Урок "Сторінками "Кобзаря"

Про матеріал

Тема: Сторінками «Кобзаря».

Мета: повторити й систематизувати вивчений матеріал, перевірити рівень сформованості вмінь усвідомлювати зміст прочитаного, виділяти головне, активізовувати літературну й мовну творчість; показати значення книги в житті людини,зробити книгу супутником життя , а не тільки навчальних досягнень , навчати думати, аналізувати прочитане;

розвивати пам'ять , творче, логічне, критичне мислення, творчу уяву, усне мовлення, навчальні й життєві компетентності, естетичні смаки уміння правильно читати книги користуватися довідковими виданнями й періодикою;

виховувати потребу в постійному спілкуванні з книгою,культуру читання, бережливе ставлення до книги, спостережливість, увагу до слова , прищеплювати любов до української літератури, мистецтва, поетичного слова.

Тип заняття: інтегрований урок-повторення,узагальнення й систематизація вивченого (з елементами бібліотечного уроку, народознавства, історії, географії).

Перегляд файлу

 

 

 

         Тема: Сторінками «Кобзаря».

 

      Мета: повторити й систематизувати вивчений матеріал, перевірити рівень сформованості вмінь усвідомлювати зміст прочитаного, виділяти головне, активізовувати літературну й мовну творчість; показати значення книги в  житті людини,зробити книгу супутником життя , а не тільки навчальних досягнень , навчати думати, аналізувати прочитане; 

 

                розвивати память , творче, логічне, критичне мислення, творчу уяву, усне мовлення, естетичні смаки уміння правильно читати книги користуватися довідковими  виданнями й  періодикою;

 

                виховувати    потребу  в постійному спілкуванні з книгою,культуру  читання, бережливе ставлення до книги, спостережливість, увагу до слова , прищеплювати любов до української літератури, мистецтва, поетичного слова.

 

     Тип заняття: інтегрований урок-повторення,узагальнення й систематизація вивченого          (з елементами бібліотечного уроку, народознавства, історії, географії).

 

     Форма заняття: «подорож».

 

     Методи й прийоми :випереджувальне завдання, «Почув-подумав - пригадав» , «Загадкова скринька» , «Швидше! Швидше! Швидше!  » , «Словограй», імагопедичний метод «Перевтілення», робота в групах, рефлексія.

 

     Обладнання: портрет Шевченка,видання «Кобзаря»,інші видання, диски, костюми, памятки «Правила поводження з книгою».

 

 

                                                Епіграф: Золото добувають

                                                                із землі, а знання –

                                                                з книжок.

                                                                Народна творчість.

 

 

 

 

 

 

 

                         Перебіг заняття.

 

     Повідомлення теми, мети заняття.

 

     Створення емоційно-психологічного тла уроку.

 

                    Організаційний момент.

 

     Формування двох команд.

 

     Ознайомлення з правилами подорожі:

 

  1.Учасники  подорожі повинні любити читати книжки,відвідувати  бібліотеку.

 

  2.Подорожуючі повинні знати основні й провідні етапи  життя Кобзаря.

 

  3.Учасники гри    подорожі повинні  знати  літературну творчість Шевченка.

 

     На підготовку до відповіді дається 10 сек.

 

     За правильну відповідь команда заробляє 1б.;за неповну- 0,5б., неправильна відповідь – це шанс для суперників заробити бал.

 

                     Основна частина уроку.

 

 

    Учитель. Доброго дня, дорогі діти, учителі й гості. Запрошуємо вас у цікаву подорож.

 

     Бібліотекар. Сьогодні ми з вами поведемо розмову про книгу . З активним розвитком науково-технічного прогресу ви повинні  навчитися  самостійно  здобувати  знання, знаходити додаткову інформацію.  Зверніть, будь ласка, увагу на епіграф. Де ж можна здобути знання?

 

 (Діти: « У книжках!»).

 

    Так, тому важливо  вміти користуватись книгою. Я хочу , щоб ви дивились на книгу зацікавленим поглядом, щоб ви переконалися,що читання книг це велика духовна цінність!

    (Виставка книжок ,видань Шевченка).

 

 

 

Щодня ми маємо справу з книгою. А чи думали ви, якою ж була та перша книга?

     Учень. Кажуть, що був такий дивак, який розшукував першу книгу в усіх бібліотеках світу. Днями він просиджував  серед куп пожовклих книг. Книжковий пил густим шаром покривав його одяг і взуття. Але він так і не зміг зясувати ,яка ж книга була найперша.

     Учитель. То ж, щоб дізнатися, як виникла книга ,рушаймо в подорож! І першою зупинкою на нашому шляху буде станція « Чарівна історія». Нас зустрічають Фея Мудрості, Фея Знань і Архіваріус.

 

                   Фея Мудрості.

 

              Бачить – не бачить,

              Чути – не чує,

              Мовчки говорить,

              Дуже мудрує.

 

                   Фея Знань.

 

             Часом захоче –

              Правди навчає,

              Іноді бреше,

              Усіх звеселяє.

 

                    Архіваріус.

 

              Люба розмова,-

              Будемо,діти,

              З нею довіку

              Жити – дружити.

 

                    Фея Мудрості.

 

              Хто ж то така

              У світі щаслива,

              Мудра , правдива

              І жартівлива?

     Усі  (разом ): Книга!

 

     Архіваріус. Великий шлях подолала книга, поки набула сучасного вигляду. Книга – це

велике диво, створене людиною. Колись на Землі не було таких книжок як зараз, бо люди їх не вміли виготовляти. « Сторінками » найдавніших книг служила глина , камені , стіни печер, посуд, щити, листя та кора дерев, шкіра тварин, бамбук, папірус, шовк.

     Учитель. Наші девятикласники теж знайшли цікаву інформацію та хочуть нею поділитись. Презентації учнів.

 

                                       « Юні знавці».

 

     Учень. У колишній столиці Єгіпту , Фівах , зберігається кам’яна книга , «сторінки» якої сягають у ширину 40м.

     Учениця. Найпоширенішим матеріалом для написання книг у Київській Русі був берест – тонкий лист березової кори. Такі книги швидко ламалися й розсипалися.

 

 

     Учень. Сучасний матеріал для книжок – папір – винайшли в Китаї ще 2000 років тому.

І в багатьох країнах почали писати саме на ньому. Саме писати,бо книги були рукописни-

ми й одну книгу переписували, бувало, по кілька разів.

     Учениця.  Зовсім нове життя почалося в книг, коли винайшли друкарський верстак.

Батьком книгодрукування вважається німецький майстер Йоганн Гуттенберг. Зробив він свій винахід у 1450 році. Його книги стали дешевими й зручними.

     Учень. Винайдений спосіб друкування існує й досі. Понад 400 років тому в старовин-ному місті Острозі Іваном Федоровим було надруковано перший вітчизняний «Буквар»

і книгу «Апостол».

     Учениця. Майже тримільйонною кількістю сувоїв на весь стародавній світ славилася Олександрійська бібліотека в Єгіпті. Цар міста Пергама наказав знайти матеріал кращий за папірус. І знайшли – пергамент (зі шкіри тварин). Щоб написати книгу «Кодекс» у 700 сторінок треба було вирізати велике стадо тварин.

 

                                               Зупинка « Бібліотечна»

     Бібліотекар.У 1037 році в Київському Софійському соборі великим князем Ярославом

Мудрим засновано першу в Україні бібліотеку, у якій зберігалося понад 850 томів різних

рукописних творів. До наших часів вона не збереглася.

     Запитання до дітей:

 

     1.Як перекладається слово «бібліотека»?

        («Бібліо» - книга, «тека»  сховище).

     2.За яким принципом розміщені книги в бібліотеках?

        (За відповідними галузями,за алфавітом).

     3.Що таке «каталог»?

     4.Які бувають каталоги?

     5.Що таке «формуляр»?

 

                                          Наступна зупинка «Фольклорна».

 

     Учні підготували прислівя й приказки про книгу.

     1.Книга вчить,як на світі жить.

     2.Книга-твій друг,без неї-як без рук!

     3.Книга для розуму,що теплий дощик для посівів.

     4.Із книжкою жити-з добром дружити.

     5.Із книгою дружити-увесь вік не тужити.

     6.Книга-дзеркало життя.

 

                                          Наступна зупинка «Божественна».

 

                                                Молитва до книги.

 

     Учениця. Відкрий мені свічадо Своїх дум,

                       Відкрий свічадо мудрості Своєї.

                       Я виросту – і мій глагол на глум

                       Підняти вже не сможуть фарисеї.

                       На ниві Слова, на Твоїй ріллі

                       Не для гордині піт проллю-то тління,-

                       А щоб себе на Божій знать землі

                       І Божим гідно зватися творінням.

 

 

                       Не пожалій мені Своїх щедрот –

                       Я їх примножу і роздам по світу.

                       Коли Ти є – у мене єсть народ –

                       Любов, Надія, Віра і Молитва.

                                                           Амінь.

 

                   Ось,нарешті, ми дісталися станції «Шевченківської».

     Тут на вас чекають цікаві завдання з життєвого й творчого шляху видатного Кобзаря.

     Конкурс має назву « Швидше!Швидше!Швидше!»

     Кожна команда отримає однакову кількість запитань, на які має швидко дати відповіді.

 

                                            1 команда.

 

     1.Коли й у кого почав навчатися грамоті Тарас Шевченко?

        (У школі дяка Павла Рубана,у 1822р.)

     2.Назвіть перший надрукований вірш Шевченка.

        (Балада «Причинна»,написаний в Петербурзі).

     3.У якій поемі найбільше гостро висміяно царя й царицю?

        (У поемі «Сон»).

     4.Кому присвячена поема «Катерина»?

        (Василю Андрійовичу Жуковському).

     5.Які твори названі імям головних героїв?

        («Катерина», «Іван Підкова», «Гамалія», «Марія»).

     6.Коли й де було сперше поховано Кобзаря?

        (28 лютого 1861 року в Петербурзі на Смоленському кладовищі).

 

                                             2 команда.

 

     1.Які нагороди одержав Шевченко ,навчаючись у Академії мистецтв?

        (Три срібні медалі).

     2.Як називалась перша збірка,коли була надрукована,які твори містила?

        («Кобзар» - 1840р., 8 творів: «Думи мої,думи мої», «Перебендя», «Катерина», «Топо-

         ля», «Думка», «До Основяненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч»).

     3.Назвіть драматичний твір Шевченка?

        (Драма «Назар Стодоля»).

     4.У память якій події й кому присвячено поему «Гайдамаки»?

        (Василю Івановичу Григоровичу, з нагоди викупу з кріпацтва).

     5.У яких творах Шевченко описує своє дитинство?

        («Мені тринадцятий минало»,«Якби ви знали,паничі»,«Доля»,«І золотої,й дорогої…»)

     6.Через скільки днів і де було переховано Т.Г.Шевченка?

        (Через 40 днів у Вкраїні,с.Каневі на Чернечій горі).

 

                           Наступний конкурс «Почув – подумав – пригадав» .

     Назвати твір , з якого взято цитату.

 

                                              1 команда.  

 

     1.«Брати на панщину ходили,

          Поки лоби їм поголили!»

                                        («Якби ви знали , паничі»)

 

 

                                               2 команда.

 

     1.«Чи то так сонечко сіяло,

           Чи то мені чого було…»

                                        («Мені тринадцятий минало»)

 

                                                1 команда.

 

     2.«Чом вас вітер не розвіяв

           В степу ,як пилину?

           Чом вас лихо не приспало

           Як свою дитину?»

                                        («Думи мої,думи…»)

 

                                                 2 команда.

 

     2.«Ще треті півні не співали,

          Ніхто ні де не гомонів…»

                                         («Причинна»)

 

                                                  1 команда.

 

     3.«І мене в семї великій,

          В семї вольній новій

          Не забудьте помянути

          Незлим тихим словом»

                                       («Заповіт»)

 

                                                2 команда.

 

     3.«У всякого своя доля

          і свій шлях широкий»

                                      («Сон»)

 

                                                1 команда.

 

     4.«Людей запрягають

          В тяжкі ярма»

                                     («І мертвим ,і живим…»)

 

                                                 2 команда.

 

     4.«Не вмирає душа наша,

          Не вмирає воля.»

                                      («Кавказ»)

 

                             Наступний конкурс «Словограй»

 

     За поданими словами визначити назву твору.

     1.Чорнобриві,лихо,москаль.

                                       («Катерина»)

 

     2.Дніпр,вітер,ясен.

                                      («Причинна»)

 

     3.Зигзиця,чайка,ладо.

                                      («Плач Ярославни»)

 

     4.Кров,серце,ребра.

                                     («Кавказ»)

 

     Учитель. Молодці ,команди. Ви мали випереджувальне завдання – «Презентації».

     Учитель. Ось і настав час нам повертатись. І знову ми на зупинці «Божественній»:

 

                                              Молитва до книги

 

     Учень. Ми не забудемо нашу книгу,

                  Ось і прочитана сторінка,

                  Яка вінчає нашу книгу

                  У ній і зайчик, і ялинка,

                   І перший пролісок з-під снігу.

                   І ще цікавого багато –

                   Про землю рідну,хліб,калину…

                   Як треба матір шанувати,

                   І як любити Україну,

                   Ми завтра підем знов до школи,

                   Бо у заняттях – наша сила.

                   Та не забудемо , ніколи,

                   Що нам ця книга світ відкрила.

 

      Учитель. Ми й не помітили,вже на станції «Фольклорній». Ви готували загадки про навчання і знання, тепер час загадати їх суперникам.

 

     Учитель. І ось ми на станції «Бібліотечній». Тут на вас чекає бібліотекар із «Загадко –

вою скринькою». Із скриньки кожна команда буде діставати запитання, на які швидко даватимете відповідь.

 

     Книголюбка з Книгою.

 

     Книголюбка.

                  

                  Хтозна вже відколи

                  Я люблю читати

                  Якби не до школи –

                  Не лягала б спати.

                  Я люблю читати

                  Часто до півночі,

                  Поки палехаті

                  Ляжуть сни на очі

                  А засну, раденька,

                  Сплять разом зі мною

                  Явори Шевченка

                  Над Дніпром – рікою.

 

                  В сні не знаю, де я, -

                  Лину в піднебессі,

                  А в руках лілея

                  Українки Лесі.

                  На столі розкрита

                  Книжечка весела –

                  Хитрий Лис Микита

                  В мандри йде на села

                  Кіт-воркіт – на плоті

                  Дядечка Малишка…

                  В навчанні й у роботі

                  Допомагає книжка.

 

     Книга.

 

                Я – Книжка!Я – товариш твій!

                Ти зберегти мене умій!

                Щоб   я була нова щораз,

                Оберігай мене від кляк.

                Гортаєш – пальців ти не слинь,

                Оцю погану звичку кинь!

                Листків,гляди, не загинай –

                Зроби закладки – їх вкладай.

                Мене папером обгорни,

                Де взяв, туди і поверни.

                Запамятай же – я твій друг,

                Та не для цих бруднючих рук,

                Я – Книжка! Я – товариш твій,

                То ж зберегти мене зумій!

 

     Учитель. Шановна наша ,любо Книго, я думаю,що серед наших учнів немає тих , які

нечемно поводяться з тобою. А  бібліотекар роздасть усім  памятки  «  Правила   повод-

ження з книгою»

 

     Учитель. Вели розмову два дружки:

 

     Учень.     Я хочу лікувать книжки!

                          Візьму я клей ,візьму папір

                          І стану лікарем,повір!

 

     Учень.     – Я лікар теж – тобі скажу,

                          Та все роблю без клею,

                          Я просто книжку бережу,

                          Дружити вмію з нею.

 

     Учениця.    Як до живих джерел глибоких,

                          Ми припадаємо до книг.

                          Нас поведуть вони у мрію,

                          Щоб розпізнати суть буття.

                          Прийдешні нам шляхи відкриють

                          І стануть школою буття.

 

     Учитель. На цьому наша мандрівка закінчилась. Я бажаю вам : нехай не буде жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки книги. Учіться у героїв книжок любити нашу землю, рідну мову. Відкривайте для себе все нові й нові сторінки життя!

 

     Підсумки уроку.

     Рефлексія.

     На аркушах, які лежать у кожного на парті, продовжити речення.

     1-ша сторінка: Сьогодні на уроці я дізнався(дізналася).

     2-га сторінка: Тепер я вмію…

     Учні зачитують написане.

     Формуємо з аркушів книжку « Я знаю,я вмію!!!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
До підручника
Українська література 9 клас (Коваленко Л.Т., Бернадська Н.І.)
Додано
9 березня 2018
Переглядів
1429
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку