9 кл осн здор 7 Біологічні ритми і здоровя 12 02 2024 У цьому параграфі ви:пригадаєте, які є біологічні ритми;дізнаєтеся, як вони впливають на здоров’я і працездатність людини;проаналізуєте свій спосіб життя на відповідність біологічним ритмам;потренуєтесь користуватися пірамідою відпочинку. На відміну від наших пращурів, ми живемо не в печерах, а в комфортних будинках, користуємося сучасною технікою і носимо зручний одяг. Однак, як і первісні люди, організовуємо свою діяльність згідно з біологічним годинником.
* Вони є → внутрішні і зовнішні.зовнішні — пов'язані з розташунням Землі в космосі— різна періодичність — від частки секунд до декількох років (наприклад, ритм «сон — неспання»); внутрішні біологічні ритми — відносно самостійні біологічні цикли живих організмів (наприклад, ритм дихання, серцебиття, травлення, виділення та ін).
* Періоди коливань внутрішніх біоритмів → частоти дихання, → пульсу, → електричної активності серця, → електромагнітної активності мозку) * мають діапазони допустимих значень. * Будь-які відхилення→ за межі цих діапазонів можуть свідчити про порушення здоров’я і навіть загрозу життю. Біологічні ритми і здоров’я
* Приблизно о 5-й годині ранку → знижується рівень мелатоніну (гормону, що спричиняє сонливість) → наростає вироблення гормонів, → що відповідають за активність (кортизолу та адреналіну). * Підвищується → температура тіла, → артеріальний тиск, → дихання стає глибшим, → слух гострішим. * У цей час людина може → прокинутися від найменшого шуму чи навіть запаху.
* Після 21:00 → підвищується рівень мелатоніну→ і починає знижуватися температура тіла. В цей час → найкраще лягти спати, → після 24:00 засинати важче. Мелатонін – гормон, який відповідає за регулювання циклу сон-неспання. Він виробляється залозою головного мозку – епіфізом. Епіфіз передає інформацію про світловий режим зовнішнього середовища внутрішньому середовищі організму.
* Передусім людина потребує→ щоденного нічного сну. * Навіть одноразове ігнорування цієї потреби → негативно впливає на її самопочуття та працездатність.1. Пригадайте, скільки годин кожен із вас спав минулої ночі, запишіть на окремих аркушах паперу.2. Зберіть аркуші і підрахуйте середню тривалість нічного сну учнів вашого класу.
В останній фазі (глибокого сну)→ кров’яний тиск знижується, → пульс і дихання сповільнюються. * Якщо ця фаза не порушується,→ вранці прокидаєшся бадьорим і сповненим сил,* а коли змушений перервати її —→ вдень почуваєшся виснаженим, → знижується увага, швидкість реакції, здатність до концентрації.
* До наступного уроку виконайте проект. Для цього:• Об’єднайтесь у чотири групи. Зберіть колекцію засобів гігієни (можна у вигляді малюнків, фотографій чи порожніх упаковок), які використовуються: група 1: для догляду за шкірою;група 2: догляду за порожниною рота;група 3: догляду за волоссям та нігтями;група 4: догляду за житлом.• Підготуйте презентацію цих засобів у вигляді реклами. Зверніть особливу увагу на застереження, якщо вони є. ПРОЕКТ
* Біоритми — це ритмічні коливання процесів життєдіяльності, притаманні усім живим організмам.* Практично всі функції нашого організму ритмічно змінюються протягом 24 годин. Тому дотримання заданого природою добового ритму є основою здорового способу життя.* Відпочинок — складова способу життя людини, що найбільше підпорядковується біологічним ритмам.* Люди потребують щоденного нічного сну, періодичного відпочинку протягом дня, щотижневих вихідних, календарних свят і тривалої відпустки. ПІДСУМКИ