Презентація до уроку за темою "Арабська народна казка "Синдбад-мореплавець"

Про матеріал
Презентація дає можливість зануритися у світ арабського Сходу. Можливо, відомостей про культуру стародавнього Сходу надано забагато, втім матеріал можна викоритовувати не тільки під час уроку в 5 класі, але й у 8 кл.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Арабська народна казка «Синдбад-мореплавець” Національний колорит арабських казок

Номер слайду 2

“Тисяча і одна ніч” — Який зі скарбів Землі найкращий? — Здійснення благочинного. «Тисяча і одна ніч» Ми з вами, діти, побували в Індії, Японії, Китаї, а тепер вирушаємо до арабського Сходу, де на нас чекає багато цікавого. Мандрівка у Давню Аравію допоможе нам зануритись у чарівний казковий світ збірки «Тисяча і одна ніч», познайомитись з культурою та досягненнями арабів. В арабських казках гостро відчувається їхній національний колорит. Відбивається він й у казках про Синдбада-мореплавця. Сподіваюся, що наша мандрівка допоможе вам на уроках історії, географії й навіть математики, отже – вперед, за новими знаннями, бо, як кажуть араби, “хто подорожує, той пізнає”.

Номер слайду 3

Аравійський півострів У V столітті нашої ери на Аравійському півострові, що омивається Середземним, Червоним та Аравійськими морями, жили хлібороби й кочові арабські племена – бедуїни. Їхні племена об'єдналися на основі релігії іслам.

Номер слайду 4

Засновник арабської держави – Мухаммед (570-632) – пророк, заступник Аллаха на землі. Священне місто арабів – Мекка. Релігія – іслам, мусульманство. Священна книга – Коран. Молитовний будинок – мечеть (будинок Аллаха). Настоятель мечеті – мулла. Мінарет – вежа, з якої муедзін (служитель при мечеті) скликає мусульман на щоденну п'ятиразову молитву.

Номер слайду 5

Арабський халіфат Араби завоювали великі простори – від Піренеїв до кордонів Індії. Протягом 200 років вони підкорили Середню Азію, Африку, Іспанію, Португалію. Підкорені землі стали належати великій країні – Арабському Халіфату, а столицею стало місто Багдад.

Номер слайду 6

столиця Арабського Халіфату місто арабських казок столиця Ірану Багдад

Номер слайду 7

Медресе аль Мустансірія (Багдад) Досягнення арабів. Освіта Об'єднанню мусульман та поширенню писемності сприяла арабська мова. Багато книг перекладено арабською мовою. Арабською мовою написаний Коран. Вона і зараз є однією з найпоширеніших у світі. Початкові школи при мечетях існували з VІІІ ст. Вищі школи-медресе були в Басрі, Куфі та Багдаді. В 830 у Багдаді було створено академію “Дар аль-люм” (“Дім наук”) У 972 році в Каїрі засновано університет.

Номер слайду 8

Від арабів пішло поняття “алгебра”, вжите вперше узбецьким математиком аль-Хорезмі (780 – 847) В галузі математики аль-Батані (858 – 929) опрацював тригонометричні функції (синус, тангенс, котангенс) Абу-ль-Вефа (940-947) зробив ряд визначних відкриттів у галузі геометрії та астрономії Досягнення арабів. Наука Запозичивши індійську цифрову систему, арабські вчені почали оперувати великими числами

Номер слайду 9

Ібн-аль-Байтар Авіценна Джабір Ібн-Хайян Досягнення арабів. Медицина Використавши праці Галена і Гіппократа, арабські вчені розвинули медицину, вивчили лікувальні властивості ряду мінералів і рослин. Ібн-аль-Байтар дав опис понад 2600 ліків і лікарських та ін. рослин у алфавітному порядку, в тому числі бл. 300 нових. Медичні знання арабів були зведені в одне ціле хірургом шпиталю у Багдаді Абу Алі Ібн Сіною (Авіценною) (980 – 2037). У “Каноні медицини” він описав ознаки багатьох хвороб, які до нього не вміли розрізняти. Ряд відкриттів з фармакологічної хімії зробив алхімік Джабір Ібн-Хайян (8 ст.)

Номер слайду 10

Історія, географія Значних успіхів було досягнено у розвитку історичної та географічної наук. Вакіді (747 – 823), Белазурі (ІХ ст.) написали історію перших завойовницьких походів арабів. Ат-Табарі (838 – 923), аль Масуді (? – 956), Ібн-Кутейба (ІХ ст.) та інші зібрали відомості з загальної історії та інші дані про життя різних народів. Арабські вчені, мандрівники та купці залишили цікаві описи подорожей до Єгипту, Ірану, Індії, Цейлону, Індонезії, Китаю і країн Західної та Східної Європи.

Номер слайду 11

Арабський астроном Досягнення арабів. Астрономія Маючи уявлення про кулястість Землі, араби 827 р. у Сирійський пустелі виміряли дугу меридіана для визначення розмірів земної кулі, виправили і доповнили астрологічні таблиці, дали назви багатьом зіркам (Вега, Альдебаран, Альтаїр). У Багдаді, Самарканді і Дамаску існували обсерваторії.

Номер слайду 12

Досягнення арабів У ХІІ ст. почався розквіт склоробства. Його центрами були Алеппо і Дамаск. Тут виготовлялися скляні кубки, чашки, пляшки, що розписувалися фантастичними і побутовими сценами, орнаментами, декоративними написами. Далеко за межами Єгипту славилися його лляні і шовкові тканини. Користувалися великим успіхом і середньовічні іранські килими, парчеві і шовкові тканини.

Номер слайду 13

Досягнення арабів Араби ознайомили народи різних країн, зокрема й Західної Європи, з досконалими виробами з заліза, сталі, шкіри, вовни і т. д. Запозичили у китайців порох, компас, папір. Завезли до Західної Європи рис, тутовий шовкопряд, фарбу індиго. Запозичили в Китаї і просунули далеко на Захід культуру бавовника. Вперше почали виробляти тростинний цукор, акліматизували велику кількість садових та сільськогосподарських культур.

Номер слайду 14

Мавзолей Саманідів (Самарканд) Велика мечеть у Дамаску Мечеть у Ієрусалімі Замок Альгамбра в Гранаді Досягнення арабів. Архітектура

Номер слайду 15

Антара ібн Шаддад Абу Амр Та́рафа Імру аль-Кайс Досягнення арабів. Література В арабській літературі виділяють доісламський період (джагілія), коли на базарах поети влаштовували літературні конкурси, де декламували свої вірші, які відомі як касіди. Серед касид виділяють сім найзнаменитіших творінь, які отримали назву муалляки. Це твори таких поетів як Антара ібн Шаддад, Тарафа, Імру аль-Кайс, та інших. Вони вивчаються в шкільній програмі всіх арабських країн.

Номер слайду 16

Досягнення арабів. Література Серед усіх поетів того часу виділявся Абу Нувас. Він жив при дворі халіфа Гаруна ар-Рашида, який, до речі згадується в "Тисячі і одній ночі".  Абу Нувас дозволяв собі у віршах критику та насмішки з халіфа, високопоставлених чиновників, але через його винятковий талант та легку вдачу усі ці витівки пробачалися.

Номер слайду 17

Досягнення арабів. Література ФІРДОУСІ, Абулькасим (бл. 940, м. Тус - 1020 (1030),  перський поет, автор епічної поеми «Шахнаме» (Книга царів), йому приписується також поема  «Юсуф і Зулейха» (біблійно-коранічний сюжет про Йосипа). Користується великою популярністю і вважається національним поетом в Ірані, Таджикистані,  Узбекистані та Афганістані.

Номер слайду 18

аль-Харірі (1054-1122) аль-Арабі аль-Хамедані (893-945) Досягнення арабів. Література В арабській літературі є дуже цікавий жанр – макама. Жанр шахрайської новели. Як правило героєм магами, як і в європейському шахрайському романі, був спритний, розумний хитрун. Макама писалась від першої особи. Оповідач виступав очевидцем дій героя. Сюжет макам — одна чи декілька тісно пов'язаних між собою витівок шахрая.. Було багато авторів цього жанру, але одними з культових є аль-Харірі, аль-Арабі, і аль-Хамедані.

Номер слайду 19

Збірка арабських казок «Тисяча і одна ніч» Достеменно не відомо, коли саме виникла збірка, яким був її первинний склад, адже тривалий час казки Тисяча й однієї ночі існували на Сході в усній формі як і належить фольклору. Таємниця формування, розвитку збірки не розгадана вченими й дотепер і викликає багато суперечок. Однак абсолютно зрозуміло, що збірка створювалася впродовж декількох століть. її творцями були люди не досить письменні, але обдаровані від природи. Для європейців відкриття збірки арабських казок, легенд, оповідок та повчальних історій відбулося у XVIII столітті.

Номер слайду 20

Збірка арабських казок «Тисяча і одна ніч» Великої популярності в багатьох країнах світу набули арабські казки, що ввійшли до збірки «Тисяча і одна ніч». Пригадаємо, які з казок збірки найвідоміші: «Алі-Баба і 40 розбійників»; «Аладін і чарівна лампа»; «Казка про рибака» «Казка про чарівного коня» «Синдбад-мореплавець» Відомо, що всіх казок близько 400.

Номер слайду 21

Домашнє завдання Дізнатися більше про збірку “Тисяча і одна ніч” на сторінках 53 – 55 підручника. Прочитати казку про третю подорож Синдбада (с.с. 56 – 60)

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Пономаревська Олена Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
Додано
8 серпня 2020
Переглядів
8326
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку