Розробка уроку "Початок Першої світової війни (1914-1918 рр.)"

Про матеріал

Матеріал : розкриває становище українських земель напереодні Першої світової війни, показує плани воюючих сторін щодо українських земель.

Охарактеризовує зміни в українському національному русі з початком Першої світової війни;

Допомагає встановити причинно-наслідкові зв'язки, працювати з історичними джерелами, робити висновки.

Перегляд файлу

Тема:  Перша світова війна 1914-1918 рр.

Мета:   Розкрити становище українських земель напереодні Першої світової війни, показати плани воюючих сторін щодо українських земель.

Охарактеризувати зміни в українському національному русі з початком Першої світової війни;

Встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, працювати з історичними джерелами, робити висновки.

Очікувальні результати:

-         Показувати на карті українські землі напередодні Першої світової війни;

-         Характеризувати плани країн Антанти та Троїстого союзу щодо України;

-         Характеризувати та давати оцінку діяльності українського національного руху на Наддніпрянській Україні та на західноукраїнських землях;

-         Визначати мету діяльності ГУР та СВУ;

-         З’ясувати умови створення та роль УCC в роки Першшої світової війни.

Обладнання: комп’ютор, презентація до уроку, підручник з історії України 10 клас.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань учнів:

Вчитель оголошує тему уроку. Учням пропонується питання на повторення.

-         Пригадайте, якими були причини початку Першої світової війни?

-         Які країни взяли участь у першій світовій війні?

-         До складу яких блоків входили ці країни?

План:

1.Українські землі напередодні Першої світової війни.

2.Ставлення різних політичних сил до війни.

3.Створення ГУР та СВУ, їх ставлення до війни.

4. Створення УСС та їх участь у бойових діях.

5. Закріплення  вивченого матеріалу (тестування.)

 

     У Першій світовій війні, де взяли участь 38 держав світу Україна була найбільшою серед країн, що не мали власної державності. Але з початком війни перед Україною відкрилися можливості для розв’язання надзвичайно складного питання – об’єднати власні етнічні території та здобути державну незалежність, але вирішення цього питання могло відбутись лише за умов радикальних змін усієї системи міжнародних відносин. «Українське питання» було однією з важливих причин дестабілізації міжнародних відносин в Європі.  В стратегічних планах Росії, з одного боку, і Австро-Угорщини та Німеччини, з іншого, завоюванню України надавалося першочергового значення. (Слайд 2).

      З початком війни українські землі перетворилися на арену воєнних дій, а самі українці мусили воювати за чужі інтереси і брати участь у братовбив-чому протистоянні, адже в російській армії перебувало 3,5 млн українців, в австро-угорській — 250 тис. Війна зумовила глибокий розкол національного руху, який відбувся у двох площинах: як між українцями воюючих сторін, так і в межах Російської та Австро-Угорської імперій. Суспільство розділилося на прибічників та противників переможної війни. (Слайд 3).

      Ведеться робота з документами, оцінюється погляди різних верств населення щодо участі українців в арміях Російської та Австро-Угорської імперій. (Слайд4,5,6,7).

Аналізуються погляди провідних політичних сил Наддніпрянської України та західноукраїнських земель до війни. (Слайд 8)

     Проавстрійські позиції посіла утворена в серпні 1914 р. у Львові Головна Українська рада, що була міжпартійним блоком, до складу якого входили радикальна, соціал-демократична та націонал-демократична партії.

На чолі цієї організації став Кость Левицький. (демонструється портрет К. Левицького . Слайд  9).

     Політичні емігранти з Наддніпрянської України створили  у серпні 1914 року на західноукраїнських землях Спілку Визволення України, засновниками якої були  Д. Донцов, В. Дорошенко, А. Жук. У жовтні 1914 р. СВУ видали програму «Наша платформа», згідно з якою головна мета Союзу полягала у створенні самостійної української держави. Головну ставку він робив на Австро-Угорщину, Німеччину, передбачали поразку Росії у війні.(Слайд 10).

     Патріотичне піднесення у західноукраїнському регіоні проявилося і у створенні у серпні 1914 року  Українських Січових Стрільців. (Слайд 11).

«Усуси» складали присягу двічі: перший раз навірність Австро-Угорській імперії, другий – на вірність Україні.

Уже  з самого початку бойових дій, командування Австро-Угорщини  активно використовує загони УСС на найнебезпечніших ділянках фронту.(Слайди 12,13).

       Впродовж 1914-1916 рр. загони УСС демонстрували приклади героїзму у Галицькій битві, битвах за гору Маківка (1915 р.) та за гору Лисоня (1916 р.). (Слайди 14,15).

        Наприкінці 1916 р. «усуси» перебували на переформуванні на Волині, ними було організовано 46 початкових українських шкіл, де вчителями були рядові стрільці й офіцери. (Слайд 16.)

 

 

Учні роблять загальні висновки.

Вчитель пропонує учням закріпити і  перевірити вивчений матеріал  шляхом виконання тестових завдань (Слайд 17, 18,19).

 

 

docx
Додано
11 лютого
Переглядів
147
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку