Екологічна генетика людини вивчає вплив чинників довкілля на спадковість.
Номер слайду 3
Вперше її принципи сформулював у 1960-х роках Едмунд Бріско Форд як про генетику популяцій в природних умовах.
Номер слайду 4
Основи екологічної генетики людини лежать в загальнобіологічних закономірностях еволюції. Одна з теорій медичної генетики полягає в тому, що у всіх життєвих проявах дія будь-яких генів здійснюється в тісній взаємодії з факторами середовища.
Номер слайду 5
Протягом сотень тисяч років оточуюче людину середовище постійно змінювалася. До її змін людина пристосовувався як біологічний вид з широкою нормою реакції.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
При впливі несприятливих факторів навколишнього середовища на людину можуть спостерігатися небажані ефекти у вигляді:зміни спадкових структур (індукований мутаційний процес);патологічних проявів експресії генів у відповідь на специфічні фактори середовища;змін генофонду популяцій в результаті порушення генетичної рівноваги між основними популяційних процесами (мутаційним процесом, відбором, міграції, дрейфом генів).
Номер слайду 8
Ефекти 1-го типу - це мутаційний процес, індукований мутагенними факторами навколишнього середовища, що веде до підвищення темпів спадкової мінливості людини на індивідуальному і популяційному рівнях.
Номер слайду 9
Ефекти 2-го типу у людини проявляються на індивідуальному рівні у вигляді патологічних реакцій (хвороб), а на популяційному рівні - у вигляді більшою чи меншою пристосованості (адаптації, акліматизації).
Номер слайду 10
Ефекти 3-го типу - зміни генофонду популяцій є довготривалими і реалізуються через десятки і навіть сотні поколінь.
Номер слайду 11
Дані про потенційний вплив середовищних забруднень на спадковість людини і їх здатність пошкоджувати спадкові структури, репродуктивні функції, внутрішньоутробний розвиток справедливо викликають заклопотаність світової громадськості.
Номер слайду 12
Необхідні глибокі розробки в області екологічної генетики людини і заходи з охорони навколишнього середовища. Сучасні наукові методи істотно поліпшили оцінку шкідливих впливів факторів навколишнього середовища на спадковість людини. Оцінка ризику повинна постійно піддаватися корекції, оскільки стають доступними нові генетичні технології, а також відбувається розвиток клітинної біології та інформаційних технологій.
Номер слайду 13
Важливість проблем, що вивчаються екологічної генетикою людини, з часом буде зростати і відносно, і абсолютно. По-перше, відносна значимість екогенетичної патології буде збільшуватися в міру поліпшення медичної допомоги та успішної боротьби з поширеними хворобами. Звичайні медичні заходи профілактики не знизять частоту екогенетичних хвороб.
Номер слайду 14
Важливість проблем, що вивчаються екологічної генетикою людини, з часом буде зростати і відносно, і абсолютно. По-друге, з часом можна очікувати збільшення екогенетичної патології в абсолютному вираженні, оскільки внаслідок науково-технічного прогресу будуть з'являтися все нові чинники, підвищиться специфічність нових виробничих умов і т.д.