Презентація-додаток до конспекту уроку "Мартин Боруля"

Про матеріал
Додатковий матеріал у вигляді презентації до розробки уроку української літератури на тему п'єси Івана Карпенка-Карого "Мартин Боруля"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Іван Карпенко-Карий . Комедія «Мартин Боруля». Прагнення стати дворянином як міф про краще життя. Психологічна переконливість образу Мартина Борулі.

Номер слайду 2

Ознайомитися зі змістом твору, основними елементами сюжету та композиції; порівняти мрії головних героїв; формувати вміння осмислювати протилежне, порівнювати, робити висновки; виховувати повагу до людських чеснот, намагання реально оцінювати себе і власну поведінку, неприйняття прагнення людей привласнити собі те, що тобі не належить, формування людської гідності і поваги до інших незалежно від їхнього соціального стану.

Номер слайду 3

Життя – не трагедія і не комедія. У ньому поєднується трагічне і комічне одночасно. Руки долі міцно тримають нас за мотузки і смикають то в один, то в інший бік О’Генрі

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Історія написання твору Одна з них — трагедія першого господаря будинку Карпа Адамовича, який вважав себе уродженим шляхтичем, дворянином другого розряду і затято домагався, щоб його прізвище визнали «шляхетним». Карпо Адамович довгі роки позивався в суді про повернення їхньому роду дворянства, і коли, здавалося, позов уже був виграний, хтось із канцеляристів виявив, що в старовинних паперах значиться прізвище ТобЕлевич. Через одну цю буквочку позивачеві у дворянстві відмовили, і він ледь не занедужав від горя. Усі документи, герб і грамоту Карпо Адамович заховав на дно скрині — геть із-перед очей. Ніхто з домочадців не смів згадати про це, щоб не засмучувати батька. Коли через багато років І.Карпенко-Карий написав на основі цієї сімейної історії знамениту п’єсу«Мартин Боруля», він наважився прочитати її батькові. Кажуть, старий заплакав, слухаючи п’єсу.

Номер слайду 8

Літературний аналіз твору аналіз твору 1.Тема твору . Бездумна гонитва за чином Максима Борулі, бажання стати дворянином. 2. Ідея . Висміювання шляхтича Мартина Борулі, який протягом довгого часу добивався дворянського звання, доклавши стільки зусиль, коштів, часу, потріпавши удосталь нерви домашніх, він не отримує нічого. Карпенко-Карий утвердив здорову народну мораль щодо родинних традицій, ставлення людини до своєї рідної землі, свого родоводу, прадідівських коренів, праці, народних звичаїв. Головне — не титул, а вміння залишатися порядною, високоморальною людиною у всіх життєвих ситуаціях.

Номер слайду 9

Проблеми, які порушуються у творі 1.Проблема людської гідності, усвідомлення того, що щастя не в чині або посаді. 2.Проблема праці як духовної потреби і джерела матеріального достатку. 3.Проблема батьків і дітей. 4.Проблема кохання і сімейного щастя.

Номер слайду 10

Сюжет і композиція твору Трагікомедія складається із 5 дій. Зав'язка - Мартин Боруля подає в суд на Красовського, котрий його, «уродзоного шляхтича», назвав бидлом, а сина — телям. Розвиток дії - гумористичні сцени з життя заможного хлібороба Мартина Борулі, який домагається втрачених дворянських прав. Кульмінація - із Сенату надійшла відмова, бо в одному з документів написано не «Боруля», а «Беруля». Розв'язка - Нарештi, одна лiтера в прiзвищi (Боруля — Беруля) кладе край його змаганням за дворянське звання: рiд Мартина не визнали дворянським.

Номер слайду 11

Мартин Боруля та Палажка 1.Чи поважає Максим Боруля дружину ? 2. Чи любить Боруля своїх дітей? Якщо так, то чому хоче видати доньку заміж за нелюба? 3. Чому Максим Боруля судиться із Красовським ? 4.Чому Красовський все ж не вигнав Борулю зі своєї землі ?

Номер слайду 12

Микола Боруля 1. Які поради дає батько своєму синові? 2. Чи дослухається син до батькових порад? До яких ? 3. Чи сильна особистість Микола ?

Номер слайду 13

МАРИСЯ Й МИКОЛА Чи є хорошою донькою Марися ? Чи вийшла б вона заміж за Націєвського, якби він не утік ? Героїню якої драми вам нагадує Марися ?

Номер слайду 14

Вірні слуги Мартина Борулі : Омелько та Трохим Чи поважають слуги свого хазяїна? Чи розуміють вони його ?

Номер слайду 15

1.Чи підтримує Палажка свою доньку , а чоловіка ? 2. Чи розуміє вона їх ? 3. Якими є господинями ці жінки ?

Номер слайду 16

Через що захворів Максим Боруля ? Чи є Максим Боруля добрим товаришем Гервасію Гуляницькому ? Чи хороша людина Гервасій ? Довести.

Номер слайду 17

Пояснити фінальну сцену

Номер слайду 18

Дати відповіді на питання ? 1.Довести ,що Максим Боруля все ж таки непогана людина. 2.Що ж особливого шукає Максим Боруля у дворянстві ? 3. Чи зіпсував Максим Боруля членів своєї родини ? Кого ? 4. Чи має шанс Боруля повернутися до нормального життя ? 5. Чи є такі , як Максим Боруля у наш час ?

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Жан Батист Мольєр (Жан Батист Поклен) Іван Карпенко-Карий (Іван Карпович Тобілевич)

Номер слайду 21

Сюжет комедiп «Мартин Боруля» письменник будує на дiйсних фактах з життя родини Тобiлевичiв: батько драматурга, який довгий час служив управителем помiщицьких маєткiв, вирiшив домогтися визнання свого роду дворянським. На це пiшло чимало часу i марно: дворянство не було доведено, оскiльки прiзвище в старих документах було Тобелевич, а в нових Тобiлевич. Карпенко-Карий використав цей факт, аби висмiяти намагання простоп людини вибитися в дворяни, хибно думаючи, що цим можна в чомусь вивищитися над iншими. Комедія з’явилася на світ 1886 року. У 1669 році Париж відвідав турецький посол Солиманага. Він недостатньо захоплено відгукнувся про королів-ський палац, а також дозволив собі некоректні слова на адресу самого короля. Король-Сонце такого стерпіти не міг. Він вислав неугодну персону з Франції, а своєму комедіографу Мольєру та композитору Люлі доручив висміяти турецькі церемонії в наступній комедії. Так створювався «Міщанин-шляхтич». Прем’єра відбулася 14 жовтня 1670 року.

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Анкета Прізвище, ім’я героя. Вік (приблизно). Сімейний стан. Соціальний статус. Рід занять. Заповітна мрія. Що робить герой для її здійснення.

Номер слайду 26

Анкета Прізвище, ім’я героя. Вік (приблизно). Сімейний стан. Соціальний статус. Рід занять. Заповітна мрія. Що робить герой для її здійснення.

Номер слайду 27

Відмінні риси Відмінні риси Спільні риси

Номер слайду 28

ВИСНОВКИ Комедії І. Карпенка-Карого «Мартин Боруля» та Мольєра «Міщанин-шляхтич» уже більше ніж сто років не сходять зі сцени. Секрет їх довголіття не лише в неперевершених комічних епізодах, а в тому, що драматурги порушили одну з вічних людських проблем — підміну особистісних етичних цінностей (чесність, порядність, працьовитість, кохання) становою приналежністю (повагою за чином). Від свого прагнення стати «за паперами» дворянином постраждав і сам Боруля, і його сім'я. Марисю ледь не від- дали заміж за дворянина Націєвського. Степан займався чужою йому справою, їх мало не вигнали з орендованої землі. І сам малограмотний Мартин, і його рідні не розуміють суті вищого класу.Кожен має займатися тою справою, до якої він має нахили та здібності.

Номер слайду 29

Психологічне дослідження: «Скільки в кожного з нас від Мартина Борулі?» (розв’язання ситуативних завдань). Свій вибір обґрунтуйте. Ви батьки . У вас є донька, яка хоче вийти заміж за кохану людину. Але хлопець із незаможної родини , і до того ж не має вищої освіти. Ви пропонуєте доньці а) зачекати ,поки він здобуде освіту й почне заробляти гроші; б) приймете сторону доньки, хоча утримувати прийдеться двох студентів; в) дозволите доньці самій зробити свій вибір,зауваживши,що позбавите спадку.

Номер слайду 30

Ви підприємець. Завтра тендер, на якому можна укласти дуже вигідні угоди. Але увечері раптом ви захворіли, у вас висока температура. Ви: а) посилено лікуєтесь самотужки і їдете на тендер, отримуєте значний прибуток, але хвороба дає ускладнення; б) звертаєтеся до лікаря і лікуєтеся. Угода зривається; в) підключаєте помічників, членів родини, які все-таки укладають угоду, але не таку вигідну, ви втрачаєте половину прибутку. Обговорення результатів дослідження.

Номер слайду 31

На цьому уроці я дізнався(лася)… Наша група дослідила… Найцікавішим у п'єсі мені здалося те, що … Я думаю ,що справа не в тому, до яко-го соціального стану належиш, а в … З другорядних героїв твору мені найбільше запам'ятався… Ми дійшли висновку, що…

Номер слайду 32

Тести( так, ні). У Мартина Борулі було троє дітей. Марися була закохана в Миколу. Найбільшим ворогом для Борулі був Красовський. У місті в Омелька вкрали лише чоботи. Націєвський не прийняв пропозиції Мартина приїхати в гості. Батько змушує Марисю грати на фортепіано. Незмінним атрибутом Націєвського була гітара. Мартин і Палажка сваряться, бо не можуть дійти згоди, хто буде хрещеними батьками їх онуків. Степан на службі зробив собі непогану кар'єру. Мартин Боруля захворів, бо застудився, доглядаючи господарство. М. Боруля погоджується на шлюб Миколи та Марисі й благословляє їх. М. Боруля так і не усвідомив, що дворянство - не головне в житті.

Номер слайду 33

Номер слайду 34

Кожен по-своєму прагне до щастя : Хтось хоче грошей, побільше багатства. Інший – містечко тепленьке у владі. Буде й повага, якщо при посаді. В іншого щастя – смачненько поїсти. Хтось має спонсора – треба в артисти. Ницу ж людину ще й заздрість з'їдає. Щастя, що в інших, їй так заважає. З горя чужого дехто радіє… Тільки за власний добробут лиш мріє, Забувши про честь і про совість умить, Бо горе чуже, і воно не болить. Хтось щастя вбачає у власній родині. Дарує тепло своє власній дитині. Інший радіє , що є батько й мати. Хоче їм шану належну віддати. Ось саме таких наше щастя шукає. Забувших про гідність і честь обминає. Бажаю усім вам те щастя здобути, Й не втратити душу – людиною бути ! Мрії про щастя або кожному своє Баклажова С.А.

Номер слайду 35

Світ подібний до театру: Щоб грати в ньому успішно і з похвалою, Беруть ролі за здібністю… Г. Сковорода В И С Н О В О К

Номер слайду 36

Напишіть есе на тему: «Чи можливо у наш час досягти своїх мрій, не втрачаючи свого “Я” ?» Скласти тестові завдання до твору. 3. Характеристика другорядних образів. Словничок: Есе (від французької essai- спроба, начерк) – прозовий твір невеликого обсягу, що виражає індивідуальне враження і міркування з певного питання.

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.9
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 8
Оцінки та відгуки
  1. Варава Олена Геннадіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Оробець Валентина Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Чигілейчик Жанна Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Савелова Тамара Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Руденкова Ірина Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Кириллова Оксана Ігорівна
    Дякую, гарний матеріал
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Кирильченко Любов Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Тригубенко Катерина
    Будьте уважні, помилки в презентації: не Максим Боруля, а Мартин (16 слайд), не Микола Боруля, а Степан (12 слайд)
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 5 відгуків
ppt
Додано
18 лютого 2021
Переглядів
21052
Оцінка розробки
5.0 (8 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку