Презентація до уроку з історії в 5 класі до першого розділу
Тема: Географічні назви в історичній науці.
Мета: розкрити роль географічних назв в історичній науці; показати роль імен та назв в історії, опрацювати легенди про походження географічних назв; визначити джерела походження українського народу, назви «Україна», продовжити формування навичок роботи з історичною картою; формувати новий понятійний апарат; розвивати просторові вміння, робити елементарні узагальнення; зацікавити учнів таємницями, які приховані в географічних назвах та виховувати повагу до історії рідного краю.
Обладнання: роздавальний матеріал, атласи «Історія України. 5 клас», сучасна політико-адміністративна карта України; підручник «Історія України» (Пометун, Костюк, Малієнко) 5 клас
Тип уроку: комбінований.
Поняття: «топоніміка», «етноніміка», «топоніми», «етононіми».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація знань учнів
Вчитель.
Уважно розглянути схему. Доповнити її прикладами.
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і цілей уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Робота на уроці за методом «Чиста дошка».
Після оголошення теми перед учнями листи з запитаннями, які записані в довільному порядку. Учні уважно слухають вчителя. Якщо учні готові відповісти на будь-яке запитання, записане на листочку, то викреслиють на розібране запитання.
Запитання до методу «Чиста дошка»:
1. Початкові уявлення про етноніміку.
Вчитель.
Назви народів можуть розповісти дослідникам багато цікавого про їх носіїв. Наприклад, на території нашої держави жили племена, які постійно переїзжали з одного місця на інше та вели завойовницькі походи. Вони називалися кіммерійці. Згадка про ці народи містяться у творах багатьох істориків, письменників і поетів давніх часів. Дослідники вважають, що назва кіммерійці походить з фінікійської мови – камер – «темний». Імовірно, що кіммерійці були смаглявішими за інші народи й мали темніше волосся.
Пізніше зявилися ще одні кочові племена – скіфи. За преказами давніх грецьких істориків ці племена отримали назву від імені легендарного царя скіфа. А вчені-етнографи вважають, що слово скіф означає блукач, вічний мандрівник, кочовий.
Цікавим є походження назви сарматів – народів, які жили на українських сучасних землях після скіфів. Назва цього народу походить з іранської мови сармат – оперезаний мечем: сармати носили мечі на поясі.
Літописець Нестор у «Повісті минулих літ» розказує нам про походження слов`янських племен. Нестор пов`язує їх походження з місцевостями. Де жили слов`яни.
Увага на карту.
Робота над формуванням поняття «етноніміка», «етноніми».
Етноніміка – наука, що досліджує назви народів.
Етноніми - плем'я, народ, термін для позначення будь-якого етносу або етнічної спільності: роду, племені, племінного союзу, народу, народності, нації.
2. Про що можуть розповісти географічні назви.
Вчитель.
Чимало цікавого про давні часи можна дізнатися за допомогою науки топоніміка.
Робота над формуванням поняття «топоніміка», «топоніми».
Топонімика – наука, що вивчає географічні назви,їх походження, смислове значення, розвиток, сучасний стан, написання і вимову.
Топоніми – Назви міст, сіл, селищ, гір, височин, лиманів, озер, річок.
Давайте розглянемо на прикладах, як географічні назви нам допомагають дослідити нашу історію.
Місто Львів було засновано приблизно 1241р. галицьким князем Данило Романовичем. Який назвав місто на честь свого старшого сина Лева. Але інші дослідники говорять, що князь Лев сам розбудовував місто.
Походження назви Карпати остаточно не з'ясовано. Уперше це слово як назву гір стали використовувати давньогрецькі географи. Ще одна версія, що слово карпе з албанської перекладається як скеля в зазначення «скелясті гори». Від цього слова походить назва племені карпи, які, за повідомленнями давніх грецьких істориків мешкали на цій території.
Цікавими є версії походження назв річок: Буг у давніх слов`ян перекладався як «течія»; Дністер походить від скіфського «дуі істрос» («річка швидка»), Дніпро, який скіфи називали Данапаріс, повязують із давньою індо-іранською назвою «дана апара» - «вода на глибочинь».
А ось легенда про походження назви Одесса. Вперше назва Одеса зустрічається 10 (21) січня 1795 року. Назва пов'язана з давньогрецькою колонією Одессо́с. Наприкінці XVIII сторіччя була традиція називати міста грецькими іменами (наприклад, Севастополь, Тирасполь, Симферополь тощо). У ті роки передбачалося, що античний Одессос існував неподалік від Одеської затоки (пізніше археологи знайшли цю колонію недалеко від болгарського міста Варна).
Увага на схему в підручнику – ст.55.
3. Легенда про походження Києва.
Бесіда:
Увага на карту.
Бесіда:
V. Закріплення нових знань і навичок учнів.
1. Розділити наведені слова відповідно до понять по стовпчиках.
Етноніми | |
Чернігів, українці, Десна, Галичина, поляни, білоруси, Дніпро.
Наведіть свої приклади.
2. Поставте у правильному порядку букви та отримайте імена засновників Києва.
КЩЕ, ВИХОР, ИЙК, ІЛБИДЬ.
Опрацювати матеріал підручника параграф 8.
Письмово в зошиті ст. 57 – таблиця, дослідити назву власної вулиці.
Запитання до методу «Чиста дошка»:
1.Розв`яжіть ребус, розташувавши склади у правильній послідовності:
мі-, но-, ет-, ка-, ні-.
2.Чи пов'язані назви народів з географічними назвами? а) так; б) ні.
3.Що таке топоніми?
4.Що вивчає наука топоніміка?
5.Назвіть імена трьох братів і сестри, які, за легендою заснували Київ?
6.Які топоніми на території Києва нагадують про легендарних засновників міста?
7.Про що можуть дізнатися історики, досліджуючи назви народів?
8.Що означає слово сармат?
9.Розв`яжіть ребус, розташувавши склади у правильній послідовності:
по-, ка-, то-, мі-, ні-.
10. Що вивчає наука етноніміка?
Запитання до методу «Чиста дошка»:
1.Розв`яжіть ребус, розташувавши склади у правильній послідовності:
мі-, но-, ет-, ка-, ні-.
2.Чи пов'язані назви народів з географічними назвами? а) так; б) ні.
3.Що таке топоніми?
4.Що вивчає наука топоніміка?
5.Назвіть імена трьох братів і сестри, які, за легендою заснували Київ?
6.Які топоніми на території Києва нагадують про легендарних засновників міста?
7.Про що можуть дізнатися історики, досліджуючи назви народів?
8.Що означає слово сармат?
9.Розв`яжіть ребус, розташувавши склади у правильній послідовності:
по-, ка-, то-, мі-, ні-.
10. Що вивчає наука етноніміка?