В.В. Биков. «Альпійська балада». Особливості сюжету і композиції повісті.
Номер слайду 4
Свою творчість Биков присвятив темі війни. На запитання, чому так сталося, він відповідав: “Напевне, тому що минула війна була всеосяжною і там усьому було місце...”
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Нагороди Народний письменник Білорусі (1980), Герой Соціалістичної Праці (1984). Державна премія (1986). Ленінська премія (1986).
Номер слайду 7
За творами Бикова зняті фільми: «Третя ракета» (1963) «Альпійська балада» (1966) «Дожити до світанку» (1975) «Вовча зграя» (1976) «Обеліск» (1977) «Сходження» (за повістю «Сотников», 1977) «Знак біди» (1985)
Номер слайду 8
МОГИЛА ВАСИЛЯ БИКОВА
Номер слайду 9
СТРАХІТТЯ ВІЙНИ
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Номер слайду 12
- Яке почуття домінує у вас, коли ви повторно переглядаєте кадри зйомок концтаборів та проектуєте такі події на власне життя?
Номер слайду 13
ПРОБЛЕМАТИКА ТВОРІВ В.БИКОВА Головне в творах Бикова є не подія війни, а людська реакція на цю подію, і головною проблемою його творів є проблема подолання страху.
Номер слайду 14
Первинне читацьке сприйняття: - Як читали цей твір ви?
Номер слайду 15
- Коротко розкажіть про героїв. Хто вони?
Номер слайду 16
Визначення жанрової приналежності твору. Повість –прозовий жанр описово – оповідного типу, в якому життя подається у вигляді ряду епізодів з життя героя, середня епічна форма, яка показує етап життя героя. В ній: - описано низку епізодів, які складають період життя головного персонажа; - більше подій і діючих осіб, ніж в оповіданні.
Номер слайду 17
Драматичний діалог (зображення романтичного двомир’я: почуття, бажання людини перебувають в протиріччі з оточуючою дійсністю. Зображення конкретних історичних обставин, з якими співвіднесені вчинки героїв Історична тема, трагізм Звернення до вічних ідеалів кохання і краси Реалістичне Романтичне «Реалістичне та романтичне у творі»
Номер слайду 18
ТЕМА ТВОРУ Історія життя російського солдата Івана Терешка та італійської дівчини Джулії, долі яких перетнулися в концтаборі. Тема самовідданого й зворушливого кохання, що спалахнуло в тяжкий час війни, — одна з центральних у творчості В. Бикова.
Номер слайду 19
ДВІ СЮЖЕТНІ ЛІНІЇ Перша – минуле Івана Терешка, його участь у боях, поранення, госпіталізація, втечі з концтабору, оточення й полон; друга – колізії втечі з табору і кохання Івана й Джулії.
Номер слайду 20
Часові пласти у творі Теперішнє – лист героїні, яка залишилась жити. Минуле – поневіряння білоруського солдата й італійської дівчини під час втечі з концтабору.
Номер слайду 21
Спроба перейти Альпи й дістатися до партизан Пам’ять кохання Три втечі Івана з полону Подвиг в ім’я кохання Спогади героїв про те, що з ними відбувалося під час війни Макова галявина Есесівці з собаками Відродження змертвілої душі героя Зруйнований завод Зустріч Івана й Джулії Полон, голод, приниження Світ кохання Світ війни Художні світи повісті
Номер слайду 22
Літературознавча довідка Художній час Художній простір
Номер слайду 23
Художній час у повісті - події ІІ світової війни. Події розгортаються як у хронологічному порядку (утеча Івана й Джулії, історія їхнього кохання), так і в ретроспективному плані, тобто з поверненням у минуле. Картини воєнного життя героїв переплітаються з їхнім довоєнним минулим.
Номер слайду 24
Художній простір у повісті – Австрійські Альпи. На тлі пейзажу відбувається формування характерів, зароджується кохання і трагічна розв’язка. Художній простір символізує не тільки психологічний стан головного героя, а й світ під час війни - пекельний світ.
Номер слайду 25
Рефлексивний екран Сьогодні я дізнався… Було цікаво… Було важко… Я відчув, що … Я навчився… Урок дав мені для життя… Мені захотілося…
Номер слайду 26
Домашнє завдання: Дати письмову відповідь на запитання «В чому ви вбачаєте завдання письменника, який пише про війну?» (Завдання на випередження). Дібрати цитати до характеристики образів Івана та Джулії.