Учитель, як і кожен фахівець, потребує постійного підвищення кваліфікації, удосконалення власної фахової майстерності, збагачення арсеналу технік, методів та прийомів, які застосовує на уроці, новими, творчими, нетрадиційними, іноді власно створеними, якісними та дієвими.Тому необхідно створити всі умови для вдосконалення освіти і підвищення професійного рівня педагога.
Розвиток освіти в Україні зумовив необхідність впровадження інноваційних процесів в систему, заміну старих шаблонних освітніх моделей новими, нестандартними, творчими, креативними і водночас дієвими та адаптованими до сьогодення. Важливу роль у забезпеченні реформування освіти відіграє модернізація науково-методичної роботи в освітньому закладі.
Учитель, як і кожен фахівець, потребує постійного підвищення кваліфікації, удосконалення власної фахової майстерності, збагачення арсеналу технік, методів та прийомів, які застосовує на уроці, новими, творчими, нетрадиційними, іноді власно створеними, якісними та дієвими. Тому необхідно створити всі умови для вдосконалення освіти і підвищення професійного рівня педагога.
Моя робота, робота викладачів , майстрів виробничого навчання ДНЗ «Вишнівецький професійний ліцей» спрямована на реалізацію завдань проблеми «Розвиток творчої ініціативи педагогів та учнів на основі інноваційних підходів до організації навчально-виробничого процесу». Зважаючи на тему проблеми, я, як методист закладу, планую найбільш ефективні, на мою думку, форми та методи роботи.
Ще К. Д. Ушинський говорив про те, що «вчитель як фахівець живе доти, доки вчиться». Сприяти педагогу в цьому — основне завдання методичної роботи нашого ліцею. Воно реалізується через проведення семінарів, проблемних лекцій, інструктивно-методичних нарад; педагогічних читань, конференцій тощо. Ефективно та цікаво відбувається навчання у формі тренінгів. Це дає можливість педагогові орієнтуватися в інформаційному потоці, розвиває мислення , спонукає до аналізу та осмислення педагогічного досвіду. Важливим компонентом методичної роботи є практичне навчання, під час якого проводяться педагогічні дискусії, брифінги, семінари, практикуми, методичні діалоги тощо. Завдяки таким формам роботи розвиваються професійні риси та вміння педагога, з'являються необхідні навички. Учителі набувають педагогічного досвіду.
Значну увагу в закладі приділяємо виявленню, вивченню, поширенню перспективного педагогічного досвіду (ППД). Форма узагальнення ППД у таких випадках є довільною, хоч педагоги віддають перевагу опису досвіду роботи та представленню його у вигляді проекту — мультимедійної презентації. Досвід роботи зазвичай вивчає адміністрація ліцею , згодом — керівники методичних комісій. З матеріалами перспективного педагогічного досвіду вчителі ознайомлюють колег під час проведення презентації педагогічних знахідок, конкурсу педагогічної майстерності, ярмарків педагогічних ідей, методичних аукціонів, методичних скарбничок, публікацій учителів у фаховій періодичній пресі.
Інновація в освіті — вимога часу, передумова якісної організації навчально-виховного процесу, продуктивного навчання. Не менш важливим механізмом удосконалення методичної діяльності в режимі інноваційності вважаю проектну технологію, основною метою якої є розвиток творчого потенціалу педагогічних кадрів. Основними формами інтелектуальної продукції вчителів ліцею можуть бути різні види портфоліо, матеріали перспективного педагогічного досвіду, видавнича продукція (авторські програми, посібники, методичні рекомендації, статті із досвіду роботи, методичні розробки уроків, виховних заходів, дидактичний матеріал). Саме творча методична робота сприяє розвитку професійних здібностей учителів.
Плануючи методичну роботу з педагогами, реалізуємо традиційні (колективні та індивідуальні) та нетрадиційні форми її організаціїКолективні форми методичної роботи: педагогічна рада; методична рада; методичні об'єднання/комісії; творчі міжпредметні, мобільні та динамічні групи; засідання творчих майстерень педагогів; проблемні семінари та семінари-практикуми; педагогічні читання; школа педагогічної майстерності; науково-практичні конференції; педагогічні виставки тощо.
Індивідуальні форми методичної роботи використовують для задоволення особистих потреб і конкретних запитів педагогічних працівників. Їх вибір залежить від рівня освіти, професійної компетентності, специфіки діяльності, індивідуальних можливостей та професійних характеристик педагогічних працівників.
Індивідуальні форми методичної роботи: наставництво; консультації; стажування; самоосвіта; індивідуальна методична допомога, що передбачає системне вивчення та аналіз роботи вчителів-предметників, класних керівників; надання допомоги вчителям у виборі форм та методів навчання і виховання учнів, у вдосконаленні методики проведення навчальних занять і виховних заходів; персональне проведення відкритих уроків, інших заходів, індивідуальних і групових консультацій; розробка методичних рекомендацій, дидактичних матеріалів; виявлення, вивчення та узагальнення передового досвіду роботи педагогічних працівників; надання допомоги в самоосвіті, підготовці доповідей та виступи на конференціях, педагогічних читаннях, запровадженні у навчально-виховний процес результатів наукових досліджень інноваційних технологій
Цьогоріч поряд з традиційними, виришили використати нетрадиційні форми організації методичної роботи: ярмарки педагогічних ідей; фестивалі педагогічних ідей і знахідок; творчі портрети; методичні фестивалі, ринги, аукціони; панорами методичних новинок; педагогічні вернісажі; клуби творчих педагогів; авторські школи педагогів; ділові ігри тощо.
Ділові ігри — нетрадиційна форма організації методичної роботи, що дає можливість активізувати творчу ініціативу вчителя. Результатом такої форми методичної роботи стало проведення вчителями –іноземниками ( Колеснік Л. В. та Гупало С. М.) тижня іноземної мови. В рамках цього тижня учні разом зі своїми наставниками підготували креативний захід «Halloween по-українськи, або краще на Halloween не свататись»
Протягом 2017-2018 н.р. у нашому закладі проходить «педагогічна олімпіада» (ще одна нетрадиційна форма методичної роботи), у якій беруть участь усі вчителі, майстри виробничого навчання і вихователі незалежно від стажу і досвіду роботи. Олімпіада триває впродовж навчального року і передбачає кілька етапів. перший проводиться у вигляді конкурсу нестандартних уроків чи виховних заходів, другий — як фестиваль методичних ідей, третій — як педагогічні читання (захист педагогами рефератів і творчих тем). На завершальному етапі проводять педагогічний ринг, де кандидати в переможці змагатимуться у розв'язуванні педагогічних завдань.
В рамках цієї «олімпіади» свої виховні заходи провели : Хмілевська О. М. ( викладач біології ) та Ревіцький С. В. ( викладач фізичного виховання) «Ми –за здорове майбутнє, ми-проти СНІДу), Колеснік Л. В. « 16 днів проти насильства» , Тітар І. В. ( майстер в\н, кухар, кондитер) « Моя професія-моя гордість», Гуцало А. П. (майстер в\н, кухар, кондитер) «День Деруна»
Методичний фестиваль — багатопланова разова форма пропаганди ППД. Проводиться з метою обміну досвідом роботи, запровадження в практику педагогічних ідей. Автори ідей і знахідок пропагують особистий перспективний педагогічний досвід, використовуючи сучасні інформативні засоби навчання.
Саме у формі методичного фестивалю у нашому закладі проходило засідання обласної секції майстрів громадського харчування. Своїм досвідом ділилися майстер виробничого навчання Савчук І. В. та викладач спецтехнології Ломачевська Л. Л. Вони презентували гостям бінарний урок на тему «Технологія приготування бісквітних тортів». Оскільки 2018 рік визнано роком Німецької мови в Україні , було вирішено ввести нетрадиційний елемент уроку : вчителі іноземної мови ( Колеснік Л. Л. та Гупало С. В. ) розповіли про традиційну випічку Англії та Німеччини.
Ігрове конструювання. Отримавши завдання, учасники команд, які змагаються, шукають найкращий варіант його виконання. Цей метод я вирішила використати, коли наш ліцей готувався до Дня української писемності та мови. Колективу було дано завдання презентувати красу та багатство нашої мови , використовуючи різноманітні форми, методи , а також освітні інновації. Результатом такого конструювання стало проведення флешмобу учнів «Я розмовляю українською, а ти?» ( учні 16 групи та класний керівник Шушкевич Л. С.), вистави «Спочатку було Слово»(за участю працівників ДНЗ»Вишнівецький ПЛ» )( Шушкевич Л. С) та усного журналу: «У мови є і серце, і уста , і є ім’я красиве-Україна» ( Бабачук Л.І)
Майстер-клас – форма передачі досвіду, майстерності шляхом показу прийомів роботи. Сприяє вивченню і впровадженню до практики інноваційних технологій, поширенню ефективного прогресивного педагогічного досвіду. Очолюють майстер-класи досвідчені, творчі педагоги, майстри педагогічної праці, досвід роботи яких вивчено та узагальнено. Мета діяльності майстер-класу – удосконалення наукової, освітньої, професійної підготовки педагогічних працівників, практичного індивідуального володіння уміннями та навичками навчання і виховання. Основне завдання майстер-класу – сприяння розвитку педагогічної творчості, передача авторського досвіду з метою удосконалення навчально-виробничого процесу, робота з молодими та малодосвідченими педагогами. Своєрідний майстер-клас провели викладачі ДНЗ «Вишнівецький ПЛ», підготувавши флешмоб на вірш Л. Костенко «Біль єдиної зброї»
Методична сесія — форма методичної роботи, яка забезпечує особистісно орієнтований підхід до навчання вчителів, спрямована на науково-методичне забезпечення освітнього процесу та інноваційної діяльності педагогів. Таку форму роботи я використала при проведенні педагогічних читань ДНЗ «Вишнівецький ПЛ». Тема засідання: "Інноваційні технології. Найновіші освітні методики: сторітелінг та трансцендентальна медитація".
Цю форму методичної роботи наш колектив вирішив використати ,готуючись до Дня Святого Миколая та Різдвяних свят. Усі разом, як дружня родина , ми вирішили привітати з прийдешніми святами своїх учнів , а також колег методичного центру, управління освіти, використовуючи колективні інноваційні методи навчання (ігрове конструювання, обмін досвідом тощо)
Оскільки наш ліцей-заклад професійного спрямування, у своїй роботі я використовую практичні методи, наприклад, навчальну працю. Разом з дітьми ми створюємо інтер’єрні композиції, оздоблюємо тематичні зони. Така робота згуртовує як дітей, так і вчителів; вона є поштовхом до усвідомлення краси; учні вчаться працювати у колективі, нести відповідальність за свої дії, отримувати насолоду від виконаної роботи та її результату.
Я вважаю, що творчі здібності вчителів можна розвивати лише тоді, коли сама методична робота буде творчою. З метою покращення фахової підготовки вчителів, майстрів в\н потрібно проводити спеціальну методичну роботу, яка спонукає кожного педагога до підвищення свого фахового рівня; сприяє взаємному збагаченню членів колективу педагогічними знахідками, дає змогу молодим учителям навчатися педагогічної майстерності в старших і досвідчених колег, забезпечує підтримку в педагогічному колективі духу творчості, прагнення пошуку.