ПЛАН УРОКУ №___
Предмет: Українська мова
Професія: ____________ Курс: ____ Група: ____
Викладач: Бирса Ю.С.
Тема програми: Поняття норми в сучасній українській літературній мові
Орфографічна норма
Тема: Правила перенесення слів із рядка в рядок
Мета: поглибити знання учнів про склад, домогтися засвоєння учнями основних правил переносу; розвиватилогічне мислення, пам’ять, увагу; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Мобілізація уваги учнів.
Орієнтовне вступне слово вчителя.
Любі учні! У наш клас завітали гості щирі. Привітаймо їх у добрий час посмішкою і миром.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаємо щиро вас,
Запрошуємо ласкаво
На урок у п’ятий клас.
У дні святого Різдва Христового
Бажаю щастя Вам земного,
Та рідну Вкраїну любить.
А Бог Вам щедрою рукою
За Вашу віру, за любов
Подарує свою благодать.
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь, навичок.
Перевірка домашнього завдання.
Мовознавча гра «Незакінчене речення».
Вікторина для Всезнайки.
Робота біля дошки і в робочих зошитах (компетентність саморозвитку і самоосвіти).
«Відгадай загадку, друже»».
Розгадати загадки. Записати у зошити слова-відгадки, передати їх звукописом. У кожному слові вказати кількість літер і звуків.
В неї гарні, пишні віти,
І колючок не злічити…
Не байдужа до прикрас,
На свята спішить до нас.
Ялинка
Терли, терли мак в макітрі,
лущили горішки,
додавали мед, родзинки,
ще й цукатів трішки —
все це — в зварену пшеницю,
а чи в рис, чи в ячмінь..
Це основа всього смачного
серед страв різдвяних.
Ну ж бо, страву цю назвіть
і смакуйте з нами!
Кутя
ІІІ. Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.
Орієнтовне повідомлення вчителя.
Тема уроку «Склад. Основні правила переносу».
(Запис теми уроку в зошити.)
На уроці поглибимо знання про склад, я допоможу засвоїти основні правила переносу; будемо розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу.
Дорогі учні, сьогодні знову запрошую до королівства Фонетики, щоб подарувати вам тепло душі, радість пізнання нового. Хочу, щоб не тільки здобули знання, а ще більше полюбили свою рідну українську мову.
І V. Організація пізнавальної діяльності учнів.
Колективна робота.
Прослухайте лінгвістичну казку «Казка про склади» (читання учителем).
Це було дуже-дуже давно. Так давно, що Мовна Країна була лише одним містом, де жили букви. У ті далекі часи голосні букви трималися купки. А приголосні ходили по місту і байдикували. Але за кілька днів байдикувати їм набридло. Вирішили вони одна з іншою потоваришувати, поговорити. Літера Р зустріла букву К.
- Р!
-К!
Так само З і М спробували поговорити:
-З!
-М!
Нецікаві розмови виходять.
Не знали приголосні, як між собою порозумітися.Аж тут прислухались.Голосні між собою сперечались:
-У!
-І!
-Е!
Та так вже голосно, що всі знудьговані приголосні побігли дивитися.И та А змагалися в спритності. А решта їх підбадьорювали.
Р і К стали біля І з двох боків.
Всі закричали разом, і вийшло слово РІК!З та М пішли до фінішу. З привітала літера И з перемогою:
М підбадьорила А:
А так як вони були поруч, вийшла ЗИМА?
З того часу приголосні букви зрозуміли, що з голосними поруч жити цікавіше. Можна склади і навіть слова утворювати. І розмовляти так краще.
Запитання:
Робота над теоретичним матеріалом узагальнюючої таблиці.
Склад – це частина слова, яка вимовляється одним поштовхом повітря.
Склад може бути утворений з одного чи кількох звуків, один з яких обов’язково
є голосним:
рік – 1 склад; зви-чай – 2 склади;
мо-ли-тва–3 склади; ми-ло-сер-дя – 4 склади.
Склад
відкриті - закінчуються закриті – закінчуються
на голосний звук на приголосний звук
не-бо, свя-то ан-гел, муд-рець
Робота з підручником.
Завдання: прочитати речення, виписати виділені слова, поділяючи рисками на склади. Вкажіть у дужках кількість складів.
Гра « Музичні слова» (компетентність саморозвитку і самоосвіти).
Завдання: дібрати і записати у зошити якнайбільше слів, що мають склади – назви нот. У дібраних словах визначити склади відкриті та закриті.
Зразок:до.. – колядочка.
Диктант-співпраця (робота на картках).
Завдання: доповнити подані групи слів власними прикладами(тематика – новорічні свята).
Односкладові – мед, …
Двоскладові - вечір, …
Трискладові - коляда, …
Чотирискладові – обрядовість, …
Фізкультхвилинка.
Учитель. Щоб відпочити, проведемо фізкультхвилинку. Якщо я називаю слово, у якому є один склад, підняти руки вгору, якщо слово складається з двох складів – розведіть у сторони, якщо із трьох – підняти вперед, якщо із чотирьох –опустити вниз.
Вірність, чеснота, лінь, краса, справедливість, посмішка, розум, честь, щедрість, працьовитість, талант, дар, радість, довіра, друг.
Поетична хвилинка (вірш читає учитель).
В одній країні граматичній,
Морфологічно-фонетичній
Жив Перенос — маленький знак,
Та неабиякий мастак!
Він був розумний і кмітливий
І знав закони особливі:
Міг переносити слова
З рядка в рядок,
Ось так: Різд-вя-на зо-ря.
Коли в рядку не поміщались,
Слова до Переносу мчались.
В негоду, вранці і вночі:
— Будь ласка, любий Переносе,
Перенеси нас, друже! — просять.
І Перенос не відмовляв,
З рядка в рядок переставляв
Слова, ось так: не-бе-са, спі-ва-ють,
Виф-ле-єм, ди-тя-точ-ко, ра-ді-ють.
Але слова все йшли і йшли,
Вже черги у дворі були!
Щоб не спинялась переправа,
Він написав кілька мудрих правил.
І мудрих, і таких простих
Своїх кілька правил золотих!
Тепер в країні граматичній,
Морфологічно-фонетичній
Їх знає навіть і маля,
Бо кожен бачить їх здаля.
І я вам раджу: прочитайте
І добре їх запам'ятайте.
— Як ви вважаєте, чому автор називає правила переносу золотими?
Робота з таблицею.
Опрацювання теоретичного матеріалу таблиці «Основні правила переносу слів».
Найголовніше правило переносу слів – з одного рядка на інший слова переносяться здебільшого по складах. Але потрібно пам’ятати, що правила поділу на склади не завжди збігаються з правилами переносу слів із рядка в рядок. Зараз ми опрацюємо теоретичний матеріал таблиці «Основні правила переносу слів».
Основні правила переносу слів |
||
№ |
Правила |
Приклади |
1. |
Частини слів з одного рядка в другий переносяться за складами |
ка-лач, ве-чір, Ма-лан-ка |
2. |
Слова з подовженими двома літерами можна переносити двома способами |
жи-ття і жит-тя, ві-ру-ва-ння і ві-ру-ван-ня, збі-жжя і збіж-жя |
3. |
При подвоєнні літер на межі значущих частин слова можливий тільки один перенос |
від-ділити, без-змістовний лимон-ний, буден-ний |
4. |
Одна літера не залишається в попередньому рядку й не переноситься |
Ма-рія (а не Марі-я), на-ція (а не наці-я)
|
5. |
Не розривають при переносі йо, ьо |
га-йок, зна-йо-мий, ко-льо-ри, ба-дьо-рий |
6. |
Апостроф, знак м’якшення, знак переносу, розділові знаки (крім тире) не переносяться в наступний рядок. |
хлоп’- ята ( а не хлоп-’ята), слизь- ко (а не слиз-ько) |
7. |
Не розривають сполучення літер дж, дз, які позначають один звук. Увага! Якщо дж, дз не становлять одного звука (це трапляється, коли д належить до префікса, а ж або з — до кореня), то їх можна розривати |
грин-джоли (а не гринд-жоли), за-дзвеніти (а не зад-звеніти)
над-звичайний (а не надз-вичайний), під-земний ( а не пі-дземний) |
8. |
Не можна переносити прізвища, залишаючи в попередньому рядку ініціали, складноскорочені слова: |
І.Я.Франко (а не І.Я.-Франко), ООН (а не О-ОН), АЕС (а не А-ЕС) |
9. |
У всіх інших випадках – довільний перенос |
се-стра і сест-ра, близь-кий і бли-зький, галиць-кий і гали-цький |
Вправа «Запам’ятай!» (інформаційна компетентність).
Завдання. Виразно прочитати вірш, запишіть у зошити його назву. Виписати у зошити виділені слова, поділяючи їх на частини.
Золоті правила переносу
Для переносу слів завжди
Потрібен поділ на склади.
Як склад з одної букви лиш,
Не перенось його, облиш.
Передню букву пам’ятай,
Від кореня не відривай!
Дж, дз не розривають,
Як злиті звуки позначають.
Подвійних приголосних збіг –
Ти можеш розірвати їх.
У переносі вільний час
З’явився навіть, бо щораз,
Хто добре правила ці знає,
Тепер йому допомагає.
Між вас, шановні малюки?
Ось вам слова: Йордан, вода,
Життя, дзвінок, раджу, розвеселяй.
Які ж із правил золотих
Потрібні вам для слів отих?
Гр.Бойко
Робота в парах.
Гра «Шукаємо слова» (робота з картками).
Картка №1.
Правильно поділені для переносу всі слова в рядку:
А ра-дію-ть, рад-жу, І-сус
Б ма-ле-нький, спі-ва-є, я-сел
В за-дзве-ні-ти, спі-вай-те, взим-ку.
Картка №2.
В якому рядку усі слова не правильно поділені для переносу:
А від-жим, нень-ка, на-дія
Б спі-ваю-ть, зад-зве-ні-ли, та-нці
В до-ро-гу, сте-жин-ку, ра-дість
Картка №3
В якому рядку не можна розривати слова для переносу?
А ячмінь, юшка, радію
Б юнаки, воджу, сніжку
В Ісус, юнак, дзвін
V. Підсумок уроку.
Рефлексія.
- Що нового ви дізналися про склад, наголос?
- З якими правилами переносу познайомилися? Які запам’ятали?
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VІ. Домашнє завдання та інструктаж до нього.
1