Презентація до уроку П. Куліш «Чорна рада» — перший український історичний роман

Про матеріал
Мета: дати загальну характеристику першому україномовному історичному роману П. Куліша: з’ясувати ідейно-тематичну спрямованість, жанр, композицію та сюжет, історичні передумови створення хроніки;
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Т.Л. Сергєєва вчитель української мови і літератури ОЗ ЧСШ І – ІІІ ступенів

Номер слайду 2

Роман – значний за обсягом епічний прозовий твір (рідко віршований), у якому широко розгортаються події й докладно змальовується життя персонажів упродовж тривалого часу.

Номер слайду 3

Історичний роман – роман, у якому відтворюються події минулих часів, розповідається про життя видатних культурних, державних діячів. Мета історичного роману – передати загальний колорит зображуваної епохи, висловити ідеї, цікаві для сучасного читача. Тому розповідь про справжні події може доповнюватися художнім вимислом.

Номер слайду 4

Роман-хроніка – роман, у якому послідовно викладаються події певної історичної епохи, використано документальні джерела. Основне історичне джерело роману П.Куліша “ Чорна рада ” – літопис Самовидця.

Номер слайду 5

Роман П. Куліша "Чорна рада". Хроніка 1663 року" -  помітне досягнення української історичної прози ХІХ ст. У ньому використані як численні історичні джерела, так і народнопоетичний матеріал. У прагненні до точної хронолізації подій, відтворення соціально-історичного змісту епохи автор домігся значних успіхів (показ суперечностей між козацькою старшиною і рядовим козацтвом та селянством, прагнень народних мас до соціальної рівності). Джерела: козацькі літописи Самовидця і Грабянки Жанр: перший історичний роман в українській літературі. Роман-хроніка

Номер слайду 6

Проблематика: Боротьба за владу (Сомко і Брюховецький); Батьки і діти (образи Шрама і Шраменка, Кирила Тура та його рідних); Кохання і подружнє щастя (образи Лесі, Петра, Кирила, Сомка); Роль державного діяча (образи Сомка і Брюховецького); Патріотизм і незалежність держави (образ старого Шрама); Ставлення влади до народу (образи кобзаря, Шрама, Сомка, Пугача); Боротьба добра і зла (образи Сомка і Брюховецького, Шрама, Череваня і Гвинтовки); Людина і народна мораль.

Номер слайду 7

Сюжет Дві сюжетні лініі:

Номер слайду 8

Образи роману План-характеристика 1. Історична постать Івана Брюховецького 2. Соціальне походження та вплив оточення на формування характеру Іванця ( в романі). 3. Суспільні моральні критерії, яких дотримувався Брюховецький, прийшовши до влади. а) погляди Іванця на долю України і на гетьманську булаву; б) метод його впливу на народ; в) ставлення гетьмана до політики Росії і до України та насущних проблем єдності й незалежності своєї Батьківщини. Іван Брюховецький

Номер слайду 9

Риси характеру Івана Брюховецького

Номер слайду 10

Яким Сомко Історична постать Якима Сомка (спільне та відмінне між історичною постаттю та літературним персонажем) План-характеристика образу а) виражав погляди козацької старшини (державний устрій); б) ставлення до запорожців (ставлення до Кирила Тура); в) козацька мораль і кохання; г) образ ідеального героя-страждальця (після поразки).

Номер слайду 11

Риси характеру Якима Самка безкомпромісний щодо свободи свого народу запальний, "як порох" ідеаліст

Номер слайду 12

А в нас над усе – честь і слава, військова справа, щоб і сама себе на сміх не давала і ворога під ноги топтала… слава ніколи не вмре, не поляже, лицарство козацьке всякому розкаже. Персонаж роману “Чорна рада” Кирило Тур.

Номер слайду 13

“Правда всюди нівечицця, а все колись визначицця”

Номер слайду 14

ppt
До підручника
Українська література 9 клас (Коваленко Л.Т., Бернадська Н.І.)
Додано
26 липня 2019
Переглядів
7279
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку