поруч - юні і прекрасні, вид парадний; він в костюмі, в білій сорочці з метеликом - краваткою, вона- в довгій сукні з високим коміром. У Сергієвих очах - подив, м'якість, ніжність, мрійливість. У Маринин завжди примружений погляд, в напівусмішці - впевненість, гордість, торжество.
Саме тоді з геніальною легкістю писалися, лилися рікою вірші: «Ти чиї сни непробудним ...», «Моїм віршам» ..., «Вже скільки їх впало в цю безодню», «Під ласкою плюшевого пледа», «Мені подобається, що ви хворі не мною »- всіх не перелічити!
Звучить аудіозапис «Мне нравится, что вы больны не мной» у виконанні К. Гусєвої (https://www.youtube.com/watch?v=lGHfGc_XK3M)
Ведуча : У творчому доробку Марини Іванівни є чимало прекрасних зразків прози, один із них – «Повість про Соню», який і дотепер зачаровує своєю проникливістю монологів та роздумів.
5-ий учень . Монолог Соні під легку ліричну мелодію
А Вы когда-нибудь забываете, когда любите, что любите? Я - никогда. Это как зубная боль, только наоборот- наоборотная зубная боль. Только там ноет, а здесь и слова нет.
Какие они дикие дураки. Те, кто не любят сами не любят, будто дело в том, чтоб тебя любили. Я не говорю, конечно, но встаёшь как в стену. Но Вы знаете, нет такой стены, которой бы я не пробила.
А Вы замечаете, как все они, даже самые целующие, даже самые, как будто любящие, так боятся сказать это слово? Как они его никогда не говорят? Мне один объяснял, что это грубо отстало, что зачем слова, когда есть дела, то есть поцелуи и так далее. А я ему: "Нет. Дело ещё ничего не доказывает. А слово-всё!"
Мне ведь только этого от человека и нужно. "Люблю" и больше ничего. Пусть потом как угодно не любит, что угодно делает, я делам не поверю. Потому что слово было. Я только этим словом и кормилась. Оттого так и отощала…
Я и внутри себя никогда не уходила первой. Никогда первой не переставала любить. Всегда до самой последней возможности. До самой последней капельки. Как когда в детстве пьёшь и уж жарко от пустого стакана, а ты все тянешь, тянешь, тянешь. И только собственный пар…»
Ведучий : Розпочалася Перша світова війна, повсюди панувала розруха, голод, злидні, смерть. Відбулася революція, почалася громадянська війна, син пішов на батька, брат на брата - світ розколовся навпіл. Розбилася - на «до» і «після» - життя Марини і Сергія. Сергій Ефрон добровільно вибирає шлях воїна .
Ведуча. Понад чотири роки Марина нічого не знала про чоловіка - чи живий, а якщо живий, то де? У повному невіданні про його долю, в голодної і холодної після революційної Москві вона буквально бореться за виживання - своє і своїх дітей. Друга дочка Цвєтаєвої та Ефрона народилася перед самою революцією 13 квітня 1917 року. Найбільш важким для Марини Цвєтаєвої виявився 1919 й рік, який запам'ятався «самим чорним, самим чумних, самим смертним». Найбільша трагедія в моєму житті - смерть молодшої дочки Ірини. Дівчинка померла 2 березня 1920 року в одному з підмосковних притулків.
Ведучий. Марину рятує Поезія. Незважаючи ні на що, вона продовжує писати. Вірші тієї пори адресовані чоловікові. Згодом вона отримує дорогоцінну звістку від Іллі Еренбурга про те, що її коханий живий.
У Марини народиться довгоочікуваний син Георгій. Життя буде важким, злиденним.
Ведуча.Вимушена еміграція з сином в 1941 році зламала характер поетеси . Вважають, що саме через постійне напруження вона захворіла душевною хворобою. ничего не писала и давно задумалась добровольно уйти из жизни.
Причина її смерті - це ще одна таємниця, яку ми не в силах розгадати. Та ми і не будемо намагатися цього робити. Найголовніше - це музика віршів Марини - це музика для гітари - інструменту зі страждаючою і пристрасною душею.
Звучить уривок декламації «Монолог жінки» у виконанні А.Фрейндліх (https://www.youtube.com/watch?v=x0WiaJ24pBg&t=89s)
Рефлексія
Знайомство з заповітом Марини Цвєтаєвої: «Мені всі ці дні хочеться написати свій заповіт ... Не речового - у мене нічого немає, а щось, що мені потрібно, щоб люди про мене знали:« Роз'яснення ».
Читання заповіту «Лист дітям» :
« Милі діти!
Я ніколи про вас окремо не думаю: я завжди думаю, що ви - люди або нелюди, - як ми. Але кажуть: що ви є, що ви - особлива порода, ще піддається впливу.
тому:
- Ніколи не лийте даремно води, тому що в цю ж секунду через відсутність її гине в пустелі людина.
- Якщо вам скажуть: «Так ніхто не робить» (не вдягається, не думає і т. Д.) - відповідайте: «А я - хто!»
Не посилайтеся на «немодно», а тільки на: «неблагородно».
Чи не занадто гнівайтесь на батьків, пам'ятайте, що вони були вами і ви будете ними.
Побачивши на дорозі камінь - приберіть, уявіть собі, що це ви біжите і розбивається собі ніс; зі співчуття (хоча б собі - в іншому!) приберіть.
Не соромтеся поступитися старшому місце в трамваї. Соромтеся - не поступитися!
Чи не відрізняйте себе від інших - в матеріальному. Інші - це теж ви, той же ви. (Всі однаково хочуть їсти, спати, сісти і т. Д.)
Чи не співайте перемоги над ворогом. Досить - свідомості. Після перемоги - простягніть руку.
Чи не відзивайтеся при інших іронічно про близьку (хоча б навіть про улюблену тварину!); інші підуть - свій залишиться.
Книгу перегортайте з верхнього кута сторінки. Чому? Тому що читають не знизу вгору, а зверху вниз.
Це у вас має бути в руці - як у мене.
Доїдаючи суп, нахиляйте тарілку до себе, а не від себе до іншого: щоб в разі біди пролити суп не на скатертину і не на візаві, а на власні коліна.
Коли вам будуть говорити: «Це - романтизм», ви запитаєте: «Що таке романтизм?» - і побачите, що ніхто не знає; коли ж остаточно переконаєтеся, що не знають, самі відповідайте безсмертним словом Жуковського:
- «Романтизм - це душа».
Кінець заняття