У концептуальних засадах реформування освіти говориться, що педагогіка партнерства і компетентнісний підхід потребують оновленого середовища. Тому триває пошук таких методик і технологій навчання, які б відповідали вітчизняному та світовому стандартам освіти, забезпечували б підготовку майбутніх поколінь на належному рівні. Впровадження технології дистанційного та змішаного навчання є одним з можливих рішень цієї проблеми. Актуальність даного досвіду полягає у новій формі організації освітнього середовища на уроках української мови та літератури, враховуючи індивідуальні потреби кожного учня шляхом поєднання онлайн та офлайн навчання у один ланцюжок. Метою моєї педагогічної роботи є створення персоніфікованого інтерактивного освітнього середовища для учнів, де відбувається розвиток життєвих компетентностей, необхідних для успішної самореалізації у житті, навчанні та праці. Під час підготовки до уроків надаю перевагу дистанційній технології, яка дозволяє об’єднувати в одній комп’ютерно-технічній системі графічне зображення, текст, відеозображення, анімацію, а саме: мультимедійні презентації, електронні довідники, підручники, окремі типи файлів (зображення, відео-, аудіо-, анімації), конструктори уроків, посилання на цікаві сайти вчителів, вікі-сторінки, вебсторінки блоги, веб-сайти.
Використовую найбільш затребувані методи для дистанційного навчання: пояснювально-ілюстративний, дослідницький, репродуктивний, частково пошуковий (евристичний); програмованого навчання. Під час дистанційного навчання використовую такі інтерактивні методи, які використовуються під час дистанційно-очного навчання: „Керована лекція”, „Коло ідей”, „Бажано. Обов’язково. Не можна”. Водночас, застосовую методи, що забезпечують оволодіння мовою: практичні, репродуктивні, проблемні, пошукові, словесні, наочні, дедуктивні, індуктивні); мотиваційні, контролю й самоконтролю. Вивчення програмового матеріалу за технологією дистанційного навчання здійснюю в таких формах:— оприлюднюю завдання з відповідної теми з української мови та літератури для самостійної роботи учнів на сайті закладу освіти (можна й у Google Classroom, Gmail);— організовую щоденне навчальне спілкування з учнями через Skype, Zoom, Gmail тощо;— розміщую в мережі Інтернет (Google Диск) мультимедійні матеріали (презентації, відеоролики тощо), які допоможуть учневі у вивченні зазначеної вчителем теми;— надаю учням перелік інтернет-джерел, які сприятимуть засвоєнню програмового матеріалу (на каналі You. Tube є відеоуроки за програмою з української мови для всіх класів).
З метою систематизації та узагальнення знань створюю ментальні карти, використовую хмарні сервіси для побудови: Mind Mаister, Popplet, Мind, Cacco. У процесі побудови ментальних карт учні навчаються вибирати, структурувати та запам’ятовувати ключову інформацію, аналізувати, узагальнювати та систематизувати, розвивають креативне та критичне мислення, пам’ять і увагу. Під час дистанційного навчання використовую такі технології, як-от:— кейс-технологія (пропоную учням набори кейсів, які учень повинен опрацювати; вони складаються з різних текстових, аудіовізуальних та мультимедійних навчальних матеріалів);— ТВ-технологія (використання навчальних матеріалів системи телебачення);— Інтернет–мережева технологія (використанні сайтів Інтернет та соціальних мереж для забезпечення навчально-методичними матеріалами та інтерактивної взаємодії між суб’єктами навчання);— змішана технологія навчання. У зв’язку з розвитком сучасної системи дистанційної освіти перспективною стає платформа електронного навчання (e-learning), що й визначило новий напрям в освіті — змішане навчання (ЗН) (blended learning). У зв’язку з цим дистанційне навчання почало рухатися в новому напрямові.
Змішане навчання дає можливість зробити процес навчання більш індивідуалізованим чи особистісно орієнтованим, оскільки дає учням змогу здобувати знання у власному темпі, в зручний час і комфортному місці. Крім того, учень одразу може ознайомитися з додатковими джерелами інформації з теми, поставити запитання вчителю чи однокласникам на форумі й отримати відповіді, не чекаючи уроку. Крім того, змішане навчання допомагає учням навчитися працювати з новим джерелом інформації — Інтернетом. Саме за допомогою змішаного навчання в учнів з’являється більше необхідності для постійного самоконтролю і самокорекції, а також мотивація для якомога довшої концентрації уваги. Зазвичай при такому навчанні:— матеріали подаю в електронному вигляді;— існує можливість здавати роботу в електронному вигляді;— відбувається регулярне оцінювання з коментарями;— надається можливість групової роботи;— існують засоби електронного відслідковування успішності;— очне навчання базується на принципах інтерактивності.
Метод «Перевернутий клас» Технологією «Перевернутого навчання», називають навчання, при якому вся теоретична і лекційна програма вивчається вдома, а в класі з учителем детально розбираються завдання і вправи по темі. Все відбувається навпаки: лекції - вдома, а домашняя робота - в класі. Застосовуючи метод «Перевернутого навчання», використовую сервіс "Lerning. App" «Padlet» , «Сlassroom», де учні вдома ознайомлюються з матеріалами відео , схемами, таблицями , а потім виконують вправу чи тест для перевірки засвоєного самостійно. У класі коректуються відповіді, аналізується виконання тесту, визначаються проблемні питання для пояснення, заповнюють «робочі листки» За такої діяльності на уроці вивільняється час для закріплення знань у вигляді інтерактивних ігор, сценаристами яких є самі учні. Таке навчання дає можливості для набуття учнями досвіду не дише комунікаційного ,але й комп’ютерно - інформаційного, при цьому рівень засвоєння знань значно підвищується за рахунок мотивації до навчання , зацікавленості. Для цієї форми навчання використовую декілька сервісів , тим самим даю можливість учням не обмежуватись одним інформаційним полем для навчальної діяльності, а розкрити широкі можливості Інтернет – простору.
ДОСЛІДІМО: Ти за що лупцюєш Вітька?А щоб кирпу не гнув та у відмінники не пнувся! Бачте, підлабузник…Інтелект - картка________________________________________________________________________Гнути кирпу всяк мастак,Але це, друзі, скажу, - не добрий знак! Чи не так?Знайдіть речення з однорідними членами. Підкресліть їх. Замініть фразеологізми двома іншими словами._______________________________________ПОМІРКУЙМО: ПРЕЗЕНТУЙМО: Гордувати – високо нестися, заноситися, гонорувати, проявляти пихатість, зарозумілість, гордість, чванитися, пиндючитися…ВИКОРИСТАЙМО: Не дивись високо – запорошиш око!Добрий товар хвалити не треба. Дере голову, як попова кобила. Видно пана по халявах. ЗАПАМ’ЯТАЙМО:
У мами було три доньки. Перша стала відомою актрисою. Друга – оперною співачкою. А третя …. Біля мами вікувала, на старість її доглядала…. Усім носа втерла. Правда?Яким чином третя донька втерла сестрам носа?______________________________________________________________________Його вішають, коли засмучуються;його задирають, коли зазнаються;його всюди сунуть______________Не дасть собі в ніс дмухати. Не пхай свого носа до чужого проса. З неба зорі хапає, а під носом не бачить. Я собі по носі не дам грати. Задер ніс, що й коцюбою не дістанеш.
Головоломка1) Образ поведінки, при якому уникають крайнощів, ризикованих рішень.2) Заздалегідь з'ясовувати що-небудь.3) Остаточно, зовсім; рішуче.4) Бути в скрутному, небезпечному положенні, коли неприємності загрожують з двох сторін.5) Символ щастя.6) У всьому підкорятися кому-небудь.7) Оточувати увагою, турботою людини, що опинилася підступним, невдячним.8) Бути в постійній бойовій готовності.9) Використовувати для пояснення необґрунтовані факти.10) Рішуче діяти щодо кого-небудь.11) Людина, який отримав більшу владу лише на короткий термін.12) Страждання від усвідомлення близькості бажаної мети і неможливості її досягти.13) На невизначений час відкладати що-небудь.14) Сильне хвилювання, гаряча суперечка через дрібниці, з незначного справі.
Детективне агентство «Нитка Аріадни». Наш девіз: «Знайдемо і вітра в полі». План. Довідкове бюро. — Сорока на хвості принесла. Знайомство з об’єктом . — Узяти на мушку. Розшук по сліду — Спіймати на гачок. Графологічна експертиза. — Вилами по воді писано. Задача з багатьма невідомими. — Троянський кінь. Речовий доказ. — Вивести на чисту воду.
Знайомство з об’єктом. Основні джерела фразеологізмів: На основі спостережень за народним побутом, вчинками людей, родинними стосунками: водити за ніс (обманювати), з молоком матері (з раннього дитинства). На основі спостережень за світом природи: як вітром здуло (зникнути), заяча душа (боягуз). У результаті професійної діяльності: прошити поглядом (пильно оглядати), давати задній хід (відступати), кинути якір (зупинитися). З античної міфології: канути в Лету (зникнути безслідно), перейти Рубікон (зробити рішучий крок).Із Біблії: притча во язецех (те, про що всі говорять), агнець Божий (покірна, безвольна людина). Усна народна творчість (хатинка на курячих ніжках). З історії (іду на Ви, викинути ідола в Дніпро). З художньої літератури (Ромео і Джульєтта, воювати з вітряками)Із висловів відомих людей (афоризми): «Світ ловив мене, але не спіймав» (Г. Сковорода).
Довідкове бюро. Групи фразеологізмів:Ідіоми (своєрідні неповторні вирази якоїсь мови, найчастіше неперекладні: про людське око, тихо хоч мак сій, бити байдаки, скакати в гречку). Ідіоми не можна перекладати буквально, слід добирати відповідний вислів у мові, якою він перекладається. Наприклад, російському звороту чертям тошно в українській мові відповідає аж пекло сміється. Приказки (друзі пізнаються в біді; розум за гроші не купиш). Прислів’я (мир та лад — великий клад; не місце красить людину, а людина місце). Афоризм (узагальнена, закінчена глибока думка певного автора, висловлена у відточеній, відшліфованій формі. Характерними рисами афоризму є влучність, несподіваність судження, здатність до самостійного існування: «Тільки той ненависті не знає, хто цілий вік нікого не любив» (Леся Українка). Стійкі номінативні сполуки (охорона здоров’я, соціальна програма). Термінологічні вирази (науковий апарат, непряма мова, від переміни місць доданків сума не змінюється).
Сентенція — афоризм, що має повчальний зміст, життєву настанову: «Не зближуйся з людьми, у яких надто гнучке сумління» (Е. Делакруа). Максима — афоризм, у якому в короткій формі виражене певне моральне правило, етичний принцип: «Коли хочеш бути щасливим, будь ним» (Козьма Прутков). Парадокс — думка, що різко розходиться з усталеними поглядами й спочатку нібито суперечить здоровому глузду: «У генії те прекрасно, що він схожий на всіх, а на нього ніхто» (О. де Бальзак). Літературна цитата — цитата в художньому творі, що використовується для надання експресії, як засіб створення образності: «Караюся, мучуся… Але не каюсь!» (А. Малишко). Ремінісценція — відгомін у творі якихось мотивів, образів іншого твору.
Розшук по сліду ( коментований диктант)Запишіть речення. Поясніть походження та значення фразеологізмів із речень. Тобі, Україно, несу я сили всі, що маю: і працю тиху, і мої пісні на вівтар твій побожно я складаю. (Б. Грінченко). Посланці гніву і любові, ми звикаєм сміятись на кутні… А колись, як лицарі Франкові, ми йшли в одну громаду скуті… (П. Осадчук)Вся бригада знає Орищину ахіллесову п’яту. (О. Гончар)Прощай, Волинь! Прощай, рідний куточок! Мене від тебе доленька жене, немов од дерева одірваний листочок… (Леся Українка) Слухай, стара. Коли з розуму вижила, то держи і язик за зубами (Панас Мирний).
Задача з багатьма невідомими. Мовний конструктор. В Палажки брови, як шнурочки; моргне, …. Одна брова …, другій брові й …. Хівря ходить так легенько, як наче …. У Одарки Ходаківни з маленького личка…. Мотря і гарна, і трохи бриклива, і в неї …. Довідка: хоч води напийся, серце з перцем, ніби вогнем сипне, ціни нема, в ступі горох товче, варта вола.