11 кл гео проф Досл Використання альтернативних джерел енергії у домогосподарствах 3 05 2024* Облаштування комфортного побуту і життя в цілому → неможливе без використання енергії. * Питання її отримання – одне з найактуальніших в наш час. * Все більшим попитом нарівні з традиційними джерелами користуються → альтернативні джерела енергії.
* Альтернативна енергетика – складна, але перспективна галузь. * На відміну від обмежених запасів різних видів сировини, → використання сонця, вітру, води та інших відновлюваних джерел – практично не обмежене. * Альтернативні системи не потребують закупівлі палива і складного утримання.
* Енергія була, є і завжди буде потрібна людям, насамперед вона потрібна нам → для виробництва тепла, освітлення та транспортування. * Вона виробляється у вигляді електричного струму, який буде необхідний → для освітлення, роботи промисловості, телекомунікацій і транспорту, → який можна легко передавати на великі відстані.
* Відновлювані джерела енергії → відіграватимуть ключову роль у забезпеченні нас електрикою в майбутньому. * Принаймні, 47 країн світу вже → виробляють понад половину електроенергії з відновлюваних джерел→ за оцінками, у 2025 році ВДЕ перевершать вугілля та стануть найбільшим джерелом електроенергії.
Серед переваг: Універсальність. Сонячна енергія підходить для тепло- і електропостачання. Доступність. Досить наявності сонця. Сучасні системи дозволяють навіть максимально не залежати від пори року. Екологічність. В процесі повністю відсутні будь-які шкідливі викиди або інші забруднення. Зручність. Процес повністю автономний і безшумний.
* виробляє електроенергію з вітру за допомогою вітряного двигуна, з'єднаного з електричним генератором. * Електрика, що отримується від вітру, є екологічно чистою, → тому що її виробництво не спричиняє спалювання будь-якого палива. * Велика звичайна електростанція має потужність близько 1000 МВт, → для її заміни потрібно до 1000 таких вітрогенераторів . Вітряна електростанція
* Класична система передбачає, що сила вітру рухає колесо, енергія якого передається ротору генератора. Переваги: Невичерпність. У вітряних регіонах – це безцінне і практично нескінченне джерело. Безпека. Вітрогенератори не забруднюють навколишнє середовище. Простота експлуатації. Після установки використання обладнання не доставляє проблем. Енергія вітру
Недоліки: * Висока вартість будівництва та обслуговування. * Потворить ландшафт, → для заміни великої звичайної електростанції вимагатиме використання кількох вітряків. * Займає великі площі, втрачені сільського господарства. * Шум турбін. * Залежність від вітру. * Вони заважають прийому радіо- та телевізійних хвиль.
* Ще одним аргументом на користь використання альтернативних джерел енергії є постійне забруднення довкілля. * Електростанції, що працюють на шахтному паливі, → виділяють шкідливі гази (окис вуглецю, діоксид вуглецю, оксиди азоту та сірки) та пил, → що сприяють утворенню кислотних дощів, які викликають в'янення рослинності та ерозію будівель та споруд.
* Походження використання Сонця як джерела енергії перегукується з IV в до н.е., → коли греки використовували сонячні промені, → зосереджені у скляній кулі, наповненій водою, для розпалювання вогню. * З другої половини XX століття на розвиток цього методу робиться великий наголос, що приносить відчутні результати.
* Найбільше сонячних днів на рік припадає на райони,→ розташовані в низьких широтах. * З вищезгаданих причин сонячні батареї популярні → лише у домашніх господарствах та на невеликих фермах. * Розміщені на дахах будівель вони → нагрівають воду або використовуються для сушіння зерна або кормів.
Недоліки: * Для створення фотоелектричних елементів використовуються токсичні елементи (кадмій, миш'як, селен, телур), → а установка елементів займає великі площі. * Складність використання цього джерела енергії пов'язана, зокрема, із → мінливістю добової та сезонної сонячної радіації. → низька добова густина потоку енергії сонячного випромінювання, яка навіть в екваторіальних районах становить лише 300 Вт / м2.
* У домашніх чи сільських господарствах протягом багатьох років також використовувалися → геотермальні ресурси, тобто енергія гарячих джерел та гейзерів. * На геотермальних електростанціях (геоелектричних заводах) → електроенергія виробляється з енергії надр Землі. * Термальні води на глибині 250-600 м можуть досягати температури близько 3000 С. * Однак ККД такої електростанції складає близько 20-25%.
Переваги: Серед основних переваг геотермальної енергії велика здатність генерувати енергію при збереженні незначного впливу на навколишнє середовище. Завдяки технологіям, що дозволяють пробивати 10 км углиб Землі, це може бути джерелом енергії, доступним практично будь-де планети. Вода, що використовується, повторно нагрівається і використовується в системах центрального опалення.
Переваги: * Це чисте відновлюване джерело енергії, → є можливість швидкої зупинки та запуску електростанції, → а також невеликі проблеми при обслуговуванні та експлуатації електростанції, → можливість створення штучних водойм, → які накопичують воду, тим самим знижуючи ризик повеней.
* Поглинання цієї енергії дуже вигідно як за екологічним, так і за економічним характером, → оскільки вона забезпечує екологічно чисту енергію → та регулює водні відносини, збільшуючи утримання поверхневих вод, → що покращує умови вирощування сільськогосподарських культур→ та умови водопостачання населення та промисловості.
Недоліки: відносно низька щільність сировини, що ускладнює його транспортування, зберігання та дозування,широкий діапазон вологості біомаси, що ускладнює її підготовку до використання в енергетичних цілях,менше, ніж у разі викопного палива, енергетична цінність сировини: для виробництва такої кількості енергії, яка виходить з тонни кам'яного вугілля гарної якості, потрібно близько 2 тонн деревини або соломи,річ у тому, що деякі відходи доступні лише сезонно.
Переваги: Енергоефективність. Навіть при найсприятливішому розкладі система залишається ефективна і вигідна. Економія. При мінімальних витратах – відмінний результат. Доступність. Використання води – один з найбільш розвинених напрямків альтернативної енергетики, що сприяє асортименту і доступності обладнання.
* Людство перебуває на правильному шляху розвитку альтернативних методів отримання енергії. * Однак вони найкраще функціонують на місцевому рівні, особливо в країнах, де рівень економічного розвитку недостатній та спочатку буде пов'язаний із значним збільшенням витрат на електроенергію.
Багато методів, хоча й систематично вдосконалюються - недостатньо ефективні, або застосовувані в них складні технології залежать від погодних умов або просто невигідні. Тому важко сказати, скільки часу потрібно, щоб ці методи знайшли широке застосування та домінували у методах звичайного отримання електроенергії.
Як висновок варто перерахувати загальні для всіх переваги та недоліки відновлюваних джерел енергії. Переваги: Нульові викиди - відсутність або значне скорочення викидів забруднюючих речовин у порівнянні зі спалюванням викопного палива, є однією з найважливіших переваг чистої енергії. Викиди всіх видів парникових газів та пилу при спалюванні нафти та вугілля несуть стільки наслідків, що перерахувати їх все справді складно.
Необмежені ресурси - на відміну копалин палива , відновлювані джерела постійно оновлюються. Річки постійно течуть, вітер дме, і сонце світить щодня. Таким чином, ми можемо уникнути в майбутньому ситуації, подібної до нинішньої, коли викопне паливо починає закінчуватися, і ми шукаємо альтернативні джерела енергії.
Економія грошей - хоча створення нових вітряних або сонячних електростанцій досить дороге, але в довгостроковій перспективі витрати окупаються. Крім того, вам не потрібно платити за паливо, щоб підживлювати їх, на відміну від вугілля та нафти, які потрібно видобувати, а потім транспортувати на електростанції.
Недоліки: Вони не повністю екологічні - хоча ВДЕ набагато чистіші, ніж викопне паливо, вони також впливають на навколишнє середовище, але виразно менше. Греблі і водосховища дуже несприятливо впливають на екосистему річок, тому що вони блокують вільний потік мігруючих риб, таких як лосось і форель, вгору і вниз за течією.
Коливання продуктивності - відсутність стабільності в потужності, що генерується, - один з найбільших недоліків відновлюваних джерел. Їхня ефективність залежить від природних факторів. Вітер не завжди дме, і Сонце не світить вночі, через що потужність, що генерується, падає, і в даний час ми не можемо покладатися на них на 100%.
Вони займають великі площі - площа, займана вітряними і сонячними електростанціями, досить велика по відношенню до електрики, що генерується. Для роботи атомної електростанції потужністю 1 000 мегават потрібно менше 3 км2, в той час як вітряної електростанції потрібно в 360 разів більше простору, а фотоелектричної електростанції - в 75 разів більше, щоб виробляти стільки ж енергії.
Грамотний вибір і організація альтернативного енергопостачання – одна з основ при проектуванні пасивних і мультикомфортних будинків E-dim. Основні критерії – територіальне розташування і кліматичні умови, особливості місцевості, доступ до тих чи інших ресурсів, можливість і вартість установки обладнання. Кожен з варіантів найкращим чином справляється з завданнями в своїх певних випадках.
* Більше того, ціна обладнання, яке працює на альтернативних джерелах формується з прив’язкою до потужності. * Наприклад, тепловий насос потужністю 20 Вт коштує 20 тисяч євро, а потужністю 4 Вт – 4 тисячі євро. * Тому застосування альтернативних систем в пасивних будинках Е-дім є доцільним і недорогим.* Таким чином можна одночасно мінімізувати витрати, подбати про навколишній світ і створити максимально комфортні умови для власного проживання.