Презентація до уроку української мови для 6 класу на тему "Власні та загальні назви. Велика літера й лапки у власних назвах". Презентація є прекрасним засобом візуалізації навчального матеріалу.
ВЛАСНІ ТА ЗАГАЛЬНІ НАЗВИ. ВЕЛИКА ЛІТЕРА Й ЛАПКИ У ВЛАСНИХ НАЗВАХ Підготувала вчитель української мови та літератури Андрущенко І.А.
Номер слайду 2
7 6 5 4 3 2 1 КРОСВОРД
Номер слайду 3
ВЛАСНІ ТА ЗАГАЛЬНІ НАЗВИ. ВЕЛИКА ЛІТЕРА Й ЛАПКИ У ВЛАСНИХ НАЗВАХ
Номер слайду 4
Мета уроку: поглибити знання учнів про лексичне значення іменника, удосконалити вміння розрізняти власні та загальні назви; розвивати творчі вміння, логічне мислення, увагу; виховувати інтерес та любов до навколишнього світу, до рідного краю.
Номер слайду 5
Епіграф уроку Сумщино – край озер блискучих, Лісів густих, хлібів пахучих, Колиско геніїв людських, Ти назавжди в думках моїх! Борзаниця Д.
Номер слайду 6
Видатні люди Сумщини
Номер слайду 7
Для Пантелеймона Куліша дорогими були Вороніж, хутір Маковка, річка Шостка, Есмань. "Наш край письменник в своїх творах називав не інакше, як "Сівера", наприклад, в романі "Чорна рада". В іншому історичному романі "Северяки", який побачив світ, щоправда, під назвою "Алексей Однорог", він подає картини соціальної боротьби в Сіверії 17 століття. На сторінках твору показано хутір Чорні Лози, (до речі, і хутір, і його назва збереглися донині), де мешкає "народ-хохол". Численні хлібні скирти, круторогі воли, міцні будівлі - все це говорить про достаток, заможність місцевих жителів. Чорні Лози Куліша — це база посеред неспокійної, бунтівної Сіверії. А душа хутора - 120-літній Прокл Заболотний. В основному через його образ Куліш намагається ідеалізувати хутірний уклад життя ".
Номер слайду 8
Пантелеймон Куліш
Номер слайду 9
На нашому північному небі привертають увагу сім зірок, які утворюють сузір’я Великої Ведмедиці, або Великого Воза, як його називають у нас у народі. Біля Великої Ведмедиці розташувалась Ведмедиця Мала. У нас її звуть Ківш. Є ще на нашому небосхилі Мисливець, Рак, Скорпіон, Золота Риба, Лебідь і Ліра (З книги «Про що розповідають зорі»).
Номер слайду 10
Номер слайду 11
І група робота з фізичною картою світу Завдання: виписати по кілька іменників - власних назв: Європейські країни: …… Острови: ……. Моря: ……. Річки: ……. Гори: ……. Скласти речення з однорідними членами. Пояснити розділові знаки, накреслити схему речення
Номер слайду 12
ІІ група робота з картою України Завдання: виписати по кілька іменників - власних назв: Обласні міста: …. Півострів: …. Річки: ……. Моря: …… Гори: …….. Скласти речення з узагальнювальним словом після однорідних членів. Пояснити розділові знаки, накреслити схему речення
Номер слайду 13
ІІІ група робота з картою Сумської області Завдання: виписати по кілька іменників - власних назв: Районні центри: ……. Села: ……… Річки: …… Скласти речення з узагальнювальним словом перед однорідними членами. Пояснити розділові знаки, накреслити схему речення
Номер слайду 14
ІV група робота з картою Шосткинського району Завдання: виписати по кілька іменників - власних назв: Села: ….. Річки: …. Озера:…. Яруги:….. Скласти речення з узагальнювальним словом перед однорідними членами. Пояснити розділові знаки, накреслити схему речення
Номер слайду 15
МОВНІ ШАРАДИ Вживаюся я тільки в однині - коротке слово з невеселим змістом. Додайте літеру - і в множині одразу стану слобожанським містом. Який я іменник?
Номер слайду 16
- Ой, цікаве слово! - каже Ніна. В словнику, як хочеш, перевір: напиши з великої - країна, а з малої - головний убір. Що це за слово?
Номер слайду 17
Складіть речення з іменниками так, щоб в одному випадку вони виступали як загальні назви, а в іншому – як власні. 1. «Хімік» - хімік. 2. «Шанс» - шанс. 3. Вовк – вовк.
Домашнє завдання 1. Повторити матеріал на с. 130. 2. Виконати вправи 229 (усно), 230(письмово) АБО скласти твір на тему «Відомі люди мого краю», використовуючи власні назви.