Презентація до уроку за темою "Література і культура. Роди літератури, їхні характерні ознаки"

Про матеріал

У наданому матеріалі немає нічого нового. Створила презентацію про всяк випадок. Частка матеріалу позичена з сайту Зої Гаркуші, втім тут є і мої власні наробки: таблицю "Жанри і роди літератури" створила самостійно багато років тому, хоча там усна народна творчість містилася окремо. Не судіть суворо, буду задоволена, якщо матеріал комусь знадобиться.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Література і культура Роди літератури (епос, лірика, драма), їхні характерні ознаки ТЛ. Рід літератури, епос, лірика, драма

Номер слайду 2

Ті цінності, що ви знайдете в книгах, ніколи не зрівняються навіть з усією здобиччю піратів із острова скарбів. Уолт Дісней Що є мистецтво? Це могутній голос народу, що лунає з уст обраних умільців. П. Загребельний Мистецтво доступно лише сильним. Олександр Блок Якось відомий на весь світ Уолт Дісней, американський художник-мультиплікатор, кінорежисер, актор, сценарист і продюсер, засновник компанії «Walt Disney Productions», яка до теперішнього часу перетворилася в мультимедійну імперію «The Walt Disney Company», сказав : «Ті цінності, що ви знайдете в книгах, ніколи не зрівняються навіть з усією здобиччю піратів із острова скарбів». Можливо, ви знайдете заперечення, покладаючись на досвід вашого життя та ті цінності, які кожен обирає за головні?

Номер слайду 3

Література художня технічна довідкова наукова Задовольняє потреби естетичні пізнавальні інтелектуальні Необхідно знати Література (лат. literatura— написане, від litera — буква, літера) — сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства; різновид мистецтва — мистецтво слова, що відображає дійсність у художніх образах, створює нову художню реальність; результат творчого процесу автора, зафіксований у відповідному тексті за допомогою літер. Вирізняють літературу технічну, наукову, довідкову та художню, призначену спеціально для задоволення пізнавальних, інтелектуальних та естетичних потреб. У 8 класі ми розпочинаємо вивчати основні етапи розвитку літератури на тлі світової культури, дізнаємося про специфічні особливості різних родів і жанрів літератури, досліджуватимемо їх розвиток у хронологічній послідовності.

Номер слайду 4

Теорія літератури Рід літератури— це частина творів літератури (у тому числі й усної народної творчості, або фольклору), для яких спільною є специфіка зображуваного в них життя й характер його подання в словесному матеріалі. Епос (від грец. epos— слово, розповідь) — один із трьох основних родів художньої літератури (нарівні із лірикою й драмою), який об’єднує твори, орієнтовані на зображення зовнішнього світу, розповідь про людей (персонажі, герої) і події від третьої особи й найчастіше репрезентовані прозою. Існують і об’єднані жанри — ліро-епічний (поема), роман у віршах, вірші у прозі, драматична поема, байка, балада, дума та ін. Лірика (від грец. lyra— струнний музичний інструмент, під акомпанемент якого в Стародавній Греції виконували пісні й вірші) — один із трьох основних літературних родів, у якому життя відображається через передання почуттів, думок, переживань людини (ліричний герой) за певних обставин, під впливом певних подій. Специфікою лірики є те, що в ній з особливою виразністю виявляється емоційне ставлення автора (або ліричного героя) до об’єкта зображення й сюжет фактично відсутній. Вести мову про сюжет, подієвість у ліриці можна лише з огляду на певний розвиток почуттів, про які йдеться у творі. Драма (від грец. drama— дія) — один із трьох основних літературних родів, який об’єднує твори, що змальовують світ у формі дії, яка розгортається через діалоги і монологи дійових осіб. Драматичні твори здебільшого призначені для сценічного втілення.

Номер слайду 5

Культура – широке поняття, що містить не лише духовні надбання, а й матеріальні, має різноманітні засоби творення. Культура і література Культура — сукупність матеріальних та духовних цінностей, що створені людством упродовж його історії; історично набутий набір правил усередині соціуму для його збереження та гармонізації. Поняття культура об’єднує науку (включно з технологією) та освіту, мистецтво (літературу та інші галузі), мораль, уклад життя та світогляд Література — сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства. Література відображає та зберігає знання й культуру народу та певного історичного періоду. Водночас вона є різновидом мистецтва — мистецтвом слова, що відображає дійсність у художніх образах, створює нову художню реальність за законами краси. Література за своїм змістом розмежовується на філософську, політичну, природничу (біологічну, географічну, математичну тощо), юридичну, філологічну (тобто наукову) та художню, що призначена спеціально для задоволення пізнавальних, інтелектуальних та естетичних потреб особистості

Номер слайду 6

Історичні, соціально-побутові, соціально - психологічні, філософські та інші твори Інтимні, або особисті; громадянські, або політичні; патріотичні, пейзажні, філософські та інші твори Історичні, соціально-побутові, соціально-психологічні, пригодницькі, фантастичні та інші твори Жанрові різновиди Комедія, драма, трагедія, трагікомедія, трагіфарс, водевіль та ін. Вірш, пісня, елегія, послання, гімн, мадригал, хоку, епіталама, ліричний портрет, етюд, сонет, ода, епіграма та ін. Епопея, роман, повість, оповідання, новела, нарис, міф, казка, легенда, есе притча, ескіз та ін. Жанр літератури Драма (прозова мова, віршована мова) Лірика (віршована мова) Епос (прозова мова) Рід літератури Роди і жанри літератури

Номер слайду 7

Заповнити прогалини, використавши набуті знання Цей рід літератури походить від грецького дія. (епос, драма, лірика) Життя відображається через почуття, думки, переживання людини у… (епосі, драмі, ліриці). Жанри повість, оповідання, роман відносяться до … (епосу, драми, лірики) Ширшим поняттям між культурою та літературою є … Культура є … цінністю. (духовною, матеріальною) Мистецтвом слова називають…

Номер слайду 8

Визначити рід запропонованого уривку 1. «В Ламанчі, в одному селі, назви якого я не хочу згадувати, жив нещодавно один із тих ідальго, що все майно їхнє — спис, старовинний щит, миршава шкапина та швидкий гончак. Три чверті його прибутків ішло на олью, в якій було більше яловичини, ніж баранини, та на вечерю. А вечеря переважно складалася з вінегрету, по суботах — яєшні з салом, по п’ятницях — із сочевиці, а по неділях — іще з якогось голубеняти на додачу. Решту він витрачав на камзол із легкого півсукна, на оксамитові штани й такі самі туфлі; це він носив у свята…» Цей твір є програмовим для 8 класу, тому знайомство з ним у нас іще попереду…

Номер слайду 9

Цей твір є програмовим для 8 класу, тому знайомство з ним у нас іще попереду… Визначити рід запропонованих уривків 2. Її очей до сонця не рівняти, Корал ніжніший за її уста, Ні білосніжні пліч її овали, Мов з дроту чорного коса густа Троянд багато зустрічав я всюди, Та на її обличчі не стрічав, І дише так вона, як дишуть люди, А не конвалії між диких трав. І голосу її рівнять не треба До музики, мілішої мені, Не знаю про ходу богинь із неба, А кроки милої – цілком земні. І все ж вона - найкраща поміж тими, Що славлені похвалами пустими.

Номер слайду 10

Визначити рід запропонованого уривку Учитель філософії. Ну, то, може, бажаєте попрацювати над фізикою? Пан Журден. А що воно таке ота фізика?. Учитель філософії. Фізика вивчає закони всіх природних явищ і властивості тіл, природу стихій, ознаки металів, мінералів, каміння, рослин і тварин, вона пояснює причини виникнення райдуги, мандрівних вогнів, комет, зірниць, грому, блискавки, дощу, снігу, граду, вітрів та бурі. Пан Журден. Тут щось забагато галасу та плутанини. Учитель філософії. Ну, то чого ж я вас учитиму? Пан Журден. Навчіть мене орфографії. Учитель філософії. Охоче. Пан Журден. А потім навчіть мене, як його довідуватися, глянувши в календар, коли саме буває місяць, а коли не буває. Цей твір є програмовим для 8 класу, тому знайомство з ним у нас іще попереду…

Номер слайду 11

Визначте рід і жанр вивчених у попередніх класах творів

Номер слайду 12

Домашнє завдання Опрацювати матеріал підручника (с.с. 6 – 8). 2. Підготувати повідомлення про прочитану влітку книгу, що справила на вас найбільше враження.

ppt
Додано
4 вересня 2020
Переглядів
8249
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку