Урок побудовано у формі змагання, які допомагають поглибити знання учнів про творення й правопис складних і складноскорочених слів; формувати вміння й навички правильно писати складноскорочені слова; розвивати творчі вміння використовувати складноскорочені слова при побудові власних висловлювань; збагачувати словниковий запас учнів; відпрацьовувати навики роботи в групі.
Конспект уроку-змагання
з української мови в 6 класі
«Творення і правопис складноскорочених слів»
Підготувала
вчитель української
мови
Дудова Л.О.
Мета:
- навчальна: поглибити знання учнів про творення й правопис складних і складноскорочених слів; формувати вміння й навички правильно писати складноскорочені слова; - розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати складноскорочені слова при побудові власних висловлювань;
- розвивальна: розвивати навички грамотного письма; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу збагачувати словниковий запас учнів; відпрацьовувати навики роботи в групі;
- виховна: виховувати інтерес до української мови, української символіки.
Тип уроку: практичне застосування знань, вмінь та навичок.
Форма уроку: гра-змагання.
ХІД УРОКУ
Сію дитині
В серденьку ласку.
Сійся-родися,
Ніжне “будь ласка”,
Вдячне “спасибі”,
“Вибач” тремтливе, -
Слово у серці –
Як зернятко в ниві.
“Доброго ранку!”,
“Світлої днини!” –
Щедро даруй ти
Людям дитино!
Мова барвиста,
Мова багата,
Рідна і тепла,
Як батьківська хата.
II. Мотивація пізнавальної діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
ІІІ. Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими
2. Якщо складноскорочені слова є загальними назвами, то їх пишемо з малої
літери, наприклад: медколедж, завгосп, начсклад, зоопарк.
4. Скорочення змішаної форми (сполучення ініціальної абревіатури з усіченою частиною слова) пишемо разом тоді, коли воно при читанні вимовляється як одне слово: санбат.
5. Разом пишемо складноскорочені назви, які є частковими скороченнями всіх складових компонентів (універсам) чи поєднанням скорочень та повних слів (медінститут).
ІУ. Закріплення практичних вмінь та навичок, роботи в групі.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
дошки – один представник.
І тур: теоретичний.
Завдання для команд:
ІІ тур: словотворчий.
Від наведених словосполучень утворіть складноскорочені слова.
1. Головний бухгалтер, автобусний вокзал, засоби масової інформації, атомна електрична станція, Українська академія аграрних наук
2. Дитяча музична школа, державний бюджет, державна автомобільна інспекція, Українська повстанська армія, завідуючий гаражем.
ІІІ тур: творчий.
Утворити якомога більше слів зі словами іншомовного походження:
ІУ тур: орфографічний.
Утворіть нові слова від поданих слів, замінивши їх одним словом.
У тур: корекційний.
Виправте помилки у творенні та правописі складних слів:
УІ тур: мовленнєвий.
Напишіть міні-твір на тему «Золота осінь», використовуючи в ньому якомога більше складних слів на позначення предметів та їх ознак.
Оголошення результатів змагань, команди-переможця.
V. Систематизація й узагальнення вивченого
VІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання (на вибір).