Тема. Префікс. Словотворча роль префіксів.
Мета . Ознайомити учнів з роллю префіксів у словах, їх словотворчою функцією, з найуживанішими префіксами; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, вміння визначати префікси у словах; розвивати вміння аналізувати зіставляти, узагальнювати; збільшувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність, охайність , вміння співпрацювати та любов до усної народної творчості .
Обладнання . малюнки , макет сови, картки зі словами , таблиця про префікс.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку .Любі діти У наш клас,завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час.Гостей посмішкою й миром
Всі сідайте тихо, діти ,Домовляймось, не шуміти.
Руку гарно піднімати І знання мерщій хапати.
На уроці рідну мову Зараз будемо вивчать.
Розберемо кожне слово, Щоб її нам краще знать.
Девіз уроку. Наші очі на уроці….
II. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.
2. Вправа «Очікування». (Діти висловлюють свої сподівання )
Вчитель : - А чого я очікую від уроку?
Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і радості, тому ми очікуємо від вас – уваги, працьовитості і плідної роботи .
3. Створення позитивного емоційного фону. Стук у двері.
- Відгадайте загадку і ви дізнаєтеся хто сьогодні в гості до нас завітає.
Не стулить і на мить очей вночі полює на мишей
Зате удень відпочива,ні це не кішка- це…… Заходить асистент із СОВОЮ)
-Дітки, а що ви знаєте про сову?
- Давайте привітаєося з нашою гостею за допомогою пальчиків
Пальчикова гімнастика( Добрий день,добрий день,
Пальчики сказали, ми сьогодні всіх гостей
радо привітали)
4. Каліграфічна хвилинка. (Тільки каліграфічна хвилинка і запис речення)
С с ве со та ня сова совенята
(Записати у зошити , дібрати спільнокореневе слово,виділити закінчення, основу ,корінь, скласти і записати речення , визначають головні слова в реченні,.)
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку.
а) Гра « Мікрофон»розкажемо Сові,що ми вже вивчили:
-Який розділ ми почали вивчати ? ( Будова слова)
-Частина слова, яка змінюється ,називається ? …(закінченням )
-Частина слова без закінчення ?...(основа)
-Спільна частина споріднених слів називається …(коренем).
- Наша гостя звертається до вас і каже :
Я над лісами , полями летіла і до вас , малята , прилетіла.( Запис на дошці)
(Вчитель відкриває речення , яке було заздалегідь закрите, учні читають ).
б) Робота над реченням .
-Що спільного у виділених словах ?-Як ми можемо їх назвати ?
-Знайдіть спільну частину у словах .
-Чим відрізняються виділені слова?
Отож , сьогодні ми поговоримо про префікс.
Тема нашого уроку «Префікс. Словотворча роль префіксів».
-на уроці ми познайомимося з роллю префіксів у словах,їх словотворчою функцією,будемо вчитися утв.нові слова за допомогою префіксів, визначатимемо префікси у словах, збільшуватимемо свій словниковий запас.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Будову слова ми вивчали.
Було закінчення, основа.
А потім корінь виділяли,
Споріднене шукали слово.
А нині гість в кашкеті – префікс.
Важлива, значуща частина.
І ці слова сьогодні з вами
Ми на уроці перевірим!
Сова любить слухати казки, послухаємо разом із нею.
- Пропоную послухати казку.
Родина кореня була завжди в дорозі, й тому втомилась. Все йти та йти
і друзі погубились. От і здавалось, що це слово дуже не щасливе. Та на галявині з`явилася весела й галаслива частинка слова. Познайомилися. Це виявився Префікс. Поділилось слово йти своєю журбою. Зашумів Префікс і кинувся пропонувати свою допомогу. Побігла частинка При- і стала попереду. (Прийти.)
Далі частинка За взялася допомогати (Зайти). Зраділо слово друзям. Вже перепочило і зібралося Вийти , а по дорозі річечка перетинає шлях. Діти, яку часточку запросили? (пере -) Перейти.
Ось так дружні частинки Префікса допомогли слову Йти всі труднощі подолати, до мети Дійти, а все тому, що справжніх друзів вдалося Знайти.
( Всі слова , що утворювалися вчитель поступово відкриває :
ЙТИ ПРИЙТИ ЗАЙТИ ВИЙТИ ПЕРЕЙТИ ДІЙТИ ЗНАЙТИ)
- Діти, то де стоїть Префікс? (перед коренем).хто спробує позначити префікси?
Слайд про префікси…
V. Опрацювання нового матеріалу.Робоота в парі
1. Робота з підручником ..Перевіримо свої знання з правилом у підручнику.
(Читають, розказують сусіду, перевіряють один одного.)
2.Вправа 3 ( Запис слів з протилежною дією,без речень)
3. Фізкультхвилинка ( під музичний супровід)
4. Гра «Аукціон» Наша гостя принесла вам слово КАЗАТИ ,і пропонує за допомогою префіксів утворити нові слова . (Робота на картках)
5.Робота в групах(підібрати префікси,утворити нові слова
( Підбір легшого слова)
6 Гра «Утворити нове слово».( М’яч) Наша гостя знає,що ви любите проводити ігри з м’ячем. Давайте пограємо і утворимо нові слова використовуючи префікси.
7. Вправа " Незакінчене речення"
- Змінна частина слова називається ...
- Частина слова без закінчення називається…
- Основа має трьох синів Це корінь, суфікс і …
- Префікс – це частина слова, що стоїть…
- Він служить для…
V. Підсумок уроку
Вчитель: У народі кажуть : "Хто знання мє, той мур ламає".
В цьому сьогодні переконалися і ми і наша гостя – Сова. Їй прийшов час повертатися додому з новими знаннями з української мови.і передати ці знання іншим. Попрощаємося з нею…… (асистент виносить СОВУ)
а) Рефлексія . «Інтерв’ю за три кроки»
- Сьогодні на уроці ми …-Які ваші враження від уроку?
-Чому вдалося виконати всі завдання?-Що, на вашу думку, вдалося найкраще?
-Скажіть, а чи справдились ваші очікування від уроку?
б) Домашнє завдання:вивчити вправа 2 або утворити нові слова за допомогою префіксів (на вибір)
в) Самооцінювання. Вправа " ЦЕГЛИНКИ" (синя-молодець, жовта- були складнощі, червона -було важко)
-Як ви працювали сьогодні? Оцініть свій внесок у роботу класу.
Вчитель: Спасибі вам, діти, за вашу сумлінність та активність.
Швидко сплинають хвилини –
От і прощатись пора.
Я на прощання всім зичу
Щастя, здоров’я й добра.