Презентація до уроку в десятому класі "Слово як основна одиниця мови. Слово і поняття. Системні відношення в лексиці української мови. Семасіологія як учення про значення слів і в"

Про матеріал
Презентація до уроку в десятому класі "Слово як основна одиниця мови. Слово і поняття. Системні відношення в лексиці української мови. Семасіологія як учення про значення слів і виразів. Оцінні властивості слів на позначення слуху, зору, дотику"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Яке прекрасне рідне слово!Воно — не світ, а всі світи. В. Сосюра. Слово як основна одиниця мови. Слово і поняття. Системні відношення в лексиці української мови. Семасіологія як учення про значення слів і виразів. Оцінні властивості слів на позначення слуху, зору, дотику

Номер слайду 2

Лексикологія (гр. lexis — слово, logos — вчення) — розділ науки про мову, що вивчає склад мови і слово як його основну одиницю. З-поміж інших мовних одиниць у слові виділяють такі ознаки: лексичне значення, номінативна функція та інші (За А. Грищенком).

Номер слайду 3

Слово— це основна, базова одиниця мови — звук або комплекс звуків, що має певне значення і вживається в мовленні як самостійне ціле, є будівельним матеріалом для речення. Лексичне значення слова — це те поняття, той зміст, який вклали в слово люди. Слова можуть позначати предмети, осіб, явища, процеси, ознаки, загалом усю повноту наших думок. Окрім лексичного значення, слова мають і граматичне значення, яке показує, що слово належить до певної частини мови та має граматичні ознаки.

Номер слайду 4

Семасіологія (від грец. semasia — знак, значення) — наука про значення слів. її ще називають лексичною семантикою (від грец. semantikos — позначальний). Слово семантика дуже часто вживається і в розумінні «значення». Деякі лінгвісти семасіологією і семантикою називають тільки вивчення значень слів, але не інших одиниць мови. Однак останнім часом під семантикою розуміють: а) весь зміст, інформацію, передавані мовою або якоюсь її одиницею (морфемою, словом, словосполученням, реченням); б) розділ мовознавства, який вивчає цей зміст (М. Кочерган).

Номер слайду 5

зрозумійт. Е!Млин — споруда, що розмелює зерно на борошно за допомогою вітряної, водяної, парової та інших видів енергії. Млин — іменник ч. р., ужитий в Н. в. однини, II відм.

Номер слайду 6

Продовжте речення. Проаналізуйте висловлення науковців.1. Видатний швейцарський лінгвіст Фердинанд де Соссюр зазначив, що «слово», незважаючи на всі труднощі, пов’язані з визначенням цього поняття, є одиницею, що невідступно постає перед нашим розумом як щось центральне в механізмі мови. 2. Слово — наше найзіркіше око, наймогутніша сила (І. Вихованець). 3. У слові, як у краплі води океан, відображена вся система мови... (С. Бархударов) 4. Свідомість віддзеркалює себе в слові, як сонце у малій краплі води. Слово відноситься до свідомості, як малий світ до великого..., як атом до космосу. Воно і є малий світ свідомості (Л. Виготський).• Продовжте речення: «Для мене слово — це ...».

Номер слайду 7

РОБОТА В ПАРАХПрочитайте текст. Яке, на вашу думку, слово можна назвати «мудрим і добрим»?Слово — найтонше доторкання до серця; воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом... Мудре й добре слово дає радість, нерозумне і зле, необдумане й нетактовне — приносить біду (В. Сухомлинський).• Складіть перелік із п'яти слів, який можна віднести до рубрики «Жменька слів для доброго настрою».

Номер слайду 8

Лексичний практикум. Перепишіть речення. Уставте замість крапок слова, які, на вашу думку, будуть найбільш доречними. За потреби користуйтеся довідкою.1. Я знаю, що кожне мовлене нами слово має ... та значення (Дара Корній). 2. Нехай буде твоє спілкування з друзями школою знань, а ... — вишукано приємним навчанням (Б. Грасіан). 3. Хліб — то багатство, достаток, сіль — то гостинність і щирість, а ... — то людська гідність, за яку предки наші стояли, навіть не маючи шматка хліба ані дрібка солі (Д. Прилюк). 4. ... — це ж, власне, частка душі, її вияв. Її світло, і тому вона, треба думати, вічно буде (О. Гончар). Довідка: усмішка, вага, бесіда, честь.

Номер слайду 9

Самостійна робота. Самостійно визначте лексичне значення слів урок, школа, перерва, дзвінок, мрія за допомогою афоризмів. Зразок: Школа — великий корабель, що пливе морем знань.

Номер слайду 10

Перевірте себе• Дайте відповіді на запитання.— Що вивчає лексикологія?— Дайте визначення слова.— Яке значення слова називають лексичним, а яке — граматичним?— Що вивчає семасіологія? 

Номер слайду 11

Домашнє завдання. Продовжте думку Дари Корній власними міркуваннями. Я знаю, що кожне мовлене нами слово має вагу та значення (Дара Корній).

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.8
Оригінальність викладу
4.8
Відповідність темі
4.8
Загальна:
4.8
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Гарматюк Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Скляренко Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Скрипник Світлана Миколаївна
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
  4. Олійник Світлана Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
pptx
Додано
31 травня 2019
Переглядів
12418
Оцінка розробки
4.8 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку