П’яте вересня Класна робота. Краса й багатство української мови
Номер слайду 4
Мета уроку: розширити наші відомості про рідну мову; сформувати поняття про багатство і красу української мови; визначати засоби, що збагачують нашу мову, доречно використовувати їх у власному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу осмислювати красу й багатство рідної української мови.
Номер слайду 5
Мови нашої слова —Наче музика жива,Наче житні зерна чистіВ хлібороба на руці,Наче роси росянисті,Наче хвильки по росі. С. Пархоменко. Краса й багатство української мови
Номер слайду 6
Яка наша мова?..................
Номер слайду 7
Вислови відомих людей про мову. Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову [Ліна Костенко]Мова зникає не тому, що її не вчать інші, а тому, що нею не говорять ті, хто її знає [Хосе Марія Арце]. Мово рідна, слово рідне, Хто вас забуває, Той у грудях не серденько — Тільки камінь має. (Сидір Воробкевич)
Номер слайду 8
Колективне опрацювання опорної схеми Розглянути схему. Зробити висновок про засоби, що роблять українську мову виразною, багатою і красивою. Що робить українську мову багатою і красивою?Багата синоніміка:•на рівні слів (чорногуз, бусол, бусел, бузько, гайстер);•на рівні речень (Після дощу яскраво зазеленіла озимина. — Пройшов дощ — і яскраво зазеленіла озимина.)Велика багатозначність слів:•Азовське море; Каховське море (штучне водоймище); море сміху (велика кількість чогось);•з-за моря (здалека); крапля в морі (мало)Милозвучність:•чергування у — в, і — й на межі слів;•спрощення груп приголосних (користь — корисний);•варіанти прийменників з, із, зі; від, од. Різноманітність граматичних засобів:•зменшено-пестливі форми (вітер — вітерець — вітрець —вітрик — вітронько);•збільшено-згрубілі форми (вітрище — вітрюган — вітрисько)
Номер слайду 9
Які б ще аргументи ви додали, щоб дати відповідь на питання: «Що робить українську мову багатою і красивою?»
Номер слайду 10
Робота з підручником с.7
Номер слайду 11
Знайти продовження висловів. Птицю пізнати по пір'ю, Хто мови своєї цурається, Рідна мова – не полова: Слово до слова –а людину по мові.її за вітром не розвієш.зложиться мова.хай сам себе стидається.
Милозвучність української мови. Щас..ливий. Облас..ний. Радіс..ний. Він і(й)де. Вона і (й) він. У (в) школіУ (в) областіСпрощення. Чергування
Номер слайду 16
Підсумок. Продовжити речення: Я вважаю, що українська мова… АБОБез рідної мови…. АБОНа уроці я …
Номер слайду 17
Домашнє завдання. Запишіть всі речення. Кінцівку додайте самостійно.1. Я вважаю, що українська мова ….2. Кожна держава дбає про чистоту й розвиток мови, бо …3. У кожного народу…4. Моя рідна мова …., бо ….5. Кожен українець має знати державну мову, тому що …6. Без мови … А без державної мови …7. Наша мова милозвучна, бо ….8. Українська мова багата, тому що …