Презентація до уроку 5 клас історія України + коспект в описі

Про матеріал

Тема. Писемні джерела. Архіви.

Мета: ознайомити учнів із різними видами історичних джерел — писемними, усними, речовими, наголосити на їх значущості під час вивчення курсу; подати початкові відомості про допоміжну для історії науку — палеографія, розкрити поняття «архів», «історичні джерела»; зясувати роль писемних джерел у розкритті подій минулого; розвивати вміння свідомо читати адаптований історичний текст, переповідати його основний зміст, відрізняти художній та науково-популярний історичні тексти; на елементарному рівні отримувати певну інформацію, що міститься в історичних джерелах; робити найпростіші висновки, узагальнення; виховувати повагу до книги та інтерес до історії.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник «Історія України» (Пометун, Костюк, Малієнко) 5 клас ; ілюстрації з зображенням різних писемних джерел, роздавальний матеріал, атлас «Історія України. 5 клас».

Поняття: «історичні джерела», «археологія», «музей», «архів».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ . Актуалізація знань учнів.

І. Бесіда:

  1. Що таке хронологія?
  2. Що допомагає людині визначити час?
  3. Що таке календар?

ІІ. Перевірка письмового д.з.

ІІІ. Самостійна робота.

І-в

1. Наука, що розповідає про минуле людства – це …. а) історія; б) хронологія.

2. Століття – це …. а) 100 років; б) 1000 років.

3. Розташуйте терміни, що визначають відрізки часу від, більшого до найменшого: а) рік; б) доба; в) століття; г) десятиріччя; д) тисячоліття.

4. У якому століття, тисячолітті були 501р., 1001р., 1721р..

ІІ-в

1. Наука, що визначає час в історії – це … а) історія; б) хронологія.

2. Тисячоліття – це …. а) 100 років; б) 1000 років.

3. Розташуйте терміни, що визначають відрізки часу від, більшого до найменшого: а) тисячоліття; б) століття; в) рік; г) доба; д) десятиріччя.

4. У якому століття, тисячолітті були 324р., 1099р., 1825р..

ІІІ . Вивчення нового матеріалу.

  1. Історичні джерела.

Запитання до класу:

  1. Чи можуть історики відтворити, написати історію, коли вже немає свідків подій?
  2. Що їм в цьому допомагає? Що потрібно для цього?

Вчитель.

Для того, щоб дослідити минувшину історики звертаються до історичних джерел. Бо вони є відображення минулого, без яких важко уявити минувшину.

Вчитель звертає увагу на схему «Історичні джерела».

Самостійна робота з підручником – ст. 26-27.

Завдання: доповнити схему прикладами історичних джерел.

Закріплення: вчитель називає приклади історичних джерел, учні називають до якого виду вони відносяться. Робота усно.

Приклади: малюнки, замки, берестяні грамоти, міфи, зброя, газета, кінофільм, літописи, фото, посуд.

  1. Писемні історичні джерела.

Вчитель.

Близько 5 тис. років тому винайшли писемність. Це дало можливість набагато краще зберігати й передавати будь-яку інформацію. На чому писали в давнину до появи бумаги? Для письма використовували різноманітні матеріали: кору дерев, глину, камінь, шкіру тварин тощо.

Давайте розглянемо ілюстрації.

Бесіда:

  1. Про що нам може розповісти письмове джерело?
  2. Що, на вашу думку, викличе труднощі в тих, хто вивчатиме ці документи?

Вчитель.

Висновок: На допомогу історикам, які вивчають давні писемні історичні джерела, приходить наука палеографія.

  1. Наука палеографія. Давні книги.

Робота над формуванням поняття «палеографія».

Палеографія – наука, що вивчає історію письма, матеріали та знаряддя для письма, зміни в написанні літер, способи оздоблення рукописних книг.

Самостійна робота з підручником – 150-151ст

Завдання:

  1. Що означає слово «книга»?
  2. Чому створення книг було кропіткою та важкою працею?
  3. Чому були посвячені перші книжки?

Увага на ілюстрації в підручнику – давні книги.

  1. Де зберігаються писемні історичні джерела.

Вчитель.

Писемні історичні джерела зберігаються в бібліотеках та архівах.

«Де зберігаються писемні історичні джерела?»

АРХІВИ БІБЛІОТЕКИ

документальні матеріали книги

АРХІВИ

БІБЛІОТЕКИ

Вчитель.

Першу відому в Київській державі бібліотеку, вірніше книгосховище, заснував при Софіївському соборі князь Ярослав Мудрий. Про це згадується у літописі під 1037р. вона нараховувала, на думку дослідників. 950 книг.

Найстарішою з діючих в Україні бібліотек є Наукова бібліотека Львівського університету, заснована у 1608р.

Найбільшою бібліотекою в Україні є Центральна наукова бібліотека Академії Наук України ім.. Вернадського у Києві. В її фондах 12 млн. одиниць зберігання.

Здавна бібліотеки боролися з книгокрадами. У давнину в Україні на початку книги писалося закладдя до того, хто спробує її привласнити. Ось зразки цих написів: «хто хотів би цю книжку віддалити з цього місця – матиме справу зі мною перед Божим судом», «Хто би мав цю книгу вкрасти, тому сім літ свіней пасти.

IV. Закріплення нових знань і навичок учнів.

Доповни речення.

  1. Є чотири види історичних джерел – це …, …, …, … .
  2. Близько … тис. років тому винайшли писемність.
  3. В давнину люди писали на …, який виготовляли зі шкіри тварин.
  4. Також писали на корі дерев, це називали … грамоти.
  5. Наука, що вивчає історію письма, матеріали та знаряддя для письма, зміни в написанні літер, способи оздоблення рукописних книг – це … .
  6. Слово …, означає «те, що пов'язане, скріплене разом».
  7. Писемні історичні джерела зберігаються в … та … .

V. Підсумки уроку.

Заключне слово вчителя.

Оцінки.

VI. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника ст. 26-27, параграф 22.

Письмово в зошиті зап. 3(стрічка часу).

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Писемні джерела. Архіви

Номер слайду 2

Мета: Знати види історичних джерел — писемні, усні, речові, наголосити на їх значущості під час вивчення курсу; Мати початкові уявлення про палеографію, «архів», «історичні джерела»; Визначати роль писемних джерел у розкритті подій минулого; читати адаптований історичний текст, переповідати його основний зміст, відрізняти художній та науково-популярний історичні тексти; Вміти отримувати певну інформацію, що міститься в історичних джерелах; робити найпростіші висновки, узагальнення; виховувати повагу до книги та інтерес до історії.

Номер слайду 3

Види історичних джерел Речові Пись мові Етно графічні Зобра жу вальні

Номер слайду 4

Номер слайду 5

РЕЧОВІ ДЖЕРЕЛА

Номер слайду 6

ПИСЬМОВІ ДЖЕРЕЛА

Номер слайду 7

ЕТНОГРАФІЧНІ ДЖЕРАЛА

Номер слайду 8

ЗОБРАЖУВАЛЬНІ ДЖЕРЕЛА

Номер слайду 9

Близько 5 тис. років тому винайшли писемність.

Номер слайду 10

Палеографія – наука, що вивчає історію письма, матеріали та знаряддя для письма, зміни в написанні літер, способи оздоблення рукописних книг.

Номер слайду 11

«Де зберігаються писемні історичні джерела?» АРХІВИ документальні матеріали БІБЛІОТЕКИ книги

Номер слайду 12

АРХІВИ

Номер слайду 13

БІБЛІОТЕКИ

Номер слайду 14

Першу відому в Київській державі бібліотеку, вірніше книгосховище, заснував при Софіївському соборі князь Ярослав Мудрий.

Номер слайду 15

Найстарішою з діючих в Україні бібліотек є Наукова бібліотека Львівського університету, заснована у 1608р.

Номер слайду 16

Найбільшою бібліотекою в Україні є Центральна наукова бібліотека Академії Наук України ім.. Вернадського у Києві.

Номер слайду 17

Є чотири види історичних джерел – це …, …, …, … . Близько … тис. років тому винайшли писемність. В давнину люди писали на …, який виготовляли зі шкіри тварин. Також писали на корі дерев, це називали … грамоти. Наука, що вивчає історію письма, матеріали та знаряддя для письма, зміни в написанні літер, способи оздоблення рукописних книг – це … . Слово …, означає «те, що пов’язане, скріплене разом». Писемні історичні джерела зберігаються в … та … .

Номер слайду 18

Опрацювати матеріал підручника ст. 26-27, параграф 22. Письмово в зошиті зап. 3(стрічка часу).

ppt
Додано
6 липня 2018
Переглядів
8625
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку