Презентація до курсу "Хімія у побуті" "Метали"

Про матеріал
Презентація до курсу "Хімія у побуті" "Метали". Розкриває інформацію про хімічні та фізичні властивості металів, їх використання у побуті та промисловості
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Метали

Номер слайду 2

Метали Слово «метали» походить від грецького metallon – шахта, копалина. Однак з часом наповнення терміна змінилося і тепер в нього вкладають інший зміст.

Номер слайду 3

Більшість металів достатньо поширена в природі. Так, вміст деяких металів в земній корі наступний: алюмінію – 8,2%, заліза – 4,1%, кальцію – 4,1%, натрію – 2,3%, магнію – 2,3% (в тому числі, в морській воді міститься натрію – 1,05% і магнію – 0,12%), калію – 2,1%, титану – 0,56%.

Номер слайду 4

В природі метали зустрічаються у різних формах: у вільному стані – у вигляді самородків. До цієї групи належать виключно малоактивні метали, які називають дорогоцінними, або благородними (срібло, золото, платина, інколи мідь, ртуть);

Номер слайду 5

у зв’язаному стані – у формі складних сполук: оксидів – простих (магнетит Fe3O4, гематит Fe2О3) і змішаних (каолін Аl2O3·2SiO2·2Н2О, алуніт (Na,K)2O· АlО3·2SiO2 та ін); солей: сульфідів (галеніт PbS, кіновар НgS) хлоридів (сильвін КСl, галіт NaCl, сильвініт КСl·NаСl, карналіт КСl·МgСl2·6Н2О), сульфатів (барит ВаSO4, ангідрид СаSО4, гіпс СаSО4·2Н2О), фосфатів (апатит Са3(РО4)2), карбонатів (крейда, мармур СаСО3, магнезит МgСО3). Очевидно, що метали середньої хімічної активності зустрічаються у формі оксидів чи сульфідів (FeO, ZnS), а більш активні метали – найчастіше у формі солей (NaCl, Na2SО4·10Н2О).

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Деякі оксиди та солі металів здавна використовуються як барвники

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Слід згадати, що золото, срібло і платина в малих кількостях присутні в морській воді, рослинах, живих організмах, відіграючи при цьому важливу роль. Відомо, що організм людини на 3% складається з металів: кальцію (у кістках) і натрію, що виступає в ролі електроліту в міжклітинній рідині і цитоплазмі, магній накопичується в м'язах і нервовій системі, мідь – у печінці, залізо – в крові.

Номер слайду 12

З хімічної точки зору металами називаються прості речовини, атоми яких на зовнішній оболонці містять невелику кількість електронів (від одного до трьох), мають великі ефективні радіусита високі відновлювальні властивості.

Номер слайду 13

Серед 118 вивчених елементів 95 вважаються металами, хоч межа між металами й неметалами в періодичній системі є досить умовною – від В до At. Однак слід зауважити, що існує група елементів, що виявляють проміжні властивості, – напівметали.

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Напівметали – хімічні елементи, що займають проміжну позицію між власне металами і напівпровідниками. Важливою ознакою напівметалів є достатньо висока електропровідність при абсолютному нулі, яка на відміну від звичайних металів, зростає з підвищенням температури. До напівметалів відносять германій Ge, миш'як As, сурму Sb, олово Sn, інколи – вісмут Bі, полоній Ро, астат At і телур Te, а також алотропну модифікацію Карбону – графіт. Напівметали за хімічними властивостями більше походять на неметали, але за типом електричної провідності – на провідники.

Номер слайду 16

Класифікація металів Геохімічна класифікація, яка склалася історично, поділяє метали на чорні та кольорові. чорні метали, серед яких найтиповішими є залізо Fe, марганець Mn, хром Cr тощо. Ці метали мають темно-сіре забарвлення, високу температуру плавлення, велику твердість. Для деяких з них характерне явище поліморфізму (залізо Fe, кобальт Co, марганець Mn, титан Ti, цирконій Zr, уран U); кольорові метали, що мають біле, жовте чи червоне забарвлення, низьку температуру плавлення, невелику твердість. Найтиповіший представник – мідь Cu.

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

За електронною конфігурацією валентних орбіталей метали поділяються на електронні родини: s-метали – лужні та лужноземельні метали, а також Магній Mg і Берилій Be; p-метали – Алюміній Al, Галій Ga, Індій In, Талій Tl (головна підгрупа III групи), Германій Ge, Станум Sn, Плюмбум Pb (головна підгрупа IV групи), Вісмут Bi (головна підгрупа V групи), Полоній Po (головна підгрупа VІ групи); d-метали – елементи I-VIII побічних підгруп періодичної системи; f-метали – лантаноїди і актиноїди. Перші дві групи (s- і p-метали) іноді називають прості метали, а дві останні (d- і f-метали) – перехідні метали, оскільки вони виконують функцію неначе сполучальної ланки між s- і p-металами і виявляють вторинну періодичність у змінюванні потенціалів іонізації, атомних радіусів, фізичних і хімічних властивостей.

Номер слайду 20

Номер слайду 21

За природним походженням (тобто за сумісним знаходженням в одних і тих же мінералах, гірських породах чи рудних копалинах) метали поділяють на такі групи: лужні метали, до яких належать літій Li, натрій Na, калій K, рубідій Rb, цезій Cs, францій Fr; лужноземельні метали – це кальцій Ca, стронцій Sr, барій Ba, радій Ra; родина заліза – залізо Fe, кобальт Co, нікель Ni; платинові метали, що представлені рутенієм Ru, осмієм Os, паладієм Pd, родієм Rh, іридієм Ir, платиною Pt;

Номер слайду 22

лантаноїди – 14 металів, що стоять у періодичній системі елементів після лантану 57La – від церію 58Ce до лютецію 71Lu; серед лантаноїдів є один радіоактивний метал – прометій 61Pm; актиноїди – 14 металів після актинію 89Ac, починаючи від торію 90Th і закінчуючи лоуренсієм 103Lr; всі актиноїди є радіоактивними елементами, причому в природі знайдені тільки торій Th, радій Pa, уран U, нептуній Np, плутоній Pu і актиній Ac, а решта, від америцію 95Am до лоуренсію 103Lr, одержані штучно; рідкоземельні метали – скандій Sc, ітрій Y, лантан La і лантаноїди.

Номер слайду 23

За конструкційними властивостями з урахуванням механічних, фізичних, хімічних та інших особливостей метали поділяються на численні групи, наприклад: важкі метали, густина яких перевищує 5 г/см3, наприклад: мідь Cu, цинк Zn, свинець Pb, ртуть Hg, найважчим металом є осмій Os, густина якого дорівнює 22,6 г/см3; легкі метали, що мають густину менше 5 г/см3, наприклад: калій K, натрій Na, магній Mg, алюміній Al, найлегший метал – літій Li з густиною 0,53 г/см3;

Номер слайду 24

Осмій та реній – найважчі метали на планеті

Номер слайду 25

легкоплавкі метали, температури плавлення яких не перевищують 1500оС; до них належать францій Fr (Тпл = 18-21оС), цезій Cs (Тпл = 28,5оС), галій Ga (Тпл = 29,1оС), калій K (Тпл = 62,3оС), натрій Na (Тпл = 97,8оС), олово Sn (Тпл = 231,85оС), свинець Pb (Тпл = 327,4оС), а найлегкоплавкішою є ртуть Hg, температура плавлення якої дорівнює Тпл = –38,9оС тугоплавкі метали, температури плавлення яких вище 1500оС: залізо Fe (Тпл = 1539оС), молібден Mo (Тпл = 2620оС), осмій Os (Тпл = 3030оС); найтугоплавкіший метал – вольфрам W, температура плавлення якого складає Тпл = 3420оС;

Номер слайду 26

Галій плавиться при кімнатній температурі

Номер слайду 27

благородні метали, які виявляють підвищену хімічну стійкість до окиснювальних і агресивних реагентів; благородними металами є золото Au, срібло Ag, платина Pt, паладій Pd, родій Rh, іридій Ir, рутеній Ru, осмій Os; радіоактивні метали – це метали, всі ізотопи яких мають радіоактивні властивості: технецій 43Tc, прометій 61Pm, полоній 84Po і всі метали з більшими, ніж у полонію, атомними номерами.

Номер слайду 28

Номер слайду 29

За походженням виділяють такі групи: природні метали, які входять до складу природних сполук. Це метали від літію Li до плутонію (94Рu); штучні метали, що утворюються внаслідок ядерних реакцій. Окрему групу складають радіоактивні елементи, яких відомо 27: технецій 43Тс, прометій 61Рm, полоній 84Ро та всі елементи, що розміщуються в періодичній системі за полонієм.

Номер слайду 30

За розповсюдженням у природі всі метали можна поділити на три умовні групи: поширені метали – це, по-перше, алюміній Al, залізо Fe, кальцій Ca, натрій Na, калій K, магній Mg, які разом з неметалами Оксигеном О і Силіцієм Si становлять 98,53 % від маси земної кори, а також цинк Zn, мідь Cu, марганець Mn, барій Ba, стронцій Sr та хром Cr. На всі інші елементи припадає лише 0,85 %; рідкісні метали – малопоширені у природі або маловивчені метали, вміст яких у земній корі надто низький, наприклад: літій Li, рубідій Rb, цезій Cs, молібден Mo, вольфрам W, берилій Be, цирконій Zr, гафній Hf, ванадій V, ніобій Nb, тантал Ta; розсіяні метали – метали, що не утворюють власних родовищ і самостійних мінералів, а знаходяться з іншими металами як домішки, наприклад, германій Ga, цезій Cs.

Номер слайду 31

Особливості будови металів У атомів металів на зовнішньому енергетичному рівні міститься невелика кількість валентних електронів (один, два чи – дуже рідко – три), слабко сполучених із ядром завдяки великим атомним радіусам. Валентні електрони можуть досить легко відриватися від атомів металів і бути спільними для всього кристалу металу. Внаслідок цього в кристалічній решітці виникають позитивно заряджені іони металу та електронний газ – сукупність рухливих електронів, які вільно пересуваються по кристалу металу

Номер слайду 32

Вільне переміщення електронного газу між вузлами кристалічної решітки в кристалі металу

Номер слайду 33

Просторова будова металів – це кристал, який можна уявити як клітку з позитивно зарядженими іонами у вузлах, занурену в негативно заряджений електронний газ. Всі атоми віддають свої валентні електрони на утворення електронного газу, що вільно переміщується усередині кристалу, не порушуючи хімічного зв’язку.

Номер слайду 34

Номер слайду 35

Металічний зв’язок внаслідок наявності вільних електронів (електронного газу) та їх рівномірного розподілу по кристалу зумовлює характерні загальні властивості металів і сплавів, зокрема, високу тепло- та електропровідність, пластичність (здатність без руйнування зазнавати деформації при звичайних чи підвищених температурах), непрозорість і металічний блиск, зумовлений їх здатністю відбивати світло.

Номер слайду 36

Фізичні властивості металів Особливості будови атомів металів та їх кристалічної структури зумовлюють певні оптичні, механічні, теплові, електромагнітні та інші ознаки, сукупність яких складає фізичні властивості металів.

Номер слайду 37

Номер слайду 38

Металевий блиск – властивість, яка зумовлюється здатністю металів майже повністю відбивати світлові промені будь-якої довжини спектру. Цим пояснюється білий чи сірий колір більшості металів. Частка світла, що поглинається, визначає інтенсивність блиску. Найяскравіше блищать паладій, іридій та срібло. Однак деякі метали (золото, мідь, цезій) сильніше поглинають світло з певними довжинами хвиль, тому вони забарвлені в жовті чи червоні кольори. У порошкоподібному стані більшість металів набуває чорного чи темно-сірого кольору.

Номер слайду 39

Номер слайду 40

Непрозорість металів пов’язана із наявністю в кристалічній решітці вільних рухливих електронів, які гасять світлові коливання, перетворюючи їх у теплоту чи, в деяких випадках, використовуючи їх енергію для вивільнення електронів зі своєї поверхні (явище фотоефекту).

Номер слайду 41

Пластичність – здатність без руйнування піддаватися деформаціям за умов звичайних чи підвищених температур, завдяки чому метали можна кувати, прокатувати, штампувати, витягувати в дріт тощо. Найбільш пластичний метал – золото.

Номер слайду 42

Густина – вагова характеристика механічних властивостей, залежно від якої метали поділяються на легкі та важкі. Як вже зазначалося, до легких металів, густина яких не перебільшує 5 г/см3, належать всі s-метали, алюміній, титан і скандій, а до важких – в основному d-метали V-VII періодів. Найлегший метал – літій (0,53 г/см3), найважчий – осмій (22,6 г/см3). Твердість – опір проникненню у метал іншого твердого тіла. Найтвердішими металами є хром, молібден і вольфрам, а найменш твердими – індій та лужні метали.

Номер слайду 43

Теплопровідність металів пояснюється тим, що вільні електрони обмінюються енергією з іонами, які знаходяться у вузлах кристалічної решітки. При нагріванні металу коливання іонів на його поверхні зростають, а енергія коливань через електронний газ миттєво передається сусіднім іонам, тому відбувається швидке вирівнювання температури по всій масі металу.

Номер слайду 44

Електрична провідність зумовлюється наявністю зони провідності, на яку здатні легко переходити валентні електрони, що і забезпечує електропровідність металу. Максимальна електропровідність притаманна для металів, в атомах яких на зовнішньому s-підрівні міститься по одному електрону, це – хром, молібден і особливо мідь, срібло, золото.

Номер слайду 45

Магнітна сприйнятливість – це міра магнітних властивостей металів, які визначають їх поведінку у магнітному полі. Метали з негативною магнітною сприйнятливістю, які виявляють опір магнітним силовим полям, називаються діамагнітні метали. До них належать берилій, цинк, кадмій, ртуть, галій, германій. Метали з позитивною магнітною сприйнятливістю, які добре проводять магнітні силові поля, називають парамагнітні метали,

Номер слайду 46

а метали з особливо високою магнітною сприйнятливістю – феромагнітні метали. Парамагнітними є лужні, лужноземельні метали і метали побічних підгруп, а феромагнітними – тільки залізо, кобальт, нікель, гадоліній и диспрозій. Феромагнетизм зберігається лише до певної критичної температури – так званої точки Кюрі, – вище якої залишаються звичайні парамагнітні властивості.

Номер слайду 47

Номер слайду 48

Хімічні властивості металів Хімічні властивості металів залежать від електронної будови їх атомів, а саме від структури валентних енергетичних підрівнів і великих розмірів атомних радіусів (порівняно із атомними радіусами неметалів). Зовнішні електрони в атомах металів суттєво віддалені від ядра і слабко сполучені з ним, завдяки чому метали достатньо легко віддають свої валентні електрони, перетворюючись у позитивно заряджені іони.

Номер слайду 49

Взаємодія з неметалами Галогени. Серед галогенів окисна здатність зменшується при переході від фтору до йоду, тому F2 і Cl2 окислюють всі метали, Br2 – більшість, а I2 – тільки найактивніші. При цьому активні метали швидко згоряють в атмосфері F2 і Cl2, з бромом реакція відбувається повільніше, а з йодом – при підпалюванні реакційної суміші. Внаслідок взаємодії утворюються солі – галогеніди металів: 2Ag+F2→2AgF 2Fe+3Cl2→2FeCl3 2Al+3I2→2AlІ3 .

Номер слайду 50

Номер слайду 51

Кисень. З киснем за тих чи інших умов взаємодіють майже всі метали. Як продукти, як правило, утворюються оксиди металів, причому не обов’язково вищі: 2Mg+O2→2MgO 2Cu+O2→2CuO 4Al+3O2→2Al2O3

Номер слайду 52

Сірка. Із сіркою, особливо при нагріванні чи у розплавленому стані, реагує більшість металів з утворенням бінарних сполук – сульфіди металів, наприклад: Zn+S→ZnS , Ca+S→CaS

Номер слайду 53

Водень. З воднем взаємодіють переважно активні метали. Продуктами взаємодії є бінарні сполуки – гідриди металів: 2Na+H2→2NaH 2NaH+H2O→2NaOH 2Al+3H2→2AlH3

Номер слайду 54

Азот є слабким окисником завдяки надзвичайно міцному хімічному зв’язку, тому на більшу частину металів він не діє. Лише деякі метали здатні згоряти в атмосфері азоту з утворенням бінарних сполук, які називаються нітриди, а за кімнатної температури у реакцію з ним може вступати тільки літій:

Номер слайду 55

Інші слабкі окисники (вуглець, кремній, бор) при високій температурі утворюють з металами бінарні сполуки – карбіди, силіциди, бориди відповідно. Для багатьох із них характерні висока твердість (наприклад, WC, TiC, CrB2), жароміцність (ZrC, MoB5, TiNx ), хімічна стійкість (TiNx, ZrN), тому вони застосовуються як абразиви, вогнетриви, матеріали різальних інструментів, жароміцні та хімічно стійкі покриття.

Номер слайду 56

Послідовність розміщення металів у порядку зростання стандартних електродних потенціалів, якому відповідає зменшення електрохімічної активності металів, називається електрохімічний ряд напруг металів:

Номер слайду 57

Метали, стандартні електродні потенціали яких нижчі, ніж водневий електродний потенціал здатні витісняти водень із води, наприклад: Ca+2H2O→Ca(OH)2+H2↑ Але ті активні метали, що розміщуються у ряді напруг після Mg, за звичайних умов з Н2О не взаємодіють, тому що покриті нерозчинними у воді оксидними плівками.

Номер слайду 58

Метали, які розміщені у ряді напруг до Н2, витісняють водень з кислот-неокисників (HCl, H3PO4, розведена H2SO4 тощо), наприклад: Zn+2HCl→ZnCl2+H2↑

Номер слайду 59

Для металів, що розміщуються у ряді напруг після Mg, характерна закономірність: більш активний метал витісняє менш активний із розчину його солі, наприклад: Zn+CuSO4→Cu↓+ZnSO4 А метали у ряді напруг до Mg настільки активні, що у водних розчинах солей взаємодіють не з сіллю, а з водою.

Номер слайду 60

Відношення до води Більшість металів не розчиняються у воді, однак майже всі s-елементи, крім берилію Be, вступають з нею у хімічну реакцію з утворенням відповідної основи і водню. При цьому рубідій Rb і цезій Cs реагують із вибухом, калій K – із самозайманням водню, який виділяється внаслідок реакції, натрій Na і літій Li – бурхливо, а метали IIА-підгрупи – без згоряння: 2Na+2H2O→2NaOH+H2↑ Ba+2H2O→Ba(OH)2+H2↑

Номер слайду 61

p-Елементи, незважаючи на те, що стоять у ряді напруг до водню, не можуть розкласти воду, оскільки їх поверхня покрита хімічно стійкою оксидною плівкою, щільно з’єднаною з металом.

Номер слайду 62

Взаємодія з кислотами Оскільки метали за призначенням (конструкційні та інструментальні матеріали) можуть використовуватися у різному оточенні, слід мати повну інформацію про їх поведінку у водних розчинах кислот. Однак щоб прогнозувати можливість взаємодії кожного металу з тією чи іншою кислотою, слід аналізувати відомості про властивості як самого металу (активний, малоактивний, схильний до пасивації тощо), так і кислоти.

Номер слайду 63

Неокисні кислоти (розведена сульфатна H2SO4, галогеноводневі HF, HCl, HBr, HI, ортофосфатна H3PO4, оцтова CH3COOH та інші слабкі кислоти) діють тільки на метали, що стоять у ряді напруг до водню і мають помітно від’ємне значення стандартного електродного потенціалу. У результаті таких реакцій виділяється вільний водень і утворюються солі. Fe+2HCl→FeCl2+H2↑ Cr+H2SO4(розв)→CrSO4+H2↑ .

Номер слайду 64

якщо продуктом реакції металу з неокисною кислотою є малорозчинна сіль, то вона покриває поверхню металу плівкою і тим захищає його від подальшої взаємодії, наприклад: 2Al+2H3PO4→2AlPO4↓+3H2↑ Pb+H2SO4(розв)→PbSO4↓+H2↑

Номер слайду 65

Окисні кислоти, до яких належать: нітратна кислота HNO3 будь-якої концентрації, концентрована сульфатна H2SO4 взаємодіють із усіма металами від початку ряду напруг до срібла включно. MgO+2HNO3(конц)→Mg(NO3)2+H2O.

Номер слайду 66

Особливістю концентрованих розчинів окисних кислот, яку слід завжди пам’ятати, є їх здатність спричиняти пасивацію деяких металів. Пасивація − це набуття металом корозійної стійкості внаслідок утворення на його поверхні щільних непоруватих плівок із малорозчинних сполук, які захищають метал від руйнування. Схильними до пасивації металами є алюміній Al, хром Cr, залізо Fe, титан Ti та ін.

Номер слайду 67

Сплави Сплав — тверда або рідка однорідна речовина, утворена сплавленням (стопленням) кількох металів або металів з неметалами. Всі сплави, як і метали, у твердому стані зазвичай мають кристалічну будову.

Номер слайду 68

Номер слайду 69

Багато сплавів (наприклад, бронза, сталь, чавун) були відомі в далекій давнині й уже тоді мали велике практичне застосування. Технічне значення сплавів пояснюється тим, що багато їх властивостей (міцність, твердість, електричні та магнітні характеристики, корозійна стійкість тощо) набагато кращі, ніж у чистих металів.

Номер слайду 70

Номер слайду 71

Металеві сплави, що є одними з найважливіших конструкційних матеріалів, можуть складатися з металів (наприклад, латунь — cплав міді та цинку) або з металів і невеликої кількості неметалів (наприклад, сталь — сплав заліза з вуглецем).

Номер слайду 72

До найпоширеніших сплавів належать сталь (<2% Карбону) і чавун (2-6 % Карбону) (сплави заліза з вуглецем), бронза (сплав міді з оловом),  та дюралюміній (сплав алюмінію та міді).   Для виготовлення багатьох виробів використовують сталі. Вони поділяються  на конструкційні та інструментальні.    

Номер слайду 73

сталь

Номер слайду 74

Етапи виробництва сталі

Номер слайду 75

Латунь — це сплав міді з цинком. Це найпоширеніший у природі легкий кольоровий метал. Основним його недоліком є невисока міцність. У техніці найчастіше використовують дюралюміній — сплав алюмінію з міддю, марганцем, магнієм та іншими речовинами.

Номер слайду 76

Дюралюміній широко застосовується в авіації

Номер слайду 77

Вироби із сталі

Номер слайду 78

Вироби із чавуну

Номер слайду 79

Вироби із кольорових металів

Номер слайду 80

Сплави на основі міді Мідні сплави — сплави на мідній основі, у яких легувальними  елементами можуть бути олово, цинк, свинець, нікель, алюміній, марганець, залізо, срібло, золото,  фосфор, кремній тощо. Бронза - сплав міді з оловом Латунь - сплав міді з цинком

Номер слайду 81

Номер слайду 82

Корозія Корозія є однією з найбільш поширених проблем з металами. Вона виникає, коли відбувається окислення, процес, в якому метал з’єднується з киснем. Корозія негативно впливає і погіршує стан металу. Всі види металу схильні до неї. Мільйони доларів збитків в металургійній промисловості можна пояснити корозією металу. І все ж, незважаючи на наявність корозії, метал може служити і бути використаний тривалий час.

Номер слайду 83

Номер слайду 84

Види корозії Рівномірна: відбувається по всій відкритій поверхні металу (іржа на сталевій конструкції або зелена патина на мідному даху). Гальванічна: відбувається поблизу з’єднання двох різнорідних металів. Рушійною силою реакції корозії є різниця потенціалів електроду між двома металами.

Номер слайду 85

Рівномірна корозія

Номер слайду 86

Гальванічна корозія

Номер слайду 87

Міжклітинна: включає в себе корозію вздовж кордонів зерен ураженого металу. В результаті зерна металу відпадають, а метал слабшає. Руйнування: селективне вилуговування одного елемента зі сплаву. Це призводить до утворення пористої структури, яка недостатньо міцна, щоб витримувати навантаження. Одним з поширених прикладів є видалення цинку з латунних сплавів, використовуваних для сантехніки, де цинк вилуговується зі сплаву.

Номер слайду 88

Щілинна корозія. Цей тип корозії розвивається в обмежених просторах.. Точкова корозія. Цей тип корозії виникає, коли невелика область на поверхні металу піддається впливу вологи, що призводить до утворення невеликих уражень, або точок, на поверхні матеріалу. Пошкоджену область зазвичай важко виявити, оскільки вона представлена ​​у вигляді крихітних точок і часто виявляється тільки вже після руйнування конструкції.

Номер слайду 89

Номер слайду 90

Номер слайду 91

Антикорозійний захист Хімічна обробка металу. Відмінним способом захисту сталі від корозії є її обробка спеціальними хімічними сполуками. На поверхні створюється тонка і міцна плівка, наявність якої запобігає проникненню до металу вологи. Технологія застосовується тільки з використанням спеціальних засобів, а її вартість доступна не кожному власнику металоконструкцій. Металізація і легування. Нанесення шару цинку, хрому, срібла або алюмінію також є відмінним способом обробки сталі та запобігання корозії. На поверхні сталі утворюється додатковий шар металу, стійкого до впливу навколишнього середовища. Спосіб обробки змінюється в залежності від сплаву, який використовується.

Номер слайду 92

Поверхнева обробка металу Найпростішим і найбільш поширеним способом є механічна обробка сталі. Конструкція забарвлюється емалями і фарбами з високим вмістом алюмінію. В результаті повністю перекривається доступ повітря до металу. Простота і невисока вартість технології є її основною перевагою. До мінусів можна віднести недовговічність покриття і необхідність періодично його оновлювати.

Номер слайду 93

Номер слайду 94

Номер слайду 95

В гальванічних ваннах метал покривається тоненькою плівкою іншого металу гальванічним способом

Номер слайду 96

Катодний або гальванічний: металевий цинк в прямому контакті зі сталевою підкладкою забезпечує захист завдяки тому, що переважно окислються металевий цинк. Цинк є відмінним вибором для захисту сталі, оскільки знижує швидкість корозії.

Номер слайду 97

Зношений анод на корпусі корабля

Номер слайду 98

Білі смужки, що видно на корпусі та елементах стерна судна є цинковими блоками анодних протекторів

Номер слайду 99

На початку XX століття стали випускати баночне пиво. Однак новий продукт не мав блискавичного успіху, і причиною цього було те, що банки кородували зсередини. Тонкий шар олова, що ним покривали банки, дуже рідко виходив суцільним. Найчастіше він мав незначні вади. У водному розчині залізо окислюється швидше, ніж олово (через більш високу активність). Йони Феруму Fe2+ розчинялися в пиві (яке загалом є непоганим засобом від анемії) і надавали напою присмаку металу, а крім того, зменшували його прозорість. Це знижувало популярність баночного пива. Утім, виробникам вдалося подолати цю проблему після того, як вони стали покривати внутрішність банок спеціальним інертним органічним лаком.

Номер слайду 100

У банках з консервованими фруктами є органічні кислоти, наприклад лимонна кислота. У розчині ці кислоти сприяють зв’язуванню йонів Стануму Sn2+ і тим самим збільшують швидкість розчинення олов’яного покриття, тому в консервованих фруктах (персиках тощо) переважно кородує олово. Йони Стануму, які потрапляють у такий спосіб у їжу, нетоксичні. Вони не змінюють суттєво смакові якості консервованих фруктів, хіба що надають їм гоструватого присмаку. Однак якщо таку банку зберігати занадто довго, можуть виникнути проблеми. Тонкий шар олова, який окислюється, зрештою зруйнується й під впливом органічних кислот почне досить швидко кородувати залізний шар.

Номер слайду 101

Листовий метал та дріт Листовий метал одержують зі зливків сталі або кольорових металів на спеціальних машинах — прокатних верстатах.

Номер слайду 102

Номер слайду 103

Номер слайду 104

Листовий метал поділяється на два види: покрівельну листову сталь і жерсть. Покрівельна листова сталь завтовшки від 0,25 мм до 2 мм має чорний колір поверхні, тобто без захисного покриття, та оцинкована.   Сучасні покрівельні листи покривають спеціальним покриттям. Така покрівля служить набагато довше.

Номер слайду 105

Номер слайду 106

Жерсть має товщину від 0,2 до 0,5 мм. Розрізняють чорну (без покриття) й білу (з обох боків покривається тонким шаром олова) жерсть. Покриття цинком і оловом запобігає корозії металу (іржавінню). З цинкової жерсті виготовляють металеві відра, труби для зливу води з дахів.

Номер слайду 107

Номер слайду 108

З білої жерсті виготовляють консервні банки, кришки для консервування та інші вироби. Олово на відміну від цинку не шкідливе для організму.

Номер слайду 109

Дріт виготовляють на металопереробних підприємствах шляхом волочіння або прокатування. Волочіння — це спосіб обробки металів тиском, коли розпечену заготовку протягують крізь отвір. Нагрітий дріт більшого діаметра нагрівають та пропускають через спеціальну пластинку – фільєру. При цьому діаметр отвору менший за діаметр заготовки.

Номер слайду 110

Ручне виробництво дроту

Номер слайду 111

Номер слайду 112

Номер слайду 113

Алюміній Коли люди чують слово алюміній, вони думають про фольгу, якою ми загортаємо їжу. Але м’який і пластичний алюміній є одним із найбільш використовуваних металів у світі. Він має широкий спектр застосування за межами кухні. Сьогодні він настільки поширений, що дивно дізнатися, що вчені не виявили його до початку 1800-х років. Після цього знадобилося ще кілька років, щоб з’ясувати, як видобувати його з основного джерела — руд бокситу.

Номер слайду 114

Номер слайду 115

Колись алюміній вважався дорожчим за золото. Його видобуток був настільки дорогим, що він бу в металом для багатих і привілейованих. Ходять чутки, що при дворі французького короля Наполеона III приїжджим главам держав подавали делікатеси на алюмінієвих тарілках, щоб позначити їхню перевагу, тоді як герцогам меншого статусу подавали на золотих. Алюмінієвий брусок лежав поруч із коштовностями корони Франції на виставці в Парижі 1855 року. Ці властивості роблять його ідеальним у якості віконних рам, харчових контейнерів, фюзеляжу літака тощо. Він є чудовим провідником електрики, і його поєднують з іншими металами в електричних кабелях.

Номер слайду 116

Номер слайду 117

Номер слайду 118

Для виробництва посуду придатний технічно чистий метал, силумін, дюралюміній. На столові вироби з алюмінію легко наносяться антипригарні покриття. Основні характеристики – відмінна теплопровідність, задовільні для користувача властивості. Якщо простий алюміній реагує з харчовими кислотами, то в анодованому аналогу змінена молекулярна структура верхнього шару металу, він стає більш міцним і несприйнятливим до процесів окислення.

Номер слайду 119

Номер слайду 120

Залізо Залізо є найпоширенішим і найбільш магнітним природним елементом на Землі. Рідке залізо становить 80 відсотків ядра Землі. У чистому вигляді залізо є м'яким металом сірого кольору, оскільки воно дуже активне, при контакті з повітрям або водою залізо іржавіє. Іржа є синонімом заліза: у багатьох людей цей метал асоціюється з помаранчевим кольором.

Номер слайду 121

Номер слайду 122

Номер слайду 123

Оскільки залізо легко іржавіє, воно найбільш корисне в поєднанні з іншими металами. У вигляді сплаву його можна відливати, обробляти та зварювати у незліченну кількість форм, що робить його однією з найкорисніших і універсальних речовин на Землі. Ми використовуємо сплави заліза для виготовлення величезних конструкцій, таких як мости, хмарочоси та контейнеровози, а також автомобілів, інструментів і навіть канцелярських скріпок!

Номер слайду 124

Номер слайду 125

Нержавіючий посуд із сталі легкий, універсальний, практичний, екологічний. Добре очищається без ризику завдати подряпини. Він не боїться температурних перепадів й механічних ударів. Основна «фішка» чавунних виробів – здатність зберігати цілісність і форму при високих температурах. Чавунний посуд повільно віддає тепло, тому активно використовується при експлуатації сковорідок, жаровень, сотейників, форм для запікання на плитах, а також в духових шафах.

Номер слайду 126

Номер слайду 127

Номер слайду 128

Мідь Мідь — м'який, пластичний, пластичний метал, який є чудовим провідником тепла й електрики. Мідь нереакційноздатна, тому є одним із небагатьох елементів, які зустрічаються в природі в чистому вигляді. Мідь не піддається корозії, але з часом реагує з повітрям, утворюючи шар карбонату міді під назвою патина, який має світло-зелений колір. Статуя Свободи — один з мідних виробів, покритих цією зеленою патиною.

Номер слайду 129

Номер слайду 130

Мідь змішують з іншими металами для отримання більш міцних сплавів. Мідь входить до двох важливих металевих сплавів: бронзи та латуні. Бронза - це суміш міді та олова, а латунь - суміш міді та цинку. Археологи знайшли в Іраку мідний кулон, який датується 8700 роком до нашої ери, що означає, що люди видобували та використовували мідь щонайменше десять тисяч років. Археологи знайшли мідні труби в водопровідній системі стародавнього Єгипту, і вони все ще були в чудовому стані понад п’ять тисяч років потому!

Номер слайду 131

Номер слайду 132

Номер слайду 133

Після срібла мідь має найвищу електропровідність з усіх металів. Через це мідь використовується переважно для виготовлення електричного дроту. Приблизно 60 відсотків міді використовується як провідник в електропроводці. Мідь також має антимікробні властивості. Мідні дверні ручки допомагають запобігти поширенню інфекції в лікарнях.

Номер слайду 134

Номер слайду 135

Срібло Срібло видобувають з 3000 р. до н. і виготовляють монети, столовий посуд, ювелірні вироби та прикраси принаймні п'ять тисяч років. Це один із найменш хімічно активних перехідних металів, але все одно потребує регулярного полірування або захисного покриття, щоб зберегти блиск. Його блиск достатньо яскравий, щоб зробити його найбільш відбиваючим серед металів і ідеальним для дзеркал.

Номер слайду 136

Номер слайду 137

Срібло є найкращим провідником тепла та електрики з усіх елементів, але висока вартість його видобутку означає, що більшість електричних проводів є мідними, а не срібними. Як і мідь, іони срібла токсично діють на бактерії та віруси. Нітрат срібла входить до складу дезінфікуючих засобів і антибактеріального мила

Номер слайду 138

Номер слайду 139

Люди почали використовувати срібний посуд, тому що він менше залишав металевий присмак у роті, ніж інші метали. Чисте срібло занадто м’яке для посуду, тому для створення столового срібла додають мідь. Сьогодні столовий посуд виготовляється з нержавіючої сталі, яка є більш економічною та менш сприйнятливою до тьмяності.

Номер слайду 140

Номер слайду 141

Хром Він твердий і блискучий, добре полірується та стійкий до корозії. У 1950-х і 1960-х роках хром став популярним як спосіб створення модних на той час суперблискучих металевих бамперів і колісних дисків на автомобілях і мотоциклах. Хром не тільки блискучий у чистому вигляді, він також запобігає корозії металу під ним, тому його часто використовують як тонку «пластину» поверх інших металів, таких як сталь або нікель.

Номер слайду 142

Номер слайду 143

Ви можете задатися питанням, чому хром отримав свою назву від chroma, грецького слова, що означає колір. Адже в чистому вигляді це сірий метал. Але при змішуванні з іншими елементами утворюється ряд кольорів: від темно-червоного до насиченого зеленого та фіолетового. Ці пігменти використовувалися з 1700-х років у фарбах і барвниках. Хром надає дорогоцінним каменям, таким як рубіни, смарагди та олександрити, глибокого кольору.

Номер слайду 144

Номер слайду 145

Хромово-жовтим пігментом, виготовленим із хромату свинцю, фарбували американські шкільні автобуси, поки вчені не виявили його токсичність. Шкільні автобуси досі жовті, але тепер їх фарбують нетоксичними пігментами.

Номер слайду 146

Номер слайду 147

Нікель Нікель — це твердий сріблясто-білий метал, відомий своєю міцністю, стійкістю до тепла та корозії, феромагнетизмом і здатністю розтягуватися в дріт. Усі ці якості роблять його корисним для розробки різноманітних речей, включаючи автомобілі, кораблі та деталі літаків, а також монети, гітарні струни та дроти для тостерів.

Номер слайду 148

Номер слайду 149

Назва нікелю в сімнадцятому столітті є випадком помилкової ідентичності. Німецькі шахтарі думали, що знайшли мідну руду, але коли вони спробували її видобути, міді не виявилося. Забобонні шахтарі звинуватили «Миколу», демона з німецької міфології, у тому, що він їх обдурив. У результаті вони почали називати руду купфернікелем, що означає «мідний демон». Насправді вони видобули бліду коричнево-червону породу з нікелю та миш’яку, яку тепер називають нікеліном.

Номер слайду 150

Номер слайду 151

Нікель часто допомагає підвищити якості інших металів. Він використовується як захисне покриття для м’яких металів, щоб зробити їх більш міцними, а більш тьмяні метали виглядають більш блискучими. Нікель змішується з міддю, щоб утворити сплав мельхіору, який використовується як металеві компоненти на кораблях, оскільки сплав не піддається корозії в морській воді.

Номер слайду 152

Номер слайду 153

Вважається, що велика частина нікелю на Землю потрапила через величезні астероїди, один з яких, як вважають, був розміром з гору Еверест. Вчені вважають, що комета розміром з гору, наповнена нікелем, врізалася в Онтаріо, Канада, 1,8 мільярда років тому.

Номер слайду 154

Номер слайду 155

Цинк Цинк — блакитно-білий блискучий метал. Він ніколи не зустрічається в чистому вигляді в природі, але він міститься в багатьох мінералах. Цинк необхідний у харчуванні людини. Наше тіло містить понад триста різних ферментів, які залежать від цинку для контролю нашого росту, травлення, імунної системи.

Номер слайду 156

Номер слайду 157

Цинк і кисень створюють сполуку оксид цинку, білий порошок, який ми використовуємо в шампуні від лупи, дезодоранті, макіяжі та кремах. Оксид цинку поглинає ультрафіолетове світло, роблячи його інгредієнтом сонцезахисного крему. Ми додаємо цинк до гуми, щоб зробити черевики та шини міцнішими, і ми використовуємо його для гальванізації інших металів для запобігання корозії.

Номер слайду 158

ppt
Додав(-ла)
Gaydova Oxana
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Презентації
Додано
9 листопада
Переглядів
153
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку