Яку мету я ставлю перед собою? Я хочу дати вам поняття про безособові дієслова, пояснити їх будову, значення, синтаксичну роль. Яку мету я ставлю перед вами? Ви повинні зрозуміти, які дієслова ми відносимо до безособових; як розпізнати безособові дієслова у реченні, яку синтаксичну роль вони виконують і в яких реченнях використовуються. А також : розвивати мовлення, мислення, творчу уяву.
Що означають безособові дієслова: Дієслова фізичного стану : морозить, трясе, тіпає, пече; Дієслова психічного стану: спиться, сниться, не сидиться,не лежиться; Дієслова, що означають стихійні явища: вигоріло, висушило, залило, замело; Дієслова, що означають явища природи: свіжіє, смеркає, вечоріє, морозить; Дієслова, що означають буття, міру наявності ( або відсутності) : сталося, минулося, бракує; Дієслова успіху: пощастило, поталанило, повелося.
Тест А. Смеркалося...огонь огнем кругом запалало. Б. Не то осінні води шуміли, збігаючи в Дунай, не то вітер бився в заломках провалля. В. А Віталик спить після втоми та виснаги. Г. Поля починаються за Мокрою Долиною й тягнуться на північ аж до Берищанського лісу. https://naurok.com.ua/test/bezosobovi-dieslova-455661.html
Виписати безособові дієслова і визначити, до яких груп за значенням вони належать: А- явища природи; Б- стихійні явища; В- фізичний стан людини або її відчуття; Г- психічний стан людини ; Д- буття, існування ; Е - випадковість явища, незалежність його від особи. 1. Не дрімалося у партизанському загоні - думалося про наступний день. 2. Роздощилося, щоденно квасить і квасить, а ти мусиш іти. 3. Хлопцям з голоду корчило шлунки, в очах літали зелені й жовті метелики. 4. Надворі морозило, дув західний колючий вітер. 5. Під цим високим зоряним небом думається про все одразу.
Наступний, заходьте! - Можна? Добрий день! - І що в нас трапилося? - Температура, слабкість, лихоманить. - Бери відразу термометр, міряй температуру. Так, ти в нас Іванченко Данило, учень 8-го класу… До школи сьогодні ходив? - Один урок витерпів, більше не зміг.Трясе. - Я відкриваю тобі лікарняний з сьогоднішнього дня. Покажи горло! - А-а-а! - Так, зрозуміло. Дай сюди термометр! 37.9! Виписую тобі амізон три рази на день – це від температури. Також інтерферон три рази на день. Більше пий рідини: чай з липовим цвітом, морс якийсь кисленький, чай з ромашкою, чай з лимоном. Купи вітамін С в аптеці та їж. - Більше нічого не треба? Бо щось не спиться, не сидиться і не їсться. - Нічого. Не вздумай сам антибіотики ковтати. Це в тебе грипп! Бачиш, яка черга в коридорі? Епідемія! - Коли знову приходити? - Три дні сиди вдома, нікуди не ходи, бо погіршає. До того ж заразу рознесеш. Тобі пощастило – легка форма. Бувай! Наступний, заходьте!
Домашнє завдання 1. Опрацювати параграф 14. 2. Виконати вправу 168 ( за аналогом вправи, виконаної на уроці) – середній рівень. Виконати вправу170 – достатній рівень. Скласти 5-7 речень на тему “Світанок над морем”, використавши безособові речення – високий рівень. Намалювати малюнок до теми “Дієслово як самостійна частина мови” - для бажаючих.