Тема. Правила поводження з вибухонебезпечними речовини та матеріалами.
Мета: ознайомити учнів з вибухонебезпечними речовинами та матеріалами, закріпити знання про правила поводження з вибухонебезпечними предметами, формувати вміння правильної поведінки в надзвичайних ситуаціях, виховувати розсудливість, обережність, відповідальність та обачливе ставлення до власного здоров’я.
Обладнання: плакати, ілюстрації, таблиці, костюми до інсценізації вистави
Хід заняття
Вступна частина
Учитель. Як багато вас тут друзів:
Білобрисих, карооких,
Синьооких і чорнявих.
Добрий день!
І високих, і низеньких,
І товстеньких, і тоненьких -
Всіх вас рада привітати,
Доброго здоров’я побажати.
Пам 'ятай! Життя є дар, великий дар,
І той, хто його не цінує,
Цього дарунка не заслуговує.
Леонардо да Вінчі
Основна частина
1.Бесіда
Красива і багата земля України. Рясніє вона корисними копалинами, лісами, озерами та річками, садами та хлібами. Але земля нашої країни ще таїть неждану небезпеку. Сімдесят років минуло з тих пір, як закінчилася Велика Вітчизняна війна, а земля все не перестає воювати.
На жаль в Україні ніколи не публікували повні статистичні дані про загибель людей (особливо дітей), які підірвалися на іржавому металі Великої Вітчизняної війни. Але факт залишається фактом - декілька загиблих у рік - трагічна реальність. Гинуть дорослі, намагаючись здати небезпечну знахідку в пункт прийому металобрухту або при спробі розібрати пристрій з метою отримати вибухову речовину; гинуть діти, які з цікавості підкладають боєприпаси у багаття.
До речі, знайти сьогодні «небезпечну іграшку» можна практично скрізь: в лісі, в старому окопі, на свіжозораному полі, на власному городі і навіть на вулицях міст. І якщо вибухові пристрої серійного зразка легко розпізнати за зовнішнім виглядом і діяти відповідно до ситуації, то саморобні вибухівки, що можуть з’явитися на вулицях міст і селищ визначити набагато складніше. Небезпека терористичних актів, свідками яких ми є з вами, що відбуваються на Сході України, від яких не застрахована жодна країна світу, робить питання поводження із невідомими, залишеними без догляду речами досить актуальним.
Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої, засоби, підозрілі предмети, які здатні за певних умов (або при дії на них) вибухати.
До вибухонебезпечних предметів відносяться: /презентація/
• вибухові речовини — хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується, з виділенням великої кількості енергії і утворенням газів.
• боєприпаси - вироби військової техніки одноразового вживання, призначені для поразки живої сили супротивника. До боєприпасів відносяться:
- бойові частки ракет;
- авіаційні бомби;
- артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);
- інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);
- ручні гранати;
- стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів тощо).
• піротехнічні засоби:
- патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);
- вибухові пакети;
- петарди.
• ракети (освітлювальні, сигнальні);
- гранати;
- димові шашки
• саморобні вибухові пристрої - це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення:
- саморобні міни-пастки;
- міни сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.
Як правило, при знаходженні серійних мін, снарядів, гранат дорослі люди негайно викликають фахівців, які убезпечують район і знешкоджують небезпечні знахідки в установленому порядку. Інша справа – діти. Природна цікавість спонукає їх на страшні експерименти. Діти підкладають боєприпаси у багаття, випробують їх на міцність ударами, намагаються розібрати, приносять додому, у двір, в школу. Тому так важливо пояснити наслідки подібних дій, навчити правилам поведінки у таких ситуаціях.
У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО:
- Наближатися до предмету;
- Пересувати його або брати в руки;
- Розряджати, кидати, ударяти по ньому;
- Розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;
- Приносити предмет до дому, у табір, школу.
Необхідно негайно повідомити міліцію або дорослих про знахідку!
Під час квесту наші учасники відвідають такі зупинки:
А зараз капітана команди просимо отримати маршрутний лист гри.
Тож надаємо слово нашій команді.
Наша команда « Рятівники».
Наш девіз:
Відважним будь, часу не гай,
Тому, хто в біді -допомагай.
Вітання.
Шановні гості, любі друзі
У світі безліч речовин:
І спирт, і газ, і керосин.
Вони загальну рису мають:
Від іскри навіть вибухають.
Про це ви завжди пам’ятайте
Й подалі від вогню ховайте!
Але перед тим як розпочати гру просимо команду ознайомитись з правилами роботи в групі.
ПАМ`ЯТКА роботи групи :
1 Повага до кожного.
2 Дружба у співпраці.
3 Комунікативність, ввічливість.
4 Правило активного слухання - не перебивайте один одного.
5 Уважно слухайте ведучого.
За кожне правильно виконане завдання ви будете отримувати ключ, якими в кінці заходу відкриєте чарівну скриньку.
Бажаємо вам успіху, а всім присутнім отримати для себе корисну інформацію.
Розпочинаємо нашу гру?
І зупинка
/команда/: «Народна мудрість».
Ваше завдання: Із слів скласти прислів’я і пояснити його значення.
Молодці! Ви маєте перший ключ.
ІІ зупинка гра-руханка
/команда/: «Знайди знак».
Умови гри Кожен учень підходить до столу бере предмет, називає його і відносить до відповідного знаку пояснюючи чому.
/Вчитель вивішує три знаки, діти повинні відшукати до якого з цих знаків належить їх предмет. Кожен підбігає до свого знаку.
Діти коментують вибір застережного знаку./
За вашу кмітливість ви отримуєте другий ключ.
ІІІ зупинка
/команда/: «Пізнавальна».
На цій зупинці ваше завдання уважно прослухати інформацію, запам’ятати якомога більше для того, щоб успішно виконати завдання на наступних зупинках.
ІV зупинка
/команда/: « Небезпека».
Ваше завдання: Уявіть собі – ви йдете до школи через шкільний стадіон. Раптом ви помітили невідомий, підозрілий предмет. Ваші дії….
Ви повинні виконати і прокоментувати свої дії.
На заході присутні працівники Ємільчинського районного сектору Управління Державної Служби з Надзвичайних Ситуацій в Житомирській області майор Антоненко Сергій Михайлович, лейтенант Макарчук Михайло Володимирович, які проаналізують ваші дії.
Бачу ви старанні діти за це отримуєте свій третій ключ.
V зупинка
/команда/: “Медична допомога».
У мене в руках інструктивні картки. Прошу візьміть їх та ознайомтесь з ними.
Вам потрібно надати першу домедичну допомогу потерпілому. Це завдання оцінить наша медична сестра Людмила Адамівна.
І із цим завданням ви впорались. Ваша нагорода – ключ.
А зараз запрошуємо на прогулянку.
(інсценізація)
Міні-вистава «Небезпечні іграшки»
Дійові особи: Хлопчики : Миколка, Василько, Андрійко
Бабуся Марина
Дівчинка Настя
Два лікарі
Міліціонер
(Скверик. Дерева і квіти. Вбігають три хлопчики.)
Андрійко: Ура! Мені бабуся дві гривні дала, і я купив петарди. От
настріляюсь!
Василько: Знайшов чим здивувати! А я сам зробив, ось погляньте.
Миколка: Ух ти! Дай потримаю.
Василько: Малий ще. Та і хто тобі заважає зробити?
Миколка: Та я ж не вмію.
Василько: (поблажливо кладе руку на плече Миколці) Не журись, прийдеш
до мене додому – навчу. А поки що користуйся купленою. Хоч
вона проти моєї - слабачка.
Миколка: Але ж Наталія Борисівна розповідала на уроці, що з само-
робними вогненебезпечними іграшками може трапитися…
Василько: Нещастя? Із кимсь, безголовим, може, і трапитися, а мої
петарди абсолютно безпечні.(Кладе їх на долоню і
роздивляється)
Василько: (захоплено) Ти бачив? Хіба можуть такі милі створіння бути
Небезпечними? Ніколи в світі!
Миколка: Але ж Наталія Борисівна…
Андрійко: Досить повчати! Ти за пригодами сюди прийшов чи про урок
безпеки життєдіяльності балакати? У школі він вже набрид!
Василько: (примирливо) Гаразд-гаразд… Он Настя кудись поспішає!
Зараз налякаємо.(Ховаються за дерева. З’являється дівчинка
з мольбертом)
Настя: Берізка така гарна! Так і проситься на полотно. (Хоче скинути
Мольберт, проте поруч щось тріснуло)
Настя: (злякано) Ой ! Знову хулігани підривають петарди! (Швидко
біжить, з’являються хлопці )
Василько: Ви чули? Хуліганами нас назвала! Що вона розуміє в
петардах?! Має щастя, що куповану кинули, а не мою,
саморобну.
Миколка: Хлопці! Ховайтеся! Баба Марина шкутильгає.
Андрійко: Її варто налякати, бо дуже вона в’їдлива. Відколи м’ячем
вцілили в її шибку, проходу не дає!
(Петарда розривається неподалік бабусі. Та з ляку аж підстрибує)
Бабуся: Збитошники ! Спасу від вас немає! Виходьте зі схованки,
миттю з моїм ціпком познайомитесь! (Бабуся озирається
довкола,та хлопчаків не видно)
Бабуся: Боягузи ви, ось хто. Немає на вас міліції.
(Виходить, хлопці вибігають)
Василько: А боягуза - я їй ще пригадаю…
Миколка: А, може, й справді піде у міліцію?
Андрійко: Авжеж! Та поки вона туди дошкандибає, то і вечір настане.
Тепер твоя черга, Васильку!
Василько: Еге ж, моя! Про всяк випадок відійдіть убік. Правил безпеки
треба дотримувати.
(Хлопці відходять убік. Василько кидає петарду, лунає вибух. Миколка та Андрійко закривають руками обличчя)
Василько: (злякано кидається до них) Хлопці, що з вами?! Допоможіть,
рятуйте!
( Вбігає дільничний міліціонер)
Міліціонер: Я так і знав! Добавилися!
(Викликає швидку допомогу. Звучить сирена, вбігають лікарі)
Перший лікар: Це потерпілі?!
Другий лікар: (біжить до Миколки, відтуляє руки від очей) Що болить,
кажи!
Миколка: (розплющує очі) Та … У голові бухає…
Перший лікар: (до Андрійка) А ти як?
Андрійко: Теж … бухає …
(Лікарі ведуть Миколку та Андрійка до швидкої допомоги. )
Міліціонер: Ну, показуй мені твою хлопавку.
Василько: (подає петарду) Ось, одна залишилась.
Міліціонер: (розглядає) Бачу, сам робив…
Василько: Еге ж, сам.
Міліціонер: Молодець, нічого не скажеш. Може, й батько допомагав?
Василько: Ні, він нічого не знає.
Міліціонер: Тепер дізнається, можеш бути певен. Ще й штраф заплатить
за твій винахід.
Василько: (потуплює очі) Я, я не хотів.
Міліціонер: Молися, щоб з друзями все обійшлося, щоб не стали
каліками. Ось до чого пустощі з небезпечними іграшками
призводять.
(Входить бабуся Марина)
Бабуся: Ось де бешкетники. Ви їх упіймали?
Міліціонер: Один залишився. Двоє вже у лікарні.
Бабуся: Он як?! Шкода, що я трішки спізнилася(Хитає головою)
Даються взнаки роки.
Міліціонер: Не хвилюйтесь. Спасибі вам, що попередили.
(до Василька): А ти, молодий чоловіче, веди мене до
батька, побалакати треба. Та і друзів у лікарні не завадило
б провідати.
(Виходять. Бабуся Марина залишається)
Бабуся: Збитошники, а не діти. До чого ж пустощі призводять? А
батькам – горе!
А ми продовжуємо нашу гру.
VІ зупинка
/команда/: «Ситуації»
Ваше завдання: уважно заслухавши ситуації, ви повинні підняти картку з номером телефона, за яким ви будете телефонувати, після цього ви повинні здійснити виклик.
Молодці! Тримайте - ваш ключ.
VІІ зупинка
/команда/: «Домашнє завдання».
Команда повинна була створити колаж на тему «Небезпечні знахідки і правила поводження з ними».
Презентуйте свою роботу, будь ласка.
Ви виявилися надзвичайно розумними та винахідливими, за це ви отримуєте свій останній ключ.
Просимо вас підійти до чарівної скриньки і відкрити її, в ній ви знайдете дарунки за вашу наполегливість,кмітливість і старанність.
Учні дарують ангели із словами:
Пам 'ятай! Життя є дар, великий дар,
І той, хто його не цінує,
Цього дарунка не заслуговує.
Спасибі всім, хто працював:
Актором був,
Вірші читав,
Хто нам у всьому допомагав,
Та тим, хто в гості завітав!
На цьому прощавайте
і ще не раз у гості приїздіть!