Тема уроку: Правди не приховаєш. Аліна Туз «Новий планшет» (продовження)
Мета уроку: навчати учнів виразно читати текст, інтонувати речення, аналізувати прочитане, вчити розповідати про свої враження від прослуханого твору, розвивати критичне мислення, вміння висловлювати свою думку, виховувати чесність, повторити правила роботи за комп’ютером.
Обладнання: цеглинки LEGO, малюнки пташок, тести до оповідання.
Тип уроку: комбінований урок
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, здоров’язбережувальна.
Перебіг уроку
І. Вступна частина
Організація класу. Хвилинка-аутотренінг.
Урок читання починаємо,
Гарного настрою всім бажаємо.
Те, що вивчили – пригадаємо,
Поміркуємо, почитаємо.
- Подивіться мені в очі. Погляньте одне на одного. Посміхніться. Для того, щоб упоратись із завданнями цього уроку, будемо працювати, слухати, мислити, висловлювати свої думки.
Мовленнєва розминка. Робота над скоромовкою.
Галасливий горобець
Розгорнув собі рівець.
Розгортає грудочки,
Вигрібає черв’ячки.
Робота над чистомовкою.
Качка кряче – кря-кря-кря.
Де поділось каченя?
Кличе качечка курча:
-Чи не бачили кача?
Отже ми сьогодні будемо…
Не просто слухати, а…(чути),
Не просто дивитись, а…( бачити),
Не просто відповідати, а …(міркувати),
Дружно і плідно…(працювати).
ІІ. Основна частина
1.Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
1.Славкові подарували планшет.
2.Заборона брати планшет до школи.
3.Хлопець потайки приніс планшет.
4.Славко почувається героєм дня.
5.На перерві розбили планшет.
- Треба було обговорити з батьками питання, пояснити, як ви розумієте прислів’я.
1.Як би ви вчинили, коли вам розбили планшет?
2.Що ви б порадили хлопчику?
3.Чому так трапилось?
4.Правди не приховаєш.
2.Мотивація навчальної діяльності.
- Відгадайте, діти, загадку:
Він, як маленький комп’ютер:
В ньому є ігри, інтернет,
Тонкий, легкий і зручний,
А називається …(планшет)
3.Асоціативний кущ «Планшет»
(екран, клавіатура, гаджет, зарядка, дорогий, портативний, програма, музика, кіно…)
3.Повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні ми продовжимо роботу над оповіданням Аліни Туз «Новий планшет», будемо розповідати про свої враження від прочитаного твору, розвивати критичне мислення.
4. Вивчення нового матеріалу.
1.Первинне читання тексту вчителем.
- Сядьте зручніше і прослухайте продовження оповідання.
- Які почуття охопили вас під час слухання твору?
- Читання оповідання дітьми.
5.Робота над текстом.
Знайти в тексті зміни настрою Славка протягом подій.
Почуття Цитати з оповідання
Зажуреність, засмучення «Після школи хлопець ішов додому
зажурений»
Схвильованість « Що ж скаже мама? А що зробить
тато?А може не казати нічого…
Але ж все одно побачать…Такі дум-
ки тіснилися у Славковій голові.»
Хитрість, обман «Я не знаю, де він… Я прийшов зі
школи і не знайшов його… Може,
Марійка взяла?»
Сором, зніяковілість «Славкові стала соромно…Хлопець
опустив годову, вуха в нього палали,
мов червоні маки.»
Страх « І страшно»
Вина, каяття «Тату, я взяв планшет до школи, і він
розбився, - ледь чутно промовив
хлопчик.»
6.Складання плану оповідання.
План (продовження)
6.Славко ховає планшет.
7.За столом розмова про планшет.
8.Чесність – безцінна річ.
9.Славко говорить правду.
10.Без совісті не проживеш.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.Що вирішив зробити Славко, коли прийшов додому?
А)Розповів батькам, як розбив планшет.
Б)Заховав його під свою подушку. +
В)Нікому нічого не сказав.
Г)Заховав під подушку сестрички.
2.У яких словах оповідання висловлено його головну думку?
А)без планшета прожити не можна, а от без совісті можна.
Б)умовити батьків купити новий планшет.
В)без планшета прожити можна, а от без совісті – ні. +
Г)не брати планшет до школи.
3.Яке прислів’я підходить до змісту оповідання «Новий планшет»?
А)Чесному всюди честь.
Б)Правди не приховаєш.
В)Дружби цяцьками не купиш.
Г)Краще гірка правда, ніж солодка брехня. +
2. Вправ «Чиї слова?»
- Будь людиною, дай погратися.(Сергій)
- А мені можна? (Мишко)
- А потім мені (Діана)
- Та не всі разом, по черзі (Славко)
- Славку, ти, мабуть, уже награвся з планшетом. Дай, будь ласка, і Марійці трохи пограти. (Мама)
- Я прийшов зі школи і не знайшов його. Може, Марійка взяла (Славко)
- Як не знаєш? (Тато)
- Ні я не брала! Це неправда! (Марійка)
- Сину, планшет - цінна річ. А чесність – то річ безцінна. (Тато)
- Тату, я взяв планшет до школи, і він розбився (Славко)
- Не журись, синку, планшет, звісно, шкода. Але без нього прожити можна, а от без совісті – ні. (Мама)
Просте питання.(Що?Де?Коли?)
Хто головний герой твору?
Інтерпретуюче питання.(Чому?)
Як почувався Славко, коли сказав неправду і звів наклеп на сестричку?
Практичне питання(Як ми можемо…)
Як би ти учинив/учинила в цій ситуації?
Оціночне питання (Порівняння)
Що із розказаного письменницею ти вважаєш важливим для себе?
Творче питання(З часткою «б»)
Який би ти намалював/намалювала малюнок до оповідання?
Уточнююче питання(Наскільки я зрозумів…)
Я можу помилитися, але здається, хлопчик був дуже радий, що у нього є планшет?
3.Вправа «Щоденні 5» - читання з другом. Читайте по черзі текст і ставте одне одному запитання.
4.Повторення правил роботи за комп’ютером, ноутбуком, планшетом.
Вправа «Так-Ні»
- Відстань між монітором екрана та очима має бути 50-60см.(Так)
- Під час роботи за комп’ютером можна їсти фрукти.(Ні)
- Витирати пил тільки спеціальними серветками. (Так)
- Можна зверху н клавіатуру класти книжки, зошити.(Ні)
- Дотримуватись відповідного часу(20-30хв) роботи за планшетом. (Так)
4.Робота над прислів’ями.
Поясни значення прислів’я
ІV. Заключна частина.
1.Домашнє завдання.
2.Рефлексія. Вправа «Емоційна ромашка». Дай відповіді на запитання цеглинками LEGO
Зелена – у мене все вийшло
Жовта – було важко
Червона – нічого не зрозумів/ не зрозуміла