Презентаці корисна для роботи практичного психолога з батьками підлітків. ЇЇ можна використовувати під час очних батьких зборів та під час онлайн спілкування.
Батьки і підлітки – шляхи успішної взаємодіїПсихолог/соціальний педагог Орліна О. А. ЗЗСО №63 м. Києва
Номер слайду 2
Що ми можемо помічати у підлітків:«Мовний максималізм», полярності, що проявляються в мовленні: «я це обожнюю — я це ненавиджу», «ніколи», «завжди»Намагання відсторонитись від всього, що нагадує дитинство: може дратуватись, коли чує зменшувальні (ніжні) форми слів. Просить називати іншим ім'ям (більш «дорослим»)Знецінювання того, що було значущим та улюбленим ще кілька місяців тому («це відстій, я це ненавиджу»)Чутливість до жартів, надпильність до того, що може здаватись знецінюванням (підлітки сприймають інформацію, фокусуючись не на тому: що кажуть (на змісті), а на тому як кажуть (на формі); чутливі до інтонації, міміки).
Номер слайду 3
Перебірливість в одязі, з’являються «претензії» до тіла (можуть казати про те, що їм взагалі не подобається їх тіло, що завеликий-замалий ніс, вуха, груди) — в цьому віці заборонені жарти про тілесність, особливо важливі всі можливі прояви поваги до тіла, тілесності та кордонів. Вибір переважно чорного кольору в одязі (одна з багатьох причин цього — опосередкована можливість сказати «ні»). Загострена потреба в контролі, в узгоджені планів та намірів (ми можемо часто чути: «Я вам не маріонетка, щоб мене переставляти з місця на місце»). Більш екстремальні емоції в проявах — сльози, сміх, гнів. Любов підлітків до стилю аніме — можливо тому, що часто там емоції героїв зображені гіперболізовано.
Номер слайду 4
Загострена потреба в особистій території - «Я хочу залишись на самоті, я хочу жити сам». Діти в цьому віці часто просять купити навушники. Використання навушників може бути і для того, щоб окреслити свою територію, і щоб бути в більшому контакті з собою, намагання зосередитись, заглушити свої ж думки, знизити рівень сенсорного навантаження. Поява на заставках телефона чи в планшеті улюблених героїв фільмів, серіалів, співаків (це «перехідні об'єкти» в дорослішанні). Можуть відмовлятись від їжі, що готує мама. Підлітковий вік — час, коли дитина «переходить на свою «систему живлення». Це метафорична повна відмова від материнського «грудного вигодовування», контроль над їжею, що я сам можу обрати — символізує й «контроль над життям».
Номер слайду 5
«Життя в комп’ютері та телефоні» дає відчуття передбачуваності та контрольованості. Недостатньо заборонити гаджети — важливо дати щось на заміну. Складності із засинанням (це загальна проблема підліткового віку, але зараз ще й ускладнена високим рівнем тривоги). Ваші спостереження…
Номер слайду 6
Як серед нормальних поведінкових проявів підлітка розпізнати тривожні дзвіночки: ризиковану поведінку. Батьківський тривожний опитувальник. Ви помітили зміни в поведінці підлітка?Чи зачіпають ці зміни кілька сфер життя підлітка (удома, в школі, з друзями, у захопленнях та інтересах)?Чи часто ця поведінка трапляється?Чи триває вона понад два тижні?Чи впливають ці зміни на повсякденне життя дитини?Що більше стверджувальних відповідей, то більше причин бути уважнішим до ситуації й обговорити її з дитиною. Відправною точкою для оцінки в цьому опитувальнику є звична поведінка дитини і зміни в ній. Тобто, якщо дитина звично тривожиться або є дещо агресивною, то саме ці прояви можна вважати базовими і оцінювати зміни саме в них.