18 травня о 18:00Вебінар: Інтерактивний урок математики: алгоритми та приклади створення дидактичних матеріалів

Презентація до уроку "Тема кохання. Образи Оксани і Вакули. Роль фантастики в повісті"

Про матеріал
Оскільки урок починається з актуалізації засвоєного, презентація містить кілька запитань стосовно прочитаного твору. Вправа "Впізнай героя твору за ілюстрацією" допоможе оцінити учнів класу. Робота з текстом твору побудована за принципом "запитання - відповідь". Файл дещо "переважений GIF, але гіфки можна й замінити.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема кохання Образи Оксани і Вакули Роль фантастики у повісті

Номер слайду 2

Перевіряємо засвоєне Яку роль в житті і творчості М. Гоголя відіграла Україна? Що ви знаєте про дитинство і юність письменника? Під яким ім'ям її було видано? Назвіть твори, які увійшли до цієї збірки. Як побудовано повість “Ніч перед Різдвом”? Назвіть головних героїв повісті. Чи є серед них фантастичні істоти, які викликають жах?

Номер слайду 3

Впізнай героїв твору за ілюстрацією 4 5 6 2 3 1

Номер слайду 4

7 12 11 10 9 8 Пузатий Пацюк. 2. Оксана. 3. Солоха. 4. Вакула. 5. Катерина ІІ і Потьомкін. 6. Дяк. 7. Чорт. 8. Запорожці перед Катериною ІІ та Потьомкіним. 9. Кум Чуба і ткач. 10. Солоха і голова. 11. Солоха і Чуб. 12. Потьомкін.

Номер слайду 5

Продовжуючи світлу тему Різдва, сьогодні ми з вами вирушаємо до українського села Диканьки, де творяться дива, де зірки та місяць надзвичайно яскраво світять на різдвяному небі. Ми маємо продовжитити роботу над змістом тексту повісті «Ніч перед Різдвом». Наше завдання — з’‎ясувати, яку мету ставив автор, створюючи повість, який художній світ постає перед читачем, яке місце героїв у цьому світі, яке смислове навантаження несе національний колорит у творі для розкриття авторського задуму.

Номер слайду 6

Робота з текстом твору — Де відбуваються події твору? Поміркуйте, чому географічну назву автор виносить навіть у назву збірки? Образ Диканьки стає у творах збірки символом України, рідною землею автора. — Яку роль відіграє вказівка на художній час твору вже у назві: «Ніч перед Різдвом»? Різдвяна ніч — час чудес, час, коли можуть справдитися найсміливіші бажання та здійснитися найзаповітніші мрії. За віруваннями українців, ніч перед Різдвом вважалася сповненою магії, цього вечора багато ворожили, а то й заклинали. — Виразно прочитайте перший абзац повісті. Який світ постає у вашій уяві? Поміркуйте, чому автор починає опис ночі з неба? Автор зауважує, що для цього світу християнські цінності дуже важливі, саме небо дарує людям прекрасну чудову ніч у цей чарівний час.

Номер слайду 7

— Яким чином відьма, яка вилетіла із комина, доповнила картину чарівної ночі? З одного боку, образ відьми не дивує читача, адже різдвяна ніч — час незвичного та надприродного. З іншого боку, читач розуміє, що крім добрих людей ця ніч «випускає» на волю й нечисту силу. — Чому відьма починає збирати зірки з неба? Поміркуйте, що уособлюють зірки в різдвяну ніч? Це ніч народження Ісуса Христа, саме той епізод, де зірки вказували шлях волхвам до місця народження Боголюдини. Відьма, як представник диявольської сили, намагається зіпсувати людям свято. — Знайдіть опис чорта. У чому комічність цього образу? Поміркуйте, чому чорт Гоголя зовсім не страшний, а, навпаки, — смішний? Складається враження, що чорт просто маленька шкідлива істота, а не могутній дух пітьми. Автор навмисно принижує образ нечистої сили, щоб показати, що люди легко можуть подолати зло. Гоголь називає чорта німцем, і читач розуміє, що в Диканьці в основному живуть добрі люди з гарним почуттям гумору. Чорт скоріш сприймається як іноземець, а не як пекельне поріддя. Тому й висміяти його набагато простіше: разом із автором сміється сам народ, зневажає сили зла.

Номер слайду 8

— Чому чорт украв місяць? Щоб помститися ковалю Вакулі, який карикатурно зображує чорта на своїх картинах. — Чому з головним героєм Вакулою автор знайомить читача спочатку опосередковано? Авторові важливо, щоб у читача вже на початку твору склалася думку про головного героя. — Що повідомляє автор про Вакулу? Які риси характеру цього героя вважає важливими для своєї розповіді? Вакула молодий, гарний, сильний, закоханий. Автор створює привабливий образ справжнього українського парубка, наділяє його християнськими чеснотами. Окрім того, Вакула активний борець із силами зла, адже чорт саме йому хоче помститися.

Номер слайду 9

— Що читач дізнається про Оксану? Чому характеристика героїні на початку повісті досить скупа? Автор повідомляє про героїню тільки те, що вона — красуня та єдина дочка козака Чуба. Напевно, краса — єдина приваблива риса Оксани. — Чи випадково такий добрий та побожний парубок є сином відьми Солохи? Автор підкреслює, що добро та зло завжди йдуть поруч. Крім того, у свідомості народу нечиста сила живе серед добрих людей. — Виразно прочитайте портретну характеристику Оксани. Що саме в її зовнішності вказує на те, що перед нами — дівчина з народу? Чому автор акцентує увагу на цій деталі? Автор акцентує увагу на одязі дівчини, її багатих сорочках та стрічках, щоб не тільки розповісти читачам про побут українців, а й створити атмосферу національного колориту.

Номер слайду 10

— Виразно прочитайте монолог Оксани перед дзеркалом. Які риси характеру красуні здалися вам непривабливими? Чому? Згадайте «Казку про сплячу красуню та сімох богатирів» О. С. Пушкіна: образ цариці перед дзеркалом: Любе дзеркальце, скажи Та мій сумнів розв'яжи: Хто на світі наймиліший, Найгарніший, найбіліший? — Як ставилася Оксана до коваля Вакули? Чи можна сказати, що дівчина навмисно знущається над парубком та робить йому боляче? Підтвердьте текстом. — Чому Оксана привселюдно поставила перед Вакулою умову дістати їй черевички, що носить сама цариця? Як ви розцінюєте її вчинок? Оксана не тільки принижує Вакулу, а й дає йому зрозуміти, що зовсім не цінує його кохання.

Номер слайду 11

Гарна, найвродливіша дівчина Гарний, сильний, найкращий парубок Єдина дочка багатого батька, до праці не звикла Справжній майстер своєї справи, працьовитий та талановитий Прагнення бути в центрі уваги Прагнення залишитися наодинці з коханою Усвідомлення того, що весь світ крутиться навколо неї, жорстока Бажання зробити приємне коханій Самозакоханість Щире кохання Оксана Вакула Порівняльна характеристика образів Вакули і Оксани

Номер слайду 12

— Чому Вакула вирішив піти до Пузатого Пацюка? Як цей вчинок характеризує героя? Вакула демонструє свій сильний характер: від відчайдушного рішення вкоротити собі віку та загубити власну душу він відмовляється та починає шукати шляхи виконання завдання Оксани. Пузатий Пацюк славився на всю Диканьку тим, що знався з нечистою силою. — Чому чорту не вдалося перемогти Вакулу? Чиста та благородна душа Вакули не може бути віддана нечистій силі: бруд до неї не чіпляється, тому герой легко перемагає чорта та примушує підкоритися йому й слугувати. — Чому пустотлива красуня Оксана трохи засмутилася після того, як Вакула попрощався з нею й пішов геть? Яким чином автор показує динаміку цього образу? Оксана починає потроху розуміти силу почуття Вакули до неї. Під впливом цього почуття Оксана вперше подумала не про себе, а про когось іншого.

Номер слайду 13

— Як в епізоді з мішками, що залишив коваль, знайшли втілення народні різдвяні обряди? Прочитайте уривки, які вам видалися найсмішнішими. Комічні ситуації, що створює Гоголь на сторінках повісті, підсилюють враження оптимізму народу, його невичерпного гумору та фантазії. Автор ніби нанизує епізоди, що нагадують народні анекдоти. Це робить текст повісті яскравим, сповненим теплого гумору та веселого сміху. Як автору вдається показати складні стосунки між односельцями? Автор з гумором та симпатією описує ледачого Чуба, який образився на Солоху через «зраду», п’‎яничок кума з ткачем, жадібну та деспотичну кумову жінку, неповороткого голову, хитруватого дяка. Всі персонажі утворюють неповторний образ людини з народу з його чеснотами та вадами.

Номер слайду 14

— Яким був шлях коваля — реальним чи казковим, фантастичним? Які казкові образи зустрілися йому на шляху? Чому автор створює саме такий світ під час мандрівки Вакули до Петербурга? Як Вакула реагує на побачене? Вакула потрапляє до казкового світу, спостерігає за відьмами, чаклунами, чортами, що літають у різдвяному небі. Коваль сам набирає рис казкового героя, що має здійснити подвиг, щоб одружитися з «принцесою» Оксаною: «Все було видко; і навіть можна було примітити, як вихором промчав повз них, сидячи в горшку, чаклун; як зорі, зібравшися до гурту, гралися в піжмурки, як клубочився хмарою осторонь від них цілий рій духів; як чорт, що танцював при місяці, скинув шапку, забачивши вершника-коваля; як летіла, вертаючись назад, мітла, на якій, очевидячки, тільки-но їздила, куди треба, відьма...»)

Номер слайду 15

— Прочитайте опис Петербурга. Чиїми очима ми спостерігаємо за нічним життям великого міста? Чому автор вдається до такого прийому? Автор передає враження парубка з далекого українського села, що ніколи далеко не від’‎їжджав від рідної домівки. — Чому для Вакули цілком «реалістичний» Петербург стає більш казковим, ніж подорож небом верхи на чорті? Для Вакули фантастика та казка є реальністю, він живе серед старовинних легенд, вірувань у надприродне. Велике місто з його метушнею стає для парубка чимось неймовірним та фантастичним.

Номер слайду 16

Подорож Вакули. Те, що побачив коваль, казкові образи, що зустрілися на його шляху

Номер слайду 17

- Чому коваль приймає рішення піти до запорожців? Запорожці — ланка між його рідною домівкою та чужим світом, до якого потрапляє герой. Вакула побічно знайомий із запорожцями, що колись зупинялися в Диканьці. - Чому автор замовчує причину аудієнції запорожців у цариці? Автор підкреслює, що його місія — не передавати історичні факти, а розповідати різдвяну веселу історію. Історія запорожців, навпаки, сумна. - Яким чином у розмові Потьомкіна й запорожців підкреслюється зневажливе ставлення влади до свого народу? Підтвердите цитатами з тексту. - Про що мали попросити запорожці царицю? Не знищувати Запорозьку Січ. - Про що попросив Вакула?

Номер слайду 18

— Як на Оксану вплинула звістка про смерть Вакули? Чому дівчина, навіть не довіряючи місцевим пліткаркам, так засмутилася? Що відбувається в душі дівчини? Чи не нагадала вам героїня чимось Ебінізера Скруджа? Душа Оксани прокинулася для кохання, вона проходить шлях від самозакоханості до здатності кохати іншу людину. — Чому зранку в церкві усім жителям Диканьки не вистачало коваля? Навіщо автор акцентує увагу читачів на цьому факті? Вакула не просто порядний та чесний хлопець, він той, хто бореться з нечистою силою, зі злом. Автор наголошує, що Вакула є душею Диканьки, й тому саме в церкві на велике свято Різдва його відсутність така помітна. — Чому Вакула, який не любив Чуба, з повагою підніс йому дарунки? Який обряд змальовує автор? Автор змальовує у тексті обряд сватання, відтворює шанобливе ставлення потенційного нареченого до батька своєї коханої. — Чому Чуб погодився віддати свою дочку ковалеві? Через невірність Солохи. Автор ніби говорить, що всі відьмовські хитрощі розбиваються вщент перед силою кохання.

Номер слайду 19

— Як ви розумієте слова Оксани: «— Ні, ні, не треба мені черевичків! — одказала вона, відмахуючись руками та не зводячи з нього очей. — Я й без черевичків... — Далі вона не доказала й зашарілася.» ? Що уособлюють черевички в тексті? Яку казку ви знаєте, де теж неабияку роль відіграють черевички? Оксана щиро покохала, і тому їй уже не потрібні матеріальні блага, вона буде щасливо жити із коханим і без царських черевичків. Проте черевички символізують пару щасливих закоханих, які почувають себе «царями» завдяки силі кохання. У казці НІ. Перро «Попелюшка» черевички феї теж з ’‎єднали закоханих. — Чому Гоголь, показуючи щасливе життя молодих, звертає увагу читача на гарно розмальовану хату? Хата, прикрашена чудовими малюнками, ніби символізує щасливе життя Вакули та Оксани, їхнє чисте кохання. — Чому в останніх реченнях твору йде мова про картину, що зображує чорта в пеклі, яку Вакула намалював у церкві? Автор проголошує перемогу людини над силами зла, перемогу Різдвяного світла над темрявою.

Номер слайду 20

Роль фантастики у повісті Чарівна ніч перед Різдвом в однойменній повісті М. Гоголя починається з фантастичної події. Із труби однієї з хат повалив чорний дим і разом із ним вилетіла верхи на мітлі відьма. Там, де вона пролітала, зірки зникали одна за одною. Незабаром відьма набрала їх повний рукав. Чорт, що також з'явився у нічному небі, обпікаючи руки, схопив місяця та й сховав його до кишені. І тому зробилося так темно, що нічого вже не можна було розгледіти. Навіть дорогу до шинку важко було знайти. Чого тільки не буває у святкову ніч! Пузатий Пацюк їсть вареники, які самі пирнають у сметану та літять йому до рота. Коваль Вакула мандрує з Диканьки до Петербурга верхи на чорті, щоб дістати для своєї коханої Оксани черевички самої цариці. Але чарівний світ цієї ночи не тільки розважає та дивує читача. Подумайте, чи міг би Вакула дістати царські черевичкі без допомоги чорта й одружитися з Оксаною? Чи підтвердилися б плітки односельців Пацюка про те, що той знається з чортом, якщо б богобоязливий Вакула не став свідком поїдання вареників у такий незвичний засіб? Отже фантастика у повісті Гоголя не тільки створює казкову атмосферу, а ще й становить сюжетоутворюючу основу твору.

Номер слайду 21

Домашнє завдання Згадати різдвяні символи. Уміти пояснити, що вони означають. Бути готовими відповісти на запитання за змістом повісті Гоголя “Ніч перед Різдвом”.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
 1. Kalashnik Natalia
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Ревенко Людмила Олександрівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
ppt
Додано
5 грудня 2020
Переглядів
3892
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку