Урок-гра української літератури у 10 класі Тема: Значення творчості І.Я. Франка Вічний революціонер Дух, наука, думка, воля Не уступить пітьмі поля, Не дасть спутатись тепер. Розвалилась зла руїна, Покотилася лавіна, І де в світі тая сила, Щоб в бігу її спинила, Щоб згасила, мов огень, Розвидняющийся день
Мета: оглянути вивчену поетичну спадщину І. Франка і його доробку прози, драматургії; виявити той великий «духовний імпульс», який подала діяльність митця у боротьбі за політичну незалежність і культурне збагачення України; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість; вміння узагальнювати, виділяти головне, суттєве із потоку інформації, раціонально використовувати навчальний час; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати повагу до І. Франка за його внесок у скарбницю української поезії, у розвиток української літературної, у світовий мистецький поступ.
II. Конкурс «Далі... Далі...» Кожній команді ведучим ставиться серія запитань, на які треба відповісти за одну хвилину. Виграє та команда, котра за цей час встигне відповісти на більшу кількість запитань; кожна правильна відповідь — 1 бал. Суддя-інформатор починає й закінчує конкурс звуковим сигналом за показаннями великого настінного годинника встановленого так, щоб це було видно і глядачам. Кожна відповідь — 1 бал.
III. Конкурс «Заморочки з діжки» Гравцям задаються питання, відповіді на які потребують творчої уяви, вміння логічно мислити, швидкості реакції, почуття гумору тощо. Під звуки музики учень виносить діжечку, з якої капітани команд по черзі виймають по 4 номерки з написаними на них завданнями. Кожна правильна відповідь — 2 бали.
3 Заморочка З якої поезії цей уривок? До якої збірки він ввійшов? У кожного чоло життя i жаль порили, I в оцi кожного горить любовi жар, I руки в кожного ланцi, мов гадь, обвили, I плечi кожного додолу ся схилили, Бо давить всiх один страшний якийсь тягар. («Каменярі»» збірка «З вершин і низин»).
4 Заморочка Герою, якого твору належать ці слова? Та назвати ім’я героя. «Я ? Вкрав тобі... Господи, що се зо мною? Чи весь світ догори ногами перевертається? Я, втоптаний у болото, обдертий з чести, супокою і поваги, зруйнований, зарізаний без ножа — я по—твойому, виходжу ще й злодієм?» Микола «Украдене щастя»
4 Заморочка Герою, якого твору належать ці слова? Та назвати ім’я героя. Вона жалується, що тираню її, що знівечив її життя! А я,коли погадаю, що з нею зав’язав собі світ і був змушений довіку закуватися в отсю канцелярійну тачку, – коли погадаю, що життя з нею не дало мені ані хвилини вдоволення, ані дня радості, нічого, що робить цінним наше життя, – коли погадаю те все і гляну на її пісну міну, на її скривлені вуста, на її холодні гадючі очі, то, здається, рвав би її на кавалки, микав би за коси, волочив би по землі, топтав би ногами! Ніякої муки не ощадив би їй, ніякої ганьби, ніякого пониження, ніякого упідлення! Я не знаю, як я ще досі не одурів, наповняючись день у день від десятьох літ такою ненавистю і таким огірченням! Стальський «Перехресні стежки»
VI. Конкурс «Гонка за лідером» Проводиться аналогічно до гри «Блеф». Слово «блеф» означає «вигадка, неправда, розрахована на введення в оману кого-небудь». От і я буду намагатися увести вас в оману і по черзі ставити питання, що стосується життя та творчості І. Я. Франка. Питання починається зі слів: «Чи вірите ви, що ...». А ви повинні сказати або «так», або «ні». Ще краще буде, якщо ви зможете обґрунтувати свою відповідь. За однозначну відповідь ви отримуєте 1 бал, за обґрунтовану відповідь — 2 бали.