Тема: вимова і правопис слів із дзвінкими приголосними в кінці та в середині слів перед глухими.
Мета: формувати вміння вимови та правопису слів із дзвінкими приголосними в кінці та в середині слів перед глухими; розвивати навики розрізняти глухі та дзвінкі приголосні;
Хід уроку:
1.Організація класу до уроку
2.Актуалізація опорних знань,умінь та навичок учнів.
А) Каліграфічна хвилинка
Зз зима
-Як ми пишемо слово «зима»? Яке перевірочне слово?
- Назвіть всі зимові місяці по порядку?
-Який місяць «грудень» за календарем? «Січень,лютий»?
-Від чого походить їх назва?
-Доберіть спільнокореневі слова до назв зим.місяців
(грудень-грудка,груддя; січень-січе;лютий-лютує).
Б) Звуко-буквен.аналіз слова «грудень»
В)Повторення правил чергування гол. і пригол. звуків у корені слів.
- Добре,а зараз ми повторимо з вами чергування гол.і пригол.
у корені(на дошці):
Ведмідь-ведмеді і-е (сл. слово)
Барліг - у барлозі і-о, г-з
Крига-на кризі г-з
Ріка-річка к-ч
Г) Творча робота
-З записаних слів складіть і запишіть речення, визначте вид
речення, гол.і другор.чл.речення.
(У грудні ведмеді залягають у барлозі. По річці на кризі пливе
ведмідь.)
Д) Індивідуальна робота (за картками)
1 картка
Бл…скучим снігом одяглося ш…роке поле за с…лом.
2 картка
З…ма нас підганяє, з…млю всю сніжинками вст…ляє.
Є) Гра «Мікрофон»
- Сьогодні ми проведено журналістське розслідування, щоб
з’ясувати, як ви засвоїли матеріал попереднього уроку.
Для цього я у вас візьму інтерв’ю.
Питання «журналіста»:
- Як вимовляються дзвінкі приголосні?
- Наведи приклад.
- Як вимовляються глухі приголосні?
- Наведи приклад.
- Де зустрічаються дзвінкі та глухі приголосні у словах?
- Наведи приклад.
- На дошці записані слова , в які необхідно вставити пропущені букви:
СТЕ…КА, СНІ…, МОРО…, ШИ…КАР.
- Поясніть написання , доберіть перевірочні слова.
- Доберіть синоніми до слів «стежка, мороз».
3.Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Сьогодні тема нашого уроку «Вимова і правопис слів із дзвінкими приголосними
в кінці та в середині слів перед глухими.» Цю тему ви будете вивчати три уроки.
Сьогодні ми навчимося правильно вимовляти слова із дзвінкими
приголосними в кінці та середині слів перед глухими.
Давайте пригадаємо, які глухі приголосні ви знаєте.
Усе це кафе «Птах і чаша», (таблиця)
Як вони вимовляються? (Глухо)
Усі інші це дзвінкі. Як ви думаєте, чому інші звуки називають дзвінкими?
(Вимовляються дзвінко).
Показ таблиці.
Глухі звуки, коли вимовляємо, то чуємо тільки шум, а коли вимовляємо дзвінкі,
то чуємо і голос і шум.
4.Узагальнення ,систематизація, контроль знань
А) Робота з підручником
С.70 впр.156-за варіантами-з поясненням
Б) Фізхвилинка
В)Впр.157- за завданнями підручника
Г) Гра «Знайди слово» (творче завдання)
ПУС(СУП), УБЗ(ЗУБ), ОКЛЖІ(ЛІЖКО), АКАЗДАГ(ЗАГАДКА)
Д) Складання міні-твору
Скласти твір-мініатюру з опорними словами (4-5 речень).
Зима, глибокий, сніг, земля, мороз, рипить, білий, зелені, ялинки.
Орієнтовний варіант твору.
Настала холодна зима. Під глибоким снігом спить земля. Від морозу порипує
білий сніг. Тільки зелені ялинки стоять посміхаючись.
Є) Додаткове завдання « Сніговики »
- Вставте пропущені букви:
Дуб дід діжка вуж
Гриб гарбуз ліжко хліб
Голуб ніж книжка казка
Сад мороз віз мед
5.Підсумок уроку
Наш урок підійшов до завершення. Ми з вами довго працювали,
а тепер пограємося. Чим в зимі ви любите найбільше гратися.
(Сніжками).
В мене в руках сніжка. Ви знаєте, що в руках вона швидко топиться. Я буду передавати вам її, але ви, відповідаючи на запитання, повинні швидко відповісти і віддати мені.
Яка тема сьогоднішнього уроку?
Ми навчилися правильно вимовляти ці звуки?
То як вони вимовляються?
Наведіть приклади таких слів.
На уроці ми міркували швидко?
А відповідали точно?
6.Виставлення оцінок. Домашнє завдання.