Урок української мови, 7 клас
Тема. Складання байки у формі діалогу між зимуючими та перелітними птахами на основі спостереження
Мета: предметні компетентності: формувати уміння учнів складати і розігрувати діалогічні тексти до ситуації, повʼязаної зі спостереженням; узагальнити знання учнів про діалогічне мовлення, повторити і перевірити знання учнів про вживання розділових знаків у вивчених синтаксичних конструкціях; розвивати мовленнєво-комунікативні компетентності, критичне мислення, уяву, творчі здібності, уміння працювати в парах; сприяти формуванню життєвих компетентностей: самостійності, толерантності, почуття взаємоповаги, патріотизму
Внутрішньо – предметні звʼязки: синтаксис, пунктуація, морфологія
Тип уроку: розвиток мовлення (розвиток мовленнєвої компетенції)
Перебіг уроку
І. Організаційний етап
1) Оголошення теми і мети уроку:
- давайте пригадаємо екскурсію до парку, сьогодні ті спостереження нам стануть в нагоді;
- робимо позначку РМ;
- визначаємо за підказками вид творчої роботи (твір, що містить повчання в алегоричній формі; твір, що містить розмову декількох осіб);
- записуємо тему в зошит.
ІІ. Актуалізація наявного навчального досвіду
1)Бесіда (записуємо на дошці ключові поняття )
- пригадайте основні ознаки байки, як літературного твору;
- де у байці може бути розміщена мораль?
- які вивчені синтаксичні конструкції часто використовуються у байці?
- що таке «алегоричні образи»?
- що таке діалог і для чого він у байці?
- висловлювання співрозмовників у діалозі називають…
ІІІ. Виконання системи ситуативних завдань і вправ на спостереження, розігрування, та складання діалогічних текстів
1)Спостереження над текстом (робота в парах)
- прочитайте діалогічний текст за ролями;
- зʼясуйте особливості його змісту;
Відтоді, як Глек виліз на найвищий кілок, Тинові життя не стало. «Дивися, парканчику, який я гарний,- вихваляється Глек, - який я красивий, оригінальний, яскравий: жодної щербинки, боки облямовані золотавими смужками, в середині вилискує полива і виспівує, тільки для мене вітерець…А ти, Тиночку? Плетиво діряве і облізле, обшарпаний, увішаний ганчірками, весь у бурʼянах, а в дірки лізуть собаки…Ха – ха – ха! Ганьба тобі, стара огорожо!»
Тин довго терпів наругу, та якось набрався сміливості й поспитав: «Слухай, шановний добродію, а ти на чиєму кілку тримаєшся? Запамʼятай,……..(продовжіть речення, додавши мораль байки(коли я впаду, від тебе, мабуть, і друзки не залишиться)»(текст роздається учням без розділових знаків при звертаннях, вставних словах, однорідних членах речення)
2)Відредагуйте речення, розставивши розділові знаки. Поясніть їх вживання.
3)Які розділові знаки ви б поставили при діалогічному мовленні?
4)Визначте алегоричні образи твору.
5) Чого вчить ця байка?
ІV. Етап формування нового навчального досвіду
1)Сторітеллінг
Розповідь учителя (доповнення учнів) про українських трудових мігрантів, про переваги і ризики цього явища. (можна дати випереджальне завдання по темі) Тези:
- 91% українців з вищою освітою мають намір емігрувати;
- безперспективність, незахищеність, збройний конфлікт;
- вищі заробітні плати, кращі умови життя, надія на світле і забезпечене майбутнє;
- менталітет «моя хата скраю»;
- небезпеки: рабство, не чесні обіцянки, депресії (не впізнала сина через 8 років, покинув чоловік/жінка, діти страждають, ностальгія).
2) Бесіда:
- чи часто ти чув від батьків, що треба втікати з України?
- чи варто виїжджати, може, треба спробувати щось змінити у власній державі?
- «Залишаючи країну у пошуках кращого світу, ми капітулюємо не як окремі сім’ї, а як покоління. Не став господарем у себе, у інших ми приречені стати, у кращому випадку, гостем, в гіршому – чужаком другого сорту», - пише Мустафа Найєм, народний депутат.
3) Отже, є дві точки зору на проблему, а значить ми можемо почати роботу над власною байкою про перелітних і зимуючих птахів у формі діалогу (давайте пригадаємо тих птахів, яких ми зустрічали у парку):
- визначаємо алегоричні образи (перелітні птахи – трудові мігранти, зимуючі-українці-патріоти, зима – криза в Україні, весна – відродження, сподівання на краще майбутнє, вирій – «земля обітована»);
- перелітні птахи нашого регіону (ластівки, граки, лелеки, журавлі, дрозди і т.д.); зимуючі (горобці, синички, голуби, дятли і т.д.). Учитель може використати ілюстрації/презентацію;
- тема твору – прислів’я: «Де народився, там і згодився»;
V. Етап корекції набутого навчального досвіду
- орієнтовний план (колективна робота в класі):
1. Прихід зими, птахи відлітають у вирій;
2. Зимуючі птахи сумують за втраченими друзями і намагаються вижити в складних умовах, допомагаючи один одному;
3. Весняне повернення перелітних птахів, «хвалькуваті розповіді про легке життя»;
4. Розвінчання міфу про ідеальне життя у вирії (реальні проблеми заробітчан);
5. Зимуючі доводять, що разом в своїй країні легше вижити під час кризи, працюючи на спільну мету.
VI. Підсумковий етап
Закінчи речення (усно):
До роботи над байкою у формі діалогу між зимуючими і перелітними птахами я…(підготовлений/не підготовлений/не достатньо підготовлений(чому?))
VII. Домашнє завдання
Скласти байку у формі діалогу з 8-10 реплік між перелітними і зимуючими птахами на основі орієнтовного плану (спочатку на чернетці, потім перевірити і переписати в зошит).