Презентація "9 листопада – День української писемності та мови"

Про матеріал
Мета: ознайомити учнів з історією свята, поглибити знання про Нестора Літописця, його внесок у становлення та розвиток української мови. Спонукати дітей більше дізнаватися про життєпис української мови, виховувати любов до рідної мови, шанобливе ставлення до історичних постатей. Дана презентація зі звуковим супроводом, зокрема: музика, дикторський текст автора. Також у презентації вмонтовано відео про Преподобного Нестора-Літописця.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

9 листопада – День української писемності та мови Підготувала вчитель української мови та літератури Озимко Г.М. http://aida.ucoz.ru

Номер слайду 2

* * День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Його встановлено Указом Президента України 6 листопада 1997 року «на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

Номер слайду 3

* * За православним календарем — це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-літописця — письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря.

Номер слайду 4

* * Дослідники вважають, що саме з Преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Номер слайду 5

* * Чернецтво Нестор прийняв у 17-річному віці, пізніше висвячений в сан диякона. Він був книжником з широким історичним світоглядом і великим літературним хистом. Автор двох відомих творів – «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського», складених у кінці ХІ ст. або на початку ХІІ ст.

Номер слайду 6

* * Всесвітню славу Нестору принесла справа усього його життя – участь у літописанні Київської Русі. Він переробив зведення Никона (1073) та Іоанна (1093), опрацював низку нових усних і письмових джерел, довів розповідь до 1113 року, надав їй літературної форми. Так на початку ХІІ ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ».

Номер слайду 7

* * Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом Преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».

Номер слайду 8

* * День української писемності та мови брати Кирило та Мефодій

Номер слайду 9

Мефодій і Кирило народились і виросли в Македонії, при царському дворі у сім'ї знатного вельможі сотника Лева, який мав сімох синів. * *

Номер слайду 10

* * Старший брат Мефодій понад дев'ять років був воєводою, потім став монахом, а згодом із молодшим братом відстоював і пропагував християнство.

Номер слайду 11

* * Кирило з юнацьких років виявив значні розумові здібності, а у диспуті переміг самого патріарха, тоді за ним закріпилась слава філософа

Номер слайду 12

Близько 1137років тому святі Кирило і Мефодій принесли на землі слов'ян світло писемності та знань * *

Номер слайду 13

* * Візантійський імператор Михайло послав братів у Моравію для просвітительської місії, бо там богослужіння велось незрозумілою латиною. Це й спонукало Кирила до створення 863 року слов'янської азбуки, що мала 38 букв

Номер слайду 14

Кирило розробив і уклав першу упорядковану слов'янську абетку. * *

Номер слайду 15

* * Кирилиця — слов'янська азбука, за іменем її творця вживалася протягом сотень років, є основою сучасної азбуки всіх слов'янських народів. Нею написані «Повість минулих літ», «Слово о полку Ігоревім », інші твори Київської Русі. Імена Кирила і Мефодія навічно записані в історію слов'янських народів.

Номер слайду 16

* * Найдревніша книга, яка дійшла до нас і є написана Кирилицею – Остромирове Євангеліє 1057 року.

Номер слайду 17

* * Старі літописи не дійшли до нас в оригіналах, а збереглися в копіях або переробках. У 1113 році з'явилася славнозвісна праця печерського Нестора "Повість временних літ".

Номер слайду 18

Преподобний Нестор-Літописець * *

Номер слайду 19

“Повість временних літ”- перша у Київській Русі пам'ятка (поч.ХІІст.) * *

Номер слайду 20

* *

Номер слайду 21

Обкладинка древнього рукопису * *

Номер слайду 22

Пам’ятна монета на честь вшанування пам’яті Нестора –Літописця * *

Номер слайду 23

* * Сучасна українська літературна мова пов'язується з конкретною датою – виданням "Енеїди". І.П. Котляревського 1798 року. Знаменита поема стала першим друкованим твором, написаним живою народною мовою

Номер слайду 24

* * 1840 рік, коли вперше видано "Кобзар" Т.Г.Шевченка – можна вважати доленосним: з того часу українська літературна мова стала на важкий, але плідний шлях розвитку і нормативної стабілізації. На цьому шляху були і перепони, і заборони, і кров та сльози найкращих синів і доньок України.

Номер слайду 25

) Одна вона у нас така - уся співуча і дзвінка, Уся плакуча і гримуча, хоч без лаврового вінка. (Т.Шевченко ) * *

Номер слайду 26

* * Неначе Фенікс , воскресала. І знов знімалася у вись. І дітям все своїм прощала, Які від тебе відреклись… Від часів царизму наша мова витримала 48 заборон! Подібного не знає історія жодної мови, жодної держави. Але рідна мова — вистояла! Тепер вона — державна мова, а Україна та її культура святкують сьогодні своє відродження.

Номер слайду 27

* * 9 листопада традиційно в Україні проводиться конкурс імені Петра Яцика

Номер слайду 28

"Я був, є і залишатимусь українцем", - завжди наголошував Петро Яцик, живучи далеко від України в Канаді. * *

Номер слайду 29

* * У Конституції України записано, що українська мова є державною. Більше того, українська мова є символом держави.

Номер слайду 30

* * Як хочеш, друже, шану всюди мати, Навчися рiдну мову шанувати. Вона — твоє обличчя, твоя доля. На це була свята Господня воля.

Номер слайду 31

* * ДЯКУЮ ЗА ПЕРЕГЛЯД

ppt
Додано
8 листопада
Переглядів
16
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку