Презентацію "Тарас Шевченко. Пам'ять жива " можна використати у 9 класі ( або у 5-8 класах) при вивченні життя та творчості Тараса Григоровича Шевченка на вступному уроці або при проведенні позакласного заходу.
Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня) 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії. Восени 1822 року Тарас Шевченко почав учитися грамоти в місцевого дяка Совгиря. У той час ознайомився з творами Григорія Сковороди. У період 1822−1828 років він намалював «Коні. Солдати» (цей твір не знайдено) Тарас Григорович Шевченко. Життя та творчість
Навесні 1838 року Карл Брюллов і Василь Жуковський викупили молодого поета з кріпацтва. Після викупу Шевченко оселився на 4-й лінії Васильєвського острова в будинку №100. Незабаром він став студентом Петербурзької академії мистецтв, а вже там - улюбленим учнем Брюллова. 2 (14) листопада 1838 року Шевченко в Гатчині написав “Думку”, яку вперше було надруковано в харківському альянсі Бецького “Молодик”.
Наприкінці 1839 року Тарас Шевченко захворів на тиф. Одужував у маєтку Федора Пономарьова — свого найближчого приятеля в Академії мистецтв. Водночас Шевченко наполегливо поглиблював свої знання, читав твори класиків світової літератури, захоплювався історією та філософією. Під враженням вістки про смерть автора «Енеїди» Шевченко написав вірш «На вічну пам'ять Котляревському». Разом із чотирма іншими його поезіями цей вірш побачив світ у альманасі Гребінки «Ластівка» (1841). Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 року під назвою «Кобзар». До неї увійшло 8 поезій: «Думи мої», «Перебендя»,«Катерина», «Тополя», «Думка», «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч». Окремими виданнями вийшли поеми «Гайдамаки» (1841) та «Гамалія» (1844).
У квітні Тарас пристав до Кирило-Мефодіївського братства – таємної політичної організації, заснованої з ініціативи Миколи Костомарова. У березні 1847 року почалися арешти членів братства. Шевченка заарештували 5 (17) квітня 1847 року на дніпровській переправі, коли він повертався до Києва, відібрали збірку “ Три літа ” Й відправили під конвоєм до Петербурга. Там його ув’язнили. За спогадами сучасників, на допитах поет відмовився зрікатися своїх поглядів і не виказав нікого з членів братства. Перебуваючи близько двох місяців за гратами, Шевченко й далі писав вірші, що згодом об’єднав у цикл “ В казематі ”, до якого, серед інших, належать вірші “ Садок вишневий коло хати…” і “ Мені однаково ”. На суді не доведено участі поета в Кирило-Мефодіївському братстві. Шевченка як “ наділеного міцною будовою тіла ” призначили рядовим в Оренбурзький окремий корпус із забороною писати й малювати. В Орській фортеці, всупереч забороні, Шевченко таємно малював і писав вірші, які йому вдалося переховати й зберегти в чотирьох “ захалявних книжечках “ (1847-50 рр.). За того часу Шевченко написав поеми: “ Княжна ”, “ Варнак “, “ Іржавець “, “ Чернець “, “ Москалева криниця “ та багато поезій . Друзі Шевченка клопотали про його звільнення, однак тільки в 1857-му році клопотання увінчалися успіхом, і поета звільнили із заслання.