Мета: з’ясувати причини і умови становлення держави, зміни в суспільно-економічному і політичному устрої, час і умови правління перших київських князів. Розширити знання учнів про втілення у творчості О. С. Пушкіна історії Київської Русі; показати обробку поетами літописних джерел на прикладі “Пісні про Віщого Олега.” ; розвивати вміння використовувати раніше здобуті знання, прослідкувати причинно-наслідкові зв’язки, працювати з картою та історичними джерелами; виховувати почуття патріотизму, поваги до своєї історії
Тип уроку: інтегрований урок(світова література- історія України)Форма уроку: історико-літературна подорож. Обладнання: карта, портрети князів, карта подорожі, репродукція картини Васнєцова “Прощання Олега з конем”, О. Олесь”Княжа Русь”, комп’ютер, демонстраційна дошка, проектор, відеокліп “Моя Україна” (Н. Бучинська), картки самооцінювання
Хід урокуІ. Організаційна частинаІІ. Актуалізація опорних знань 1. Слово вчителя літератури. Асоціативний кущ художні засоби ліро-епічний жанр незвичайна подія Балада драматизм стислість почуття ліричного героя фантастика використання діалогу. Вставити пропущені слова. Літературна балада – авторський віршований… твір фантастичного, історико- героїчного чи … змісту, у якому напруженість … зумовлена внутрішнім конфліктом героя; за змістом і формою подібна до…; побудована традиційно: експозиція, зав’язка, …, розв’язка ліро-епічний , соціально-побутового , сюжету, народної, кульмінація
ІІІ Вивчення нового матеріалу1. Вчитель літератури Презентація “Повісті минулих літ”“ Се повісті минулих літ, звідки почалася Руська Земля, хто в Києві першим став князювати і звідки Руська Земля стала бути”Проблемні питання: Чим більше повинен керуватися володар: силою чи мудрістю?Чи можна змінити свою долю?
Робота з опорною схемою Ознаки виникнення держави соціально-економічні соціально-політичніудосконалення знарядь необхідність установлення праці правил поведінки через закон індивідуальне управління всіма сферами життягосподарствопоява приватної власності правопорядок в країнівідокремлення знаті захист від ворогівзахист власності ДЕРЖАВА
3 Третя станція. Правління Аскольда і Діра. О. Олесь “Аскольд і Дір”. Літературний монтаж. Колективний аналіз за запитаннями. Хто за походженням Аскольд і Дір?З яким проханням зверталися до князя? Куди вони дісталися на човнах? Кому дані народи платили данину? Чим завершилася сутичка з хозарами?Що характерно для їх правління?
О. С. Пушкін “Пісня про віщого Олега”. Як чарівник характеризує себе та інших волхвів? В чому сила віщуна?"Все в твоїх руках". В одному місті жив мудрець. Городянин, який жив по сусідству, дуже йому заздрив і вирішив висміяти його в очах людей. Спіймав метелика, затиснув його в долонях і задав запитання мудрецю: "Що в мене в руці: живе чи неживе?" А сам подумав, якщо мудрець відповість "живе", то він стисне сильніше долоню, і метелик помре; а скаже "неживе" - розкриє долоню, і метелик полетить. Мудрець думав всього одну хвилину і дав таку відповідь: "Все в твоїх руках“ Що можна сказати про зіткнення людини зі своєю долею? (дискусія філософів)
5. Четверта станція. Київська Русь за правління Олега. Робота в групах І група Походження Олега. Сутичка Олега з Аскольдом. У чому трагізм образу князя Олега у “Пісні про віщого Олега”? ІІ група. Внутрішня політика Олега. Порівняння реального князя Олега та його поетичного образу ІІІ група. Зовнішня політика Олега. За що князь Олег заслужив собі ім’я “віщий” та велику пошану на Русі ?Віщий?