Але є інша група казок, героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, вступають у двобій зі злом та брехнею. Такі казки пов’язані обов’язково з чарами і дивовижними перетвореннями. Це — чарівні казки. Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки разом із казкою «Кирило Кожум’яка».
Читаючи твори цього розділу, ви будете: • пізнавати народну мудрість; • збагачувати своє мовлення образними, влучними висловами; • досліджувати, як побудовано твори, що є особливого в кожному з них; • визначати позитивні й негативні якості дійових осіб; • висловлювати своє ставлення до прочитаного.
КИРИЛО КОЖУМ’ЯКА Українська народна казка Колись був у Києві князь. І був коло Києва змій. Щороку посилали цьому змієві дань: давали або молодого парубка, або дівчину. Ото прийшла черга вже й до дочки самого князя. Нічого робити, — коли давали городяни, треба і князеві давати. Досліджуємо текст. Кирило Кожум'яка (українська народна казка). Читання тексту вчителем.
Послав князь свою дочку в дань змієві. А дочка була така хороша, що й сказати не можна. То змій її і полюбив. От вона раз до нього підластилася та й питається: — Чи є, — каже, — на світі такий чоловік, щоб тебе подужав? — Є, — каже, — такий у Києві над Дніпром. Як затопить у хаті, то дим
аж під небеса стелиться, а як вийде на Дніпро мочити кожі (бо він кожум’яка), то не одну несе, а дванадцять разом, і як набрякнуть вони водою в Дніпрі, то я візьму та й учеплюсь за них — чи витягне-то він їх? А йому байдуже: як поцупить, то й мене з кожами трохи на берег не витягне. От того чоловіка тільки мені й страшно.
«Отак і так, — пише, — у вас, батенько, є в Києві чоловік, на ймення Кирило, прозивається Кожум’якою. Благайте ви його через старих людей, чи не схоче він із змієм побитися, чи не визволить мене, бідну, з неволі. Благайте його, панотченьку, і словами, і подарунками, щоб не образився він за яке незвичайне слово!».
Написала так, прив’язала під крильцем голубові та й випустила у вікно. Голубок злинув під небо та й полетів додому, на подвір’я до князя. А діти саме бігали по подвір’ю та й побачили голуба. — Татусю, татусю! — кажуть. — Чи бачиш — голубок від сестриці прилетів? Князь спершу зрадів, а далі подумав та й засумував:
Як же б до нього приступитися, щоб не образився та послухав? Ото сяк-так порадилися та й послали до нього малих дітей. Ті як прийшли, як почали просити, як стали навколішки та як заплакали, то й сам Кожум’яка не витерпів, заплакав та й каже: — Ну, це ж уже для вас зроблю. Пішов до князя.
так йому жарко, і поки збігає до Дніпра, щоб напитися, та вскочить у воду, щоб охолодитися трохи, то Кожум’яка вже й обмотався коноплями та смолою добре обсмолився. Ото вискакує змій з води і що розженеться проти Кожум’яки, то він його булавою луп та луп, аж луна йде! Бились-бились, аж іскри скачуть.
Підготуйтеся стисло переказати казку за складеним планом. Кирило Кожум'яка. План1. Князь віддає свою дочку змієві.2. Князівна шле вісточку додому.3. Князь отримує лист з голубом.4. Прохання Кирилу про визволення князівни.5. Двобій Кожум'яки зі змієм.6. Перемога Кирила Кожум'яки. Попрацюйте разом.