{9 DCAF9 ED-07 DC-4 A11-8 D7 F-57 B35 C25682 E}Розмовний. Побут, сімейні, дружні стосунки. Науковий. Наука, техніка, освіта. Офіційно-діловий. Офіційні відносини. Публіцистичний. Суспільне життя. Художній. Мистецтво слова (фольклор, художня література)Релігійний (конфесійний)Церква, релігія. Стилі мовлення та сфера їх використання
Використовується в газетних та журнальних статтях, у різних засобах масової інформації, в усних публічних виступах. ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬДЛЯ ЦЬОГО СТИЛЮ ХАРАКТЕРНІ: СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНА ЛЕКСИКА. ГАЗЕТНІ ШАБЛОНИ. ОЦІННІ СЛОВА ТА ВИРАЗИ. РІЗНОМАНІТНІ ЗА БУДОВОЮ РЕЧЕННЯ, ОКЛИЧНІ, ПИТАЛЬНІ РИТОРИЧНІ РЕЧЕННЯ.
Розповідь. Опис. Роздум(міркування)Розповідається про певні події. Питання що? де? коли? що відбулось?Описуються люди, тварини, предмети, явища. Питання який? які? чиє? Пояснюється, доводиться щось; автор обмірковує події, дає їм оцінку. Питання чому? навіщо?Цим осіннім ранком я прокинувся пізніше звичайного. Мій погляд тут же кинувся у вікно, і я зрозумів, що сьогоднішній день буде якимось незвичайним. Сонно потягнувшись у теплому ліжку, я подумав: «Чому сонячне світло райдужне й зустрічає мене з ясною посмішкою?»У прочинене віконце залетів подих вітру. Я вийшов на подвір’я і мене засліпило осіннє сонце. Воно стояло вже високо в небесній блакиті та роздарову-вало своє тепло всьому живому. Починалося бабине літо.
Есей або есе (фр. essai, фр. вимова: [esɛ] — спроба, нарис, від лат. exagium — зважування) — невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання і не претендує на вичерпне і визначальне трактування теми; це жанр, який лежить на перетині художньої та публіцистичної (часом науково-популяризаторської) творчості.
Отже, обираючи жанр есе, ви можете дозволити собі бути суб’єктивними, зосередитися на частковому, а не на головному, висловлювати спірні міркування, наводячи мінімум доказів, але, з іншого боку, саме це може бути і небезпечним — уявна легкість — пиши собі, як бажаєш. Але зовсім не факт, що ваш твір вийде оригінальним та цікавим.
Проте як і оповідання, есе дає авторові (вам) можливість «увімкнути» уяву й фантазію, ваш текст може містити роздуми, ліричні відступи, описи (портрети, пейзажі та ін.). Стиль есе вирізняється яскравою образністю, афористичністю, вітається парадоксальність думки та її виразу. Автор уживає метафори, алегоричні та притчеві образи, символи, порівняння.
Осінь приходить у жовтніТакої довгої ночі в її житті ще не було. Це було, мабуть, вперше за останні роки. Осінь у природі, осінь… у житті. І темрява ночі. Осінь приходить у жовтні. А самотність? Саме вночі приходить до неї самотність. Відверта. Безжальна. Як болить і плаче серце!.. саме в обіймах самотності вона починає думати про майбутнє.… Майбутнє буде потім. А поки що ― слухай ніч. Слухай шелест дощу за вікном… Осіння ніч довга, а перед тобою ще літ-літ одиноких. Лежи і слухай. Ніч, як і раніше, хльоскає по шибці гілочкою вишні, стиха шумить акація на вулиці, все дружніший і нестримний шум дощу. Ця ніч, як і всі попередні,―з шумом і самотою. Ніч і дощ, ніч і жура. Осінь приходить у жовтні. А щастя?
Осінній лист чекав цієї миті…Знову осінь крутить свій гончарний круг листопаду, наносить чарівні фарби на порцеляну листя… і воно, причепурившись, відривається від гілки-матері і летить, летить. На волю, на волю… Осінній лист так чекав цієї миті. Чекав навесні, коли був молодим-зеленим і всього боявся в такому холодному світі… Чекав влітку, коли жарке сонце випікало його зелене тіло, а довгоочікувані дощі й вітри приходили в гості так рідко… І ось нарешті, прийшла вона, мудра, спокійна. Розмальовує квітники осель хризантемами, чорно-бривцями і айстрами; дарує небу останні білі хмари ― пір’їни птахів, що летять у вирій… А за всім цим вічним кружлянням, вертінням, шелестом ― політ-танок осіннього листя, що вирвалось на волю. У цьому танку печаль, осіння, незрозуміла печаль, яку я не проміняю ні на весняну, ні на літню радість.
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Подібність есе та нарису. Відмінності есе від нарису. Вибір теми, об’єкта. Точність використаного матеріалу. Образність мови. Композиційна завершеність. Наявність індивідуальної позиції автора. Емоційність викладу. Орієнтири на розмовне мовлення:звертання до читача;кільцеве обрамлення;розмовна інтонація (безпосередність, невимушеність вислову);допускається розмовна лексика, що створює враження «живої бесіди» з читачем;уживання неповних речень, питальних та окличних конструкцій, риторичних звертань, запитань, тверджень;афористичність;головна вимога - індивідуальність авторського стилю.
Шість основних кроків. Ретельно подумайте над тим, що будете писати. Запитайте себе: на яке питання я маю відповісти саме у цьому абзаці чи творі? Як найкраще відповісти на це питання? Яка найважливіша частина моєї відповіді? Яким буде моє вступне речення/ моя головна теза всього твору? Перший крок. Які факти або аргументи я можу навести як приклад для підтримки мого вступного речення/ моєї тези? Як мені зробити цей абзац/ твір цікавим? Чи потрібно мені більше інформації на дану тему і де її знайти?
Шість основних кроків. Третій крок. Знайдіть і запишіть достатньо фактів і аргументів, що пов’язані з темою вашого твору (есе) або ж з темою питань в аплікаційній формі. Щоб економити час і не робити одну й ту ж роботу двічі, переконайтеся, що ви шукаєте конкретні факти для конкретних питань, на які маєте дати відповідь.
Шість основних кроків. Шостий крок. Подайте свої аргументи і факти в такій послідовності, щоби вони логічно розкривали вашу основну ідею. Коли ви вже визначилися з основною ідеєю тексту, залишається лише вміти правильно розповісти її читачеві. Погляньте на факти, які ви знайшли, і на свої власні ідеї щодо теми. Виберіть лише ті, які найкраще аргументують основну ідею твору. Однак, відібрати потрібні факти і свої власні ідеї — це лише пів справи. Наступним не менш важливим кроком є послідовний порядок їх висловлювань на папері. У цьому вам допоможе невеличка схема, яку ви можете використовувати як путівник при написанні своєї відповіді / твору.
Зверніть увагу на те, що ми повинні використовувати звертання і вставні слова. Вони допоможуть зробити висловлювання актуальним, привернути увагу до проблеми, твір буде правильно, логічно побудованим. Яка їх роль у будь-якому творі?- Пригадаємо, які розділові знаки ставляться при звертаннях і вставних словах?
Вставні слова та речення виражають особисте ставлення мовця до свого висловлювання. У РЕЧЕННІВиражають впевненість або невпевненість: безумовно, безперечно, справді, очевидно, напевне. Вказують на джерело повідомлення: кажуть, мовляв, на мою думку. Вказують на зв’язок між думками: до речі, по-перше, по-друге, зокрема. Виражають задоволення або незодоволення мовця: слава Богу, на жаль, як на зло, на сором.
Людина над природою панує,Сучасні технології планує,Щоб споживати більше від природи,Підкорює її красу і вроду. Людина над природою панує,Бездумно світ навколишній руйнує,Відходи у довкілля викидає.І бруд, і пил на землю осідає. Панує над природою людина.І неминуча та страшна година,Коли природа відповість сюрпризом,І виникне екологічна криза... А може, катастрофи уникнем?А може, берегти природу звикнем?
Список екологічних проблем в Україні: Сміття, пластик,поліетиленові пакети,стан атмосферного повітря,вирубування зелених насаджень, низька якість питної води, атомна енергетика та радіаційне забруднення, стан водних ресурсів, деградація земель, відходи,забруднення Світового Океану,зміни клімату.
Сьогодні природа знаходиться у катастрофічному становищі. Забруднюються ріки й озера, замулюються джерела, бездумно вирубуються ліси, відходами промислового виробництва забруднюється повітря. Якщо і далі так буде тривати, можливо, настане день, коли природа повністю загине. Що станеться тоді з людиною? Зникне і рід людський. Адже без природи людина не зможе існувати. Людино! Опам’ятайся! Що чекає тебе? Що залишиш ти своїм дітям і онукам? Зупинися! Ще не пізно! Можна ще багато чого зробити: очистити водойми, захистити повітря від отруйних викидів промисловості сучасними фільтрами, насадити дерева на місці спиляних, прибрати від сміття довколишні парки і сквери. І тоді природа повернеться до тебе обличчям, обдарує тебе своїми багатствами. І будете ви щасливо жити в єдності і гармонії. Отже, за справу, друзі!
Природа не шкодує для нас нічого, нікого природа не забула, всіх до себе пригорнула. Оскільки наше життя тісно пов’язане з природою, як ми з вами з’ясували, то щоб зберегти її красу і багатство, треба знати і дотримуватися правил поведінки у природі. Зв'язок людини з природою полягає не тільки в спільному існуванні – він знаходить своє відображення в активній взаємодії одне з одним.
Якщо чорні клуби диму і стічні води забруднюють повітря і річки, страждає не тільки природа – хворіє і страждає людина. І рибам, і птахам, і звірям, і травам, і деревам, і квітам для життя необхідні зони спокою. Потурбуватися про це може тільки людина. Захищаючи природу, людина захищає себе.
Видатний французький філософ Франсуа Рабле сказав: «Справа не в тому, щоб швидко бігати, а в тому, щоб вибігти якомога раніше». І я повністю погоджуюся з цим висловом: справа не у бурхливій діяльності, а в тому, щоб якомога раніше визначитися зі своїми поглядами та намірами і розпочати певні конкретні дії щодо природи. Не керуватися при цьому принципом «моя хата з краю» та усіма подібними – це не найкраща життєва філософія! Головне – не стояти осторонь, а робити щось потрібне, робити улюблену справу, щиро вболіваючи за те, що ти робиш, за свій народ та майбутнє своєї країни.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:https://naurok.com.ua/zrazki-ese-dlya-p-yatiklasnikiv-72478.htmlhttps://naurok.com.ua/prezentaciya-na-temu-yak-pisati-ese-142061.htmlhttps://glazastik.com/твір-опис-природи-текст-розповідь/https://rivne1.tv/news/71609https://sites.google.com/site/ludinaipriroda/https://mynizhyn.com/news/misto-i-region/11689-zdorovja-prirodi-zdorovja-lyudini-a-vi-turbuetes-pro-dovkillja.html