Конспект уроку з інтегрованого курсу "Всесвітня історія. Історія України" у 6 класі. Міститить змістовний матеріал для практичного заняття , використано різні форми та методи роботи, передбачено виконання фізкультхвилинки та дихальної вправи.
Практичне заняття № Дата ____________
Тема. Правове становище населення в давніх державах Північної Африки,Передньої та Центральної Азії (на основі витягів із Книги мертвих, Законів Хаммурапі)
Мета: визначити особливості правових відносин в давніх державах , охарактеризувати правове становище населення, розглянути та порівняти правові ситуації на основі історичних джерел; розвивати вміння учнів самостійно вирішувати проблемно-пізнавальні завдання, висловлювати власну думку; формувати навички пошуково-дослідницької роботи в групі; забезпечити механізм розвитку критичного мислення у дітей; виховувати повагу до прав людини , розуміння їх важливості, формувати правову культуру учнів.
Очікувані результати:
Обладнання : підручник, атлас, роздатковий матеріал, витяги із Книги мертвих, законів Хаммурапі
Тип уроку: урок формування предметних умінь і навичок учнів.
Форма проведення: практичне заняття.
Хід уроку
«Усвідомлення права розвиває усвідомлення обов’язку . Загальний закон - це свобода, яка закінчується там, де починається свобода іншого»
Віктор Гюго
І. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
- Прикріплюю на дошці смайл "Радість" і бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.
- А зараз усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.
В нас сьогодні урок практичного заняття, під час якого ми уявно перенесемось у світ, де людина не була наділена такими правами , які сьогодні маємо ми з вами, а жила за законами тогочасного суспільства. Це були жорстокі і в той же час справедливі закони,з якими ми ознайомимося, проаналізуємо їх та подумаємо чи є ці закони актуальними у сучасному суспільстві.
Для ефективної роботи на уроці ми вже об'єдналися в групи. Кожна група має обрати собі назву, а також спікера, секретаря, спостерігача і доповідача. На ваших столах є лист оцінювання, в якому вказані всі вправи і імена учасників групи. Спікер грипи оцінює результати роботи учасника групи за допомогою 12-ти бальної системи і по закінченню уроку разом з вчителем оцінює загальну роботу за урок кожного учня.
Бажаю вам натхнення, наполегливості, будьте старанними та активними!
Щоб не просто слухали, а чули.
Щоб не просто дивилися, а бачили.
Щоб не просто відповідали, а міркували.
Дружно і плідно працювали.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Незакінчене речення….»
Вправа «Так чи ні» (учні підіймають таблички «так» чи «ні»)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та очікуваних результатів.
VІ. Виконання практичної частини уроку.
План
Робота в групах
Метод «Навчаючи – вчуся» ( учні опрацьовують інформацію на картці і діляться інформацією з іншими учнями)
Вчитель. Закони царя Хаммурапі розрізняють дві нерівні за своїм правовим становищем групи вільного населення: авілум та мушкенум.
І група ( повідомлення про авілум)
Інформаційна картка
Авілум ("людина") - вільний общинник, голова патріархальної родини. Він володів ділянкою общинної землі, мав майнові права та міг розраховувати на підтримку громади. Правовий статус авілум в основному визначався звичаєвим правом. Проте держава була заінтересована у збереженні шару вільних общинників, оскільки авілум були основними платниками податків. Закони Хаммурапі забезпечували максимальний правовий захист повноправному вавилонському населенню. За злочини проти авілум призначалися найбільш тяжкі покарання та "дорожче" оцінювалося їх майно.
ІІ група (повідомлення про мушкенум)
Інформаційна картка
Мушкенум ("той, хто падає ниць") - неповноправна вільна людина, яка вийшла з громади, але поступила у служіння до царського господарства. Можливо, становище мушкенум отримували раби - іншоплемінники, посаджені на двірську чи храмову землю. Мушкенум володів невідчужуваним земельним наділом з царсько-храмового фонду на умовах виплати частки врожаю до скарбниці. Тому землеволодіння мушкенум охоронялося разом із царсько-храмовою власністю. Особу та майно мушкенум у Законах Хаммурапі оцінюють нижче, ніж у авілум.
Вчитель. Також закони Хаммурапі розрізняють групи населення за професійною ознакою (редум, баірум(солдати), деккум, луббутум(офіцери) та рабів.
ІІІ група ( повідомлення про правове становище редум, баірум(солдати), деккум, луббутум(офіцери))
Інформаційна картка
Закони Хаммурапі розрізняють також групи населення за професійною ознакою. Це перш за все професійні воїни - редум, баірум (солдати), деккум, лубуттум (офіцери). їх правове становище докладно регламентовано Законами Хаммурапі. За свою службу вони отримували натуральну плату - будинок, поле, сад, які перебували в їх безпосередньому володінні, але власністю не були. Відмова редум, баірум виступити у царський похід каралася смертю, навіть якщо на заміну вони надавали найманця. Воїн, який потрапляв у полон, підлягав викупу, як правило, за рахунок місцевого храму чи скарбниці. Будь-які утиски редум з боку військових начальників каралися смертю останніх: воїна не можна було здати в найм, відлучити від царської служби, забрати у нього царські подарунки. За царську службу воїни отримували майно (худобу, будинок) та земельний наділ на правах ілку (службове дарування), тобто воно не підлягало відчуженню, будь-які правочини з ним вважалися недійсними.
ІV група (повідомлення про правове становище рабів)
Інформаційна картка
Рабство у Вавилоні мало патріархальний характер. Раби перебували у становищі молодших членів родини, мали право на родину та майно, яке вважалося власністю їх господаря. Закони Хаммурапі розглядали раба нарівні з майном, яке могло вільно відчужуватися. Заподіяння тілесних ушкоджень або вбивство раба розцінювалося як нанесення майнового збитку та підлягало відповідному відшкодуванню. Разом з тим раб особисто відповідав за вчинені ним злочини і до нього застосовувалися найжорстокіші заходи покарання. Він міг заперечувати у суді своє рабське становище, але у разі програшу справи його суворо карали. Закони Хаммурапі особливо виділяють категорію двірських рабів та рабів мушкенум. їх викрадення та приховування каралося смертною карою. Двірські раби та раби мушкенум могли укладати шлюби з вільними жінками, і діти від таких шлюбів вважалися вільним.
Вчитель. Більшу частину Законів Хаммурапі присвячено регулюванню землеволодіння. У них відсутній інститут приватної власності на землю. Верховним власником землі був цар. За часів правління Хаммурапі земельні ділянки роздавали за службу на певних умовах або здавали в оренду. Общинна земля розділялась на колективне і сімейне індивідуальне землеволодіння. Землевласник повинен був стежити за зрошувальною системою і відшкодовувати збитки, завдані сусідам за його недбалість. У Законах Хаммурапі достатньо розроблене договірне право . Договори укладалися у письмовій формі або в усній при свідках . Суб'єктами правочинів могли виступати тільки повноправні особи.
У Законах Хаммурапі не передбачені такі види договорів:
(учні опрацьовують історичне джерело та повідомляють як ці договори
І група
ІІ група
ІІІ група
ІV група
Класифікація злочинів за Законами Хаммурапі:
Система покарань за Законами Хаммурапі:
Випереджувальне завдання ( повідомлення учнів про Суд Озіріса із Книги мертвих)
Вправа-енергізатор «Світлофор»
Дихальна фізкультхвилинка «М'яч»
V. Узагальнення та систематизація знань учнів
Вправа «Встанови відповідність» ( віднести кожну з перелічених статей до відповідної класифікації злочинів за Законами Хаммурапі)
Злочини проти особи |
Майнові злочини |
Злочини проти родинних підвалин |
|
|
|
Ст.. 1 Якщо людина почне, клянучись, звинувачувати іншу людину у вбивстві, а цього не доведе, то її треба вбити.
Ст. 3Якщо людина виступить у судовій справі свідком звинувачення, але не докаже цього, і якщо ця судова справа стосувалася життя, то цю людину треба вбити.
Ст..2Якщо людина звинуватить іншу людину в чаклунстві, але не доведе цього, то звинувачений має піти до Річки і кинутись у воду
Ст. 14 Якщо людина вкраде малорічного сина людини, то її треба вбити.
Ст.22 Якщо людина пограбує і буде схоплена, то її треба вбити
Ст. 117 Якщо людина має на собі борг і віддасть за срібло або віддасть у боргову кабалу свою дружину, свого сина або свою дочку, то вони повинні служити у будинку позичкаря або лихваря три роки; на четвертий рік треба відпустити їх на свободу.
Ст. 128 Якщо чоловік візьме жінку без письмового договору, то ця жінка — не дружина.
Ст.195 Якщо син вдарить свого батька, то йому треба відрізати пальці.
Ст.196 Якщо людина пошкодить око іншій людині, то треба пошкодити її око.
Ст. 200 Якщо людина виб'є зуба людині, рівній собі, то треба вибити їй зуба.
Ст. 229 Якщо будівельник збудує людині дім і зробить свою роботу неякісно, так, що збудований ним будинок завалиться і спричинить смерть господарю будинку, то цього будівельника треба вбити.
Ст. 257 Якщо людина найме землероба, то вона має давати йому вісім курру хліба на рік.
Метод «Мозковий штурм» ( учні висловлюють свої ідеї)
Дискусія
« Які із законів Хаммурапі доцільно було б використовувати в наш час?»
«Чи боялися давні єгиптяни порушувати закони, знаючи про страшний суд Озіріса із Книги мертвих?»
VІ. Підведення підсумку уроку.
Продовжіть речення:
«Сьогодні я дізнався (дізналася)…
навчився (навчилася)…
я думаю, що...».
Чи справдилися ваші очікувані результати?
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати §14 підручника
Скласти коротке повідомлення на тему «В чому проявляється жорстокість і справедливість Законів Хаммурапі?»