Презентація до уроку "Індійські міфи. Творення. Про створення ночі. Про потоп. Про золоті часи"

Про матеріал
Презентація дає можливість надати учням уяву про Індію за допомогою невеличкої екскурсії. Частково учні ознайомлюються з пантеоном індійських богів. Схема створення світу повинна бути допрацьована учнями. Діти читають виразно міф про створення світу. Міф про потоп читає учитель, якщо відсутній аудиозапис.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Індійські міфи Творення Про створення ночі Про потоп Про золоті часи

Номер слайду 2

Індія на карті світу Прапор Індії Герб Індії Індія – країна міфів, загадок і скарбів

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Тадж - Махал — монумент, розташований за два кілометри від міста Агра, на березі річки Джамна. Збудований імператором Шах Джахан Мугалом як мавзолей для своєї персидської дружини Мумтаз-Махал. Будівництво зайняло 22 роки (з 1630 по 1652 рік). Архітектура Індії

Номер слайду 5

Храм Лотоса - бахаїстський храм, розташований у місті Нью-Делі в Індії. Будівництво почалося в 1978 році та було завершене 22 грудня 1986 року. Архітектор храму - Фаріборз Сахба, канадець іранського походження. Раніше на місці споруди цього храму розташовувалося селище Баха-Пур. Центральний зал храму має діаметр 75 метрів, висота 31 метр, місткість — 1300 місць. Зараз храм є відомим символом міста

Номер слайду 6

Жаданою землею, якої так прагнула душа поета, була Індія, країна дивовижна, країна екзотичної природи та унікальної культури. На слайдах ми побачили лише маленьку крітху того, що є елементами індійської культури. Більше ви дізнаєтеся з уроків історії, географії, а сьогодні ми поговоримо про індійську міфологію. Дивовижна Індія Глянь, о душе моя, — ось жадана земля. Ось земля споконвічна прочан. Ось безмежжя долин, де річок в'ється плин, Ось замислених гір караван. Рабіндранат Тагор

Номер слайду 7

Індійська міфологія У різні часи індійці поклонялися різним богам. Найважливішими для них були: Брбхма — бог-отець, прабатько всього і всіх, один із трьох правителів Усесвіту. Вншну та Шъва — теж правителі Всесвіту разом із Брахмою. Крім того, дуже популярними були: Індра — бог грози та грому. Варэна — бог океану й володар заходу, Вівбсват — бог сонця й прабатько смертних людей. Агнн — бог вогню. Кубйра — бог багатства, цар царів і володар півночі. Серед богів-жінок давні індійці шанували Бдіті —матір світлих богів, Дбну — матір могутніх велетнів, Днті — матір грізних демонів, Кблі — богиню війни. Як і в міфах інших країн, в індійській міфології були істоти, які чинили спротив богам, шкодили людям. Це змієподібні страховиська бсури. демони та велетні. І хоча за походженням вони були старшими братами богів, проте потім стали їхніми запеклими ворогами, борючись за панування над світом. Боротьба добра і зла, природні стихії та їх подолання, людське життя — традиційні теми індійських міфів. Індійська міфологія стала основою для однієї із найдавніших релігій світу - ведичної (Веди у перекладі з санскриту означає - знання), що склалася понад чотири тисячі років тому. Уява давніх індійців створила понад три мільйони богів! Ведичне багатобожжя трансформувалось в «індуїстську трійцю» — Брахма (творення), Вішну (збереження), Шива (руйнування).

Номер слайду 8

Брахма Вішну Шива

Номер слайду 9

В. Куш. Світанок в океані Чотириликий Брахма. Скульптура. X cт. (Камбоджа) Виразне читання давньоіндійського міфу про творення світу «Золоте яйце» (підр. с. 19) . Як і в багатьох міфах інших народів, створення світу в Індійській міфології пов'язане з верховним божеством — Брахмою, а його походження обумовлено чарівним предметом — першопочатком усього — Золотим Яйцем (за іншою версією Лотосом).

Номер слайду 10

Хаос Вода Вогонь (сила тепла) Золоте яйце Прабатько Брахма Шестеро синів Брахми, породжених силою думки Сьомий син Дакша Донька Віріні Продовжте схему за текстом, наданим у підручнику Модель створення світу за давньоіндійським міфом про творення світу «Золоте яйце»

Номер слайду 11

Міф про створення ночі Коли Яма помер, його сестра й кохана дружина невтішно плакала, і не було меж її горю. Марно боги намагалися полегшити страждання Ямі. На всі вмовляння вона лише відповідала: «Але ж він помер тільки сьогодні!» А тоді не було ще ні дня, ні ночі, ніхто не вів відлік часу. Боги сказали: «Так вона його ніколи не забуде. Ми створимо ніч!» І вони створили ніч. І ніч минула, і настав день. І Ямі забула померлого чоловіка. Тому кажуть: «Зміна дня і ночі приносить забуття горю». (За переказом Ольги Бондарук) У міфі йдеться про смерть чоловіка, якого звали Яма. Він був сином Вівасвата й уважався першим смертним чоловіком на землі, а після смерті став володарем царства смертних, богом смерті. У формі міфу давні індійці намагалися пояснити існування дня і ночі, життя і смерті, а також такого важливого для людей поняття, як час. — Як ви думаєте, чому пояснення природного стану ночі здійснюється на моральному прикладі? — Який афоризм увійшов у широкий ужиток з міфу про створення Ночі?

Номер слайду 12

Слухайте уважно й подумайте: - Як у міфі відображено життя природи? Якою постає людина в міфі? - Визначте складники сюжету міфу. Міф про потоп У давнину Індія потерпала від різних природних стихій, під час яких люди боролися за виживання. Це знайшло відтворення в міфі про потоп. У цьому міфі людина дослухається до природи, а тому має шанс вижити. У міфологічній формі давні індійці утверджували, з одного боку, залежність людини від природи, а з іншого — здатність людини жити в злагоді з нею, відроджуватися разом із природою.

Номер слайду 13

Мбну, син Вівасвата, оселився самітником на землі поблизу південних гір. Якось уранці, умиваючись, він побачив у воді маленьку рибку. Ураз рибка промовила: — Допоможи мені вижити, і я врятую тебе. — Від чого ти рятуватимеш мене? — запитав здивований Ману. І тоді рибка сказала: — Настане потоп для всіх живих істот. Від нього я тебе й урятую. — Як же мені допомогти тобі вижити? І рибка пояснила: — Нам, рибам, доки ми невеликі на зріст, звідусіль загрожує смерть. Одна риба поїдає іншу. Ти спочатку тримай мене в глечику, а коли я виросту, викопай ставок і пусти туди. Коли ж підросту ще більше, віднеси мене до моря, бо тоді смерть вже не загрожуватиме мені. Ману так і зробив. З часом рибка справді виросла й стала велетенською рибою з рогом на голові, а це, як відомо, одна з найбільших риб на землі. І Ману випустив її в море. На прощання риба сказала: — У такому-то році буде потоп. Ти зроби корабель і чекай на мене. А коли потоп почнеться, зійди на корабель і я врятую тебе.

Номер слайду 14

Того ж року, який назвала риба, Ману побудував корабель. Коли на землі почався потоп, риба припливла за Ману. Виконуючи її накази, Ману взяв із собою насіння найрізноманітніших рослин. Потім він прив'язав шнур до рога риби, і вона швидко потягла корабель уперед бурхливими водами океану. Не стало видно землі, неможливо було визначити, де яка сторона світу; тільки вода оточувала їх з усіх боків. Люті вітри розгойдували корабель. Але риба все пливла та пливла вперед водяною пустелею й нарешті привела корабель Ману до найвищої гори Гімалаїв. Тут вона сказала: — Я врятувала тебе. Прив'яжи корабель до дерева, але будь обережним. щоб вода не змила тебе. Ступай на землю поступово, як спадатиме вода. Ману послухався поради риби. З тих часів те місце в північних горах називається «Спуск Ману». А потоп змив усіх живих істот. Один Ману залишився, щоб продовжити рід людський на землі. (За переказом Ольги Бондарук)

Номер слайду 15

Міф про золоті часи Як і в інших міфах різних народів, в індійській міфології закарбовані уявлення давніх людей про гармонію світу, мрія про щасливе життя. Це головна думка міфу про золоті часи. Ті люди робили все. що заманеться, і були щасливі. Не було в них ні закону, ні беззаконня, і не було між цими людьми жодних відмінностей... Не було тоді розрізнення за кастами та способом життя, не було змішання мов. У своїх діях люди того часу не керувалися любов'ю чи ненавистю один до одного. Від народження вони були однаково гарними та довголітніми, не поділятися на вельможних і низьких, були щасливі й не сумували.

Номер слайду 16

Велетенська риба рятує Ману Брахма з'являється з лотоса Бесіда за змістом міфів про творення світу — Детально перекажіть давньоіндійський міф про творення світу, спираючись на створену вами схему. — Кому належить, за міфом, право першотворення? — Що передувало появі Брахми? — Завдяки чому (за міфом) утворився зародок життя?

Номер слайду 17

Домашнє завдання Прочитайте давньоєгипетський міф про Тефнут. Подумайте, хто з героїв прочитаних міфів сподобався вам найбільше.

ppt
Додано
24 вересня 2020
Переглядів
13589
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку