Дана презентація чудово підійде для проведення мультимедійного уроку з української літератури. В ній міститься інформація про українські думи та проаналізовано перлину українського народного епосу - "Маруся Богуславка".
Кількість слайдів - 44.
Дiалог iз текстом 1. Якими словами у думi передано трагiчне становище українських бранцiв? Прочитайте зачин-заплачку й зробiть висновок, чи багатим був турецький вельможа, якщо мiг купити й утримувати сiмсот козакiв-невiльникiв iз України? Чи варто вважати правдою, а чи — лише гiперболою тридцятилiтню неволю козакiв?
Дiалог iз текстом 5. Як ви ставитеся до того, що сама Маруся вiдмовилася втiкати з козаками до рiдного краю? Що її там чекало? Як поставилися б до колишньої дружини турецького вельможi Марусинi земляки? Чому ви так вважаєте? А що чекатиме Богуславку в Туреччинi пiсля того, як Марусин чоловiк довiдається про завданi йому дружиною величезнi матерiальнi збитки?
Дiалог iз текстом 7. Чи усвiдомлювала Маруся, що буде жорстоко покарана за випущених на волю землякiв? Чому передала iз козаками-втiкачами прохання батьковi не намагатися її викупити? Чи справдi єдиною причиною вiдмови вiд втечi чи законного визволення було те, що українка вже прийняла мусульманство? Якi причини могли бути бiльш вагомими?
Дiалог iз текстом 8. Якою постає Україна в очах невiльникiв? Дайте оцiнку сталим епiтетам. 9. Якими рядками думи передано «славословiє»? Чому кiнцiвка стосуєтьсятих невiльникiв, якi поки що не можуть визволитися, хоч дуже прагнуть повернення додому? 10. Якi художнi прийоми в славословiї наближають його до молитви?
Мистецькі діалоги Розгляньте репродукцiю картини українського художника Феодосiя Гуменюка (нар. 1941 р.) «Маруся Богуславка». Який саме епiзод думи вiдображено на нiй? Опишiть зовнiшнiй вигляд українки, звернiть увагу на елементи одягу. За рисами обличчя героїнi доведiть, що Маруся Богуславка мiркує над болючою проблемою, як допомогти землякам-бранцям визволитися з неволi. Яку роль вiдiграють ключi в руках Mapyci? Чи можна їx вважати художньою деталлю?
Епітети: «білий камень», «бідні невільники», «святий день», «тяжка неволя», «розкіш турецька», «лакомство нещасне», «тихі води». Метафора: «сльозами проливали». Повтори: «...стояла темниця кам’яная»; «...козаки, ви, бідні невольники»; «Словами промовляли, Сльозами проливали»; «...дівкабранка, Маруся, попівна Богуславка». Художні особливості думи
Риторичні оклики: «Козаки, ви, бідні невільники!», «Гей. Козаки, ви, бідні невільники!», «Як ти нам святий Великдень і сказала!», «Тільки города Богуслава не минайте!», «...Между мир хрещений!», «Пошли, Боже, на многая літа І до конця віка!». Риторичне запитання: «Чи ви знаєте, Що в нашій землі Та й день затепера?» Художні особливості думи
Історична основа думи – боротьба козаків з турецько-татарськими завойовниками. Тема – зображення важкої долі козаків-невільників та спробу їх визволити через 30 років полону колишньою бранкою Марусею Богуславкою. Ідея – уславлення волелюбності та гордості козаків, засуждення негативного ставлення до них.
КОМПОЗИЦІЯ Зачин: розповідь про те, як козаки перебували в ув’язненні у пана турецького. Основна частина: обіцяння Марусі звільнити запорожців з неволі після від’їзду турецького пана до мечеті. Висновок: Маруся дотрималася обіцянки — визволила козаків з неволі; відмова героїні тікати на рідну землю.
1. Дати визначення думи? 2. Скільки козаків перебували у темниці? 3. Скільки років перебували козаки у неволі? 4. З якого роду була Маруся Богуславка? 5. Куди збирався турецький пан? 6. Що турецький пан віддав на зберігання М. Богуславці? 7. В який день тижня Маруся прийшла поговорити до полонених козаків? Дайте відповіді на питання
8. З якого міста була родом Маруся? 9. Про який роковий день йдеться у думі? 10. Чого так довго не бачили козаки в неволі? 11. Чим приваблює Марусю життя в турецькій землі? 12. Які художні засоби використані в цьому уривку? «Що на Чорному морі, На камені біленькому Там стояла темниця кам’яная…» Дайте відповіді на питання
1. Дати визначення думи? (ліро-епічний твір героїчного змісту) 2. Скільки козаків перебували у темниці? (700) 3. Скільки років перебували козаки у неволі? (30 років) 4. З якого роду була Маруся Богуславка? (попівського) 5. Куди збирався турецький пан? (до мечеті) Дайте відповіді на питання
10. Чого так довго не бачили козаки в неволі? («Божого світу», «Сонця праведного») 11. Чим приваблює Марусю життя в турецькій землі? («Розкоші турецькі, лакомства…») 12. Які художні засоби використані в цьому уривку? «Що на Чорному морі, На камені біленькому Там стояла темниця кам’яная…» (епітет) Дайте відповіді на питання
- розповідь — це усний, зв'язний, логічний і послідовний виклад певної теми. У ній має бути вступ, основна частина й висновок; - розповідати потрібно жваво, емоцiйно, образно, висловлюючи й власну оцінку аналізованих фактів; - особливу увагу треба звертати на культуру мовлення, зокрема правильне наголошування слів (орфоепію). Урахуйте вимоги до цього висловлювання: