Презентація до уроку зарубіжної літератури з теми " Мацуо Басьо. Хайку. Одухотворення природи – характерна ознака японської культури."

Про матеріал
Презентація до уроку зарубіжної літератури з теми "Мацуо Басьо. Хайку. Одухотворення природи – характерна ознака японської культури" .
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Мацуо Басьо. Хайку. Одухотворення природи – характерна ознака японської культури.

Номер слайду 2

Схід сонця в сучасному Токіо

Номер слайду 3

Мапа Японії

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Квіткові символи Японії –хризантема та сакура

Номер слайду 6

Ікебана. ОрігаміБонсай. Статуетки нецке. Борці сумо. СушіПагода

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Епіграф: Якщо люди люблять квіти, то кожна людина квітка. Японська мудрість. Робота в зошитах.

Номер слайду 9

Мацуо Басьо (1644 - 1694)

Номер слайду 10

Дзінсітіро Гіндзаемон(справжні ім’я та прізвище Мацуо Басьо) Народився в 1644 році в Японії у с. Уенс, яке розташоване в провінції Іга (сучасна префектура Мие, місто Уенс, острів Хонсю), у родині самурая, дворянина – військового.

Номер слайду 11

Батько поета Мацуо Ейдзаемон, самурай за походженням, у мирний час змушений був відкласти меча, взятися за пензля та викладати каліграфію.

Номер слайду 12

Протягом життя у поета було три імені: при народженні - Кіндзакудосягши повноліття – Мунефусатретє ім’я – Дзінсітіро

Номер слайду 13

Басьоан – будиночок, у якому жив видатний японський поет

Номер слайду 14

Спокійне життя Мацуо Басьо у банановій обителі було перервано страшною пожежею, яка спалила половину Едо, тодішньої столиці, де жив митець. Полум'я знищило і притулок поета. Хоча учні відбудували хижу і навіть насадили нові банани, Мацуо Басьо став мандрівним поетом, послом поезії, як його іноді називали. Весь вік в дорозі!Як перекопую степ Назад – вперед йду.

Номер слайду 15

Поетична спадщина Басьо представлена 7 антологіями, створеними ним та його учнями:«Зимові дні» (1684р.)«Весняні дні» (1686 р.)«Заглухле поле» (1698 р.)«Гарбуз - горлянка» (1690 р.)«Солом’яний плащ мавпи» (книга 1 – а, 1691 р.книга 2 – а, 1698 р.)«Мішок вугілля» (1694 р.)

Номер слайду 16

Помер Мацуо Басьо 12 жовтня 1694 р. в Осаке. Перед смертю він створив «Предсмертну пісню»В мандрах я знеміг. Полем паленим шуга сон мій – чи юга? Могила Басьо в Оцу (префектура Сига) в Японії

Номер слайду 17

Вдивляйтесь у звичайне – і побачите несподіване;вдивляйтесь у негарне – і побачите красиве;вдивляйтесь у просте – і побачите складне;вдивляйтеся у частинки – і побачите ціле.

Номер слайду 18

Хайку – жанр японської лірики, який складається з трьох рядків без рими. Будова хайку: перший рядок – 5 складів другий рядок – 7 складів третій рядок – 5 складів У перекладі кількість складів змінюється

Номер слайду 19

Хайкупростота формиоднакова кількість рядківбез римиконкретністьобразністьувага до дрібницьмало епітетів і порівнянь«сезонні слова»

Номер слайду 20

     У 1680 р. Басьо створив перший варіант знаменитого в історії японської поезії вірша: На висохлу гілку. Сів ночувати крук. Глибока осінь.     

Номер слайду 21

Номер слайду 22

古池や蛙飛びこむ水の音 фуру іке якавадзу тобікомумідзу но ото. Старий ставок!Жабка стрибне –Сплеск пролунає. 

Номер слайду 23

В Уено, на малій батьківщині Басьо, що зараз входить до складу Токіо, стоїть пам’ятник… «жабеняті», яке, стрибнувши у ставок, приземлилось у вічність: Старий ставок. Пірнуло жабеня -Вода сплеснула

Номер слайду 24

Весна. Білий лотос-цвітне цурається багна,із якого зріс.

Номер слайду 25

“Ханамі” – милування сакурою

Номер слайду 26

Літо. Тиша, мир і лад. Десь там тоне межи скельцвіркотня цикад.

Номер слайду 27

Осінь. Осінь із дощем... Навіть мавпа лісовавкрилась би плащем.

Номер слайду 28

Цукімі – замилування місяцем. Милуюсь місяцем,Навколо ставка проблукав. Цілісіньку ніч. Перед вродою квітів. Страшно стало місяцю. Сховався за хмари.

Номер слайду 29

Зима. Рік кінчивсь, а мандри ні:далі в стоптаних сандалях,в зношенім брилі.

Номер слайду 30

Поезія та естетика Мацуо Басьо вплинули на розвиток японської літератури. В честь Басьо названо кратер на Меркурії.«Слова не повинні відвертати увагу на самих себе, тому що істина – за межами слів»Басьо

Номер слайду 31

Пісня С. Вакарчука з альбому “Брюссель”. Вакарчук полюбляє японську культуру. “Дощ” як зразок “діалогу культур”Справа – напис “Україна” - японською

Номер слайду 32

Візуалізація – ієрогліфи: зірка, мрія, журавель, ідея, звук, вогонь.

Номер слайду 33

Вражаюче: візуальна схожість окремих ієрогліфів: Вода – земля – дерево – вогонь. Завдання учням – створити хоку з цими образами.

Номер слайду 34

Перлиною світової поезії можна назвати хоку Мацуо Басьо, якого вважають співцем природи. У світі техніки, бетону й заліза людина не може побачити краси природи, тому потрібно зупинитися і вчитися бачити красу навколо себе.

Номер слайду 35

Домашнє завдання Вивчіть напам’ять і проаналізуйте 3 – 4 хайку; виконайте ілюстрації

pptx
Додано
3 березня
Переглядів
417
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку