Тема уроку: Василь Голобородько “Цвіркунові скрипочки”
Номер слайду 6
Мета уроку: навчальна: познайомитися із життям та творчістю В. Голобородька, з поняттям «вільний вірш»; допомогти усвідомити своєрідну форму й глибинний зміст даної поезії; — розвивальна: розвивати навички виразного читання вільних віршів, їхнього аналізу, висловлювання власної думки щодо прочитаного; — виховна: виховувати любов до природи, пошану до рідної мови.
Номер слайду 7
БІ́ЛИЙ ВІРШ – вірш без рим “Рукавичка” Загубив рукавичку. Підняв. Якби не підняв — почалася б казка.
Номер слайду 8
Біографічна довідка Знайомтесь, Василь Іванович Голобородько – український поет.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Васи́ль Іва́нович Голоборо́дько говорив: «Вірші поглиблюють наші знання про світ. Але треба багато знати, читати, бо тільки на цьому ґрунті вірші писатимуться потім самі по собі. Людей без такого досвіду, мабуть, немає. Але у всіх він різний. Діти теж мають цей досвід…»
Номер слайду 12
Музична фізкультхвилинка «Морозиво».
Номер слайду 13
Робота над віршем “Цвіркунові скрипочки” Словникова робота Футляр - коробка, ящик або чохол, куди кладуть певну річ для зберігання, захисту її від механічного пошкодження, запилення тощо. Залежно від призначення, існують футляри для окулярів, прикрас, монет, ручок, ключів, фотоапаратів. Футляри виготовляються з металу, пластику, шкіри, штучної шкіри або текстилю. Усередині футляр, зазвичай, оббитий м'яким матеріалом — замшею, велюром, шовком або шкірою.
Номер слайду 14
Послухайте вірш Цвіркунові скрипочки Цвіркуни, А вдень ми не помічаємо іще й вечір не настане, тих скрипок - вже виграють цвіркуни ховають їх на скрипочках. у трав'яні футляри. В. Голобородько
Номер слайду 15
- Чи знаете ви, чому деяких комах називають цвіркунами? - Чи доводилося вам бачити цвіркунів? Чи чули ви їхній спів? Цвіркун, мабуть, рідкісний приклад винятків серед комах, що викликає у людей не відразу (як наприклад, ті ж таргани), а навпаки симпатію, цікавість. Його мелодійний спів з давніх часів асоціювався з домашнім теплом, затишком, комфортом. Неспроста, адже цвіркун – найулюбленіший герой багатьох казок. Назва цієї комахи походить від грецького слова «співак». Якщо ж вдатися до наукової класифікації то цвіркуни, як і їх родичі – коники, відносяться до групи довговусих прямокрилих комах, названих так завдяки володінню довгими вусами, прямими крилами.
Номер слайду 16
Як співає цвіркун Співають (а точніше грають) у цвіркунів виключно самці. Вони мають особливий звуковий апарат, здатний видавати «фірмові» цвіркунові трелі. Сам звуковий апарат цвіркунів подібний за структурою з таким же апаратом у коників, але він ще більш складний. Звук цвіркунів видається завдяки тертю особливої жилки, яка по суті виконує функцію смичка, об ліве надкрильце цвіркуна.
Номер слайду 17
- Коли й чому розпочинають свій концерт цвіркуни? Підтвердьте словами з тексту. Чому людина не помічає скрипок у цвіркуна? Як автор говорить про це у вірші? Вийдіть погожого вечора на подвір'я та послухайте їхній спів. - Які емоції він викликав у вас?
Номер слайду 18
Номер слайду 19
Домашнє завдання Виразно читати вірш. (стор. 6) Намалювати цвіркуна, що грає на скрипці, таким, яким ви його уявили.
Номер слайду 20
Підсумок уроку — Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці? — Що вас найбільше зацікавило, а що вразило? — Що було незвичного у читанні віршів?