Взаємоперевірка самостійної роботи. Картка 1 1. Юнь промчалась в росяній долині по мостах на буйному коні (А. Малишко). 2. Тепер по вулицях ми бродим, не повертаючи назад (М. Рильський). 3. І біля отчого порога усе цвітуть кохані сни (А. Малишко). Картка 2 О дванадцятій годині;чекати біля входу;за два кроки; через хвилювання;оплата за домовленістю.
Розподільний диктант із ключем. Записати сполучення слів із прийменниками у два стовпчики: у перший – із непохідними прийменниками, у другий – із похідними. Визначити, від яких частин мови утворилися похідні прийменники. Із-за хмар, до зірок, біля села, понад лісами, між ракет, незважаючи на гомін, через плече, відповідно до графіка.
Номер слайду 6
Ключ Підкресліть останню літеру останнього слова у сполученнях слів і по вертикалі прочитаєте назву поеми Т. Шевченка, яку він присвятив В. Жуковському на пам’ять про свій викуп із кріпацтва.
Номер слайду 7
Відповідь. Поема «Катерина»
Номер слайду 8
Робота в парах. Творче конструювання. З поданими словами скласти й записати речення. З’ясувати синтаксичну роль цих омонімічних слів. Указати на відмінки іменників або займенників, з якими вжито похідні прийменники. Край (іменник) — край (прийменник);коло (іменник) — коло (прийменник); протягом (іменник у формі О. в.) — протягом (прийменник);назустріч (прислівник) — назустріч (прийменник); навколо (прислівник) — навколо (прийменник).
Номер слайду 9
Кодовий диктант. Названі учителем прийменники позначити цифрами: 1-непохідні прийменники;2-похідні прийменники, утворені з кількох непохідних; 3-похідні прийменники, утворені від іменників; 4-похідні прийменники, утворені від прислівників; 5-похідні прийменники, утворені від іменників чи прислівників у поєднанні з непохідним прийменником.
Номер слайду 10
Відповідь 5,4,1,2,3,5,4,3,2,4,2,1. На відміну від, навколо, через, попід, край, слідом за, напроти, протягом, з-поза, внаслідок, з-поміж, перед.
Номер слайду 11
Гра «Хто швидше»У кожному рядку знайти зайвий прийменник. Вибір пояснити. Поза, посеред, перед, поміж. Задля, край, з-за, понад. У зв’язку з, навколо, незважаючи на, відповідно до. Протягом, під час, кінець, коло.
Номер слайду 12
Номер слайду 13
«Незакінчене речення»Сьогодні мені найцікавіше було… . Мені б хотілося надалі навчитися… .
Номер слайду 14
Домашнє завдання. Обов’язкове. Вивчити теоретичний матеріал за підручником (§34, с.240). На вибір. 1. Виписати з «Кобзаря» Т. Шевченка 4–5 речень із похідними прийменниками, утвореними різними способами. 2. Письмово виконати вправу 459 (с.241 підручника).